בנק ישראל מגבה עמדת חדוה בר: הפרדת חברות כרטיסי 
האשראי מהבנקים תחול רק על הפועלים ולאומי

מסקנות ועדת דרור שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות יתפרסמו ב–26 באוקטובר

מוטי בסוק

מסקנות ועדת דרור שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות יתפרסמו ב–26 באוקטובר, ויוגשו לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג ולשר האוצר משה כחלון, שמינו את הוועדה.

הציבור יהיה רשאי להגיב על טיוטת המסקנות תוך 30 או 60 יום (מספר הימים טרם נקבע סופית), ולאחר מכן, תוך התייחסות לתגובות הציבור, ובכלל זה קרוב לוודאי תגובות הבנקים, יפורסמו המסקנות הסופיות של הוועדה. חלק מההמלצות יחייב חקיקה, והכוונה של האוצר היא להעביר חלק מהחוקים החשובים הקשורים למסקנות הוועדה בקריאה שלישית עוד במושב החורף הנוכחי של הכנסת. כחלון אמר עם הקמת הוועדה כי המצב הנוכחי "שבו שלושה בנקים מחזיקים יותר מ–70% מענף הבנקאות בישראל הוא לא הגיוני". כחלון כיוון בדבריו לבנקים הפועלים, לאומי ודיסקונט.

ד"ר חדוה ברצילום: רון קדמי

במרכז המסקנות של ועדת שטרום תעמוד ההמלצה להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים. לא ברור אם ההפרדה תכלול את כל הבנקים, כפי שלוחץ שר האוצר, או תכלול — כפי שדורש בנק ישראל — רק את הפועלים (המחזיק בישראכרט) ולאומי (המחזיק בלאומי קארד). לא ברורה עדיין גם עמדת הוועדה בשאלה מי יפקח על חברות כרטיסי האשראי ועל גופי האשראי החוץ־בנקאי לאחר שחברות כרטיסי האשראי יופרדו מהבנקים — האם יהיה זה הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, כפי שבנק ישראל דורש, או הממונה על שוק ההון, כפי שדורש האוצר. כיום הפיקוח על הבנקים, כולל בנושא חברות כרטיסי האשראי, וכן הפיקוח על גופי האשראי החוץ־בנקאי הוא בידי בנק ישראל, באמצעות הפיקוח על הבנקים.

בבנק ישראל ובאוצר דחו בסוף השבוע שעבר את המידע על מתיחות בין שני הגופים בנושא ועדת שטרום. בבנק ובאוצר דחו גם את המידע על מתיחות בין האוצר למפקחת החדשה על הבנקים, חדוה בר, בעקבות דברים שאמרה ב–1 בספטמבר כי הפרדת כרטיסי האשראי לא תכלול את בנק דיסקונט ואת הבנק הבינלאומי. באוצר אמרו כי היחסים בין שני הצדדים טובים, אם כי קיימים חילוקי דעות מקצועיים. בבנק ישראל אמרו כי הדברים שאמרה בר משקפים את עמדת הבנק. בכל מקרה נמסר משני הצדדים כי בר מקיימת דו־שיח קבוע עם שטרום.

בר, שאינה חברה בוועדת שטרום, השתתפה עד כה בישיבה אחת בלבד של הוועדה, אך לפיקוח על הבנקים יש משקיפים בוועדה. נציגי בנק ישראל בוועדה הם המשנה לנגידה, נדין בודו־טרכטנברג, וראש חטיבת המחקר בבנק, נתן זוסמן. ככל הידוע, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא היה מעורב עד כה בדיוני הוועדה. ההערכה היא כי הוועדה תציג בפניו את מסקנותיה לפני שתפרסם אותן לציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker