אורד מתרחבת לתחום האנרגיות המתחדשות: רכשה את סולארפאוור ב-4 מיליון שקל

מנכ"ל אורד: "מזהים פוטנציאל צמיחה משמעותי בתחום האנרגיה המתחדשת לאור קביעת היעדים המשמעותיים על ידי ממשלת ישראל"

ערן אזרן

אורד, שבשליטת משפחת אדורם וסולג פיתוח, מתרחבת לתחום האנרגיות המתחדשות. החברה, המתמחה בביצוע פרויקטים של מערכות חשמל, מתח נמוך ובקרת תנועה, חתמה על הסכם מחייב לרכישת סולארפאוור, חברה פרטית, הפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת בתמורה לכ-4 מיליון שקל.

הרכישה נעשתה באמצעות אורד מערכות בקרה, חברה בת המוחזקת על ידי אורד (70%) בשותפות עם קרנות המנוף אוריגו (30%). אוריגו נכנסה להשקעה בחברה הבת לפני כארבע שנים, וזאת על רקע המשבר אליו נקלעה אורד. במסגרת העסקה הקצתה אורד לאוריגו מניות של החברה הבת תמורת 20 מיליון שקל, לפי שווי של 120 מיליון שקל. בנוסף, אורד קיבלה מהקרן, שבראשה עומדים גבי טרבלסי ודייב גל, מסגרת אשראי של 45 מיליון שקל, כנגד שעבוד 70% ממניות החברה.

סולפאוור, שמנוהלת על ידי אבינועם לוי ואלון תמרי, עוסקת בתכנון, ביצוע ותחזוקת מערכות סולאריות וכן בייזום פרויקטים לייצור אנרגיה חלופית בארץ מאז שנת 2003. החברה הקימה וחיברה לרשת עד היום מעל 500 מערכות סולאריות, וכ-40 מגוואט מותקן במצטבר.

צילום: ערבה פאוור

אורד תשלם כ-2 מיליון שקל עם השלמת העסקה, והיתרה בתוך 9 חודשים. כמו כן, ישולמו חצי מיליון שקל נוספים בכפוף לעמידה בתנאי רווח במחצית השנייה של 2015. התמורה תמומן בחלקה ממקורותיה העצמאיים של חברת הבת, וחלקה באמצעות מסגרות אשראי בנקאיות. השלמת העסקה כפופה להתקיימות תנאים מתלים מקובלים וביניהם קבלת אישור הממונה על הגבלים עסקיים.

תחום האנרגיה המתחדשת נהנה משנים האחרונות מצמיחה משמעותית בעידוד ממשלתי, כך שמאז -2008 הוקמו בישראל אלפי מערכות. בחודש שעבר קבעה ממשלת ישראל יעדים חדשים, לפיהם ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בישראל יעמוד על שיעור של 13% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2025, ובשיעור של 17% לפחות מסך כל צריכת החשמל בשנת 2030. אם התוכנית במלואה, מתוך 78 טרה-וואט חשמל שייצרכו במשק ב-2030, כ-17% ייוצרו ממקורות של אנרגיה מתחדשת.

"אנו מזהים פוטנציאל צמיחה משמעותי בתחום האנרגיה המתחדשת לאור קביעת היעדים המשמעותיים על ידי ממשלת ישראל לגידול בייצור החשמל מאנרגיה מתחדשת לצד הקטנת יעדי הפחתת פליטת גזי החממה", אמר מנכ"ל אורד, אריאל אדורם. "החלטת הממשלה המעודכנת מגלמת גידול משמעותי ביעדי האנרגיה המתחדשת, ורכישת סולארפאוור תאפשר לנו לפעול בתחום צומח זה, בעיתוי נכון, תוך שמירה על הפעילות הקיימת והרחבתה ותוך מינוף מקסימאלי של היכולות הגבוהות הקיימות באורד וניצול הסינרגיות הטמונות בין שתי החברות".

אורד, שנסחרת לפי שווי שוק של כ-68 מיליון שקל בלבד, מבצעת פרויקטים בארץ ובחו"ל למערכות ביטחון ובטיחות אלקטרונית, מערכות שליטה ובקרה, מערכות גילוי וכיבוי אש, מערכות גילויי פריצה, מערכות טלוויזיה במעגל סגור ומערכות בקרת כניסה. בנוסף מספקת אורד שירותי אחזקה למערכות בהתאם להסכמי שירות שנתיים.

הכנסותיה של אורד – שלה הסכמים עם יצרנים בינלאומיים, בהם חברת סימנס - גדלו במחצית הראשונה של 2015 בכ-22% לכ-82 מיליון שקל. החברה הרוויחה במחצית כ-3.4 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-9 מיליון שקל במחצית המקבילה ב-2014. הגידול בהכנסות נבע מעלייה בקבלת פרויקטים בחו"ל והמשך הגידול בפעילות בישראל, הן בתיק השירות והן מקבלת פרויקטים חדשים. החברה דיווחה על גידול של כ-63% בצבר ההזמנות לכ-240 מיליון שקל, נכון לחודש אוגוסט 2015, לעומת המחצית הראשונה של שנת 2014.

את חברת אורד מערכות ייצגו בעסקה עוה"ד רועי אייז וענבל גדליה ממשרד ליפא מאיר ושות'. את חברת סולארפאוור ובעלי מניותיה ייצוגו בעסקה עוה"ד דורון שטרן ואורי נשר ממשרד טולצ'ינסקי שטרן מרציאנו כהן לויצקי ושות'.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker