במיטב דש רואים בכיל השקעה מעניינת לאחר שהגיעה לשפל של שבע שנים

אמיר אדר, אנליסט במיטב דש: "כיל עשויה להקטין את ההשקעות בכושר הייצור ולהקפיא את ההשקעה במכרה האשלג באתיופיה" ■ להערכתו, לא צפויה ירידת מדרגה במחיר הדשנים ■ אדר ממליץ על מניית כיל במחיר יעד של 7 דולרים, שגבוה ב–25% ממחירה בבורסה

יורם גביזון

המניה של כימיקלים לישראל (כיל) עלתה ב–9% ביומיים האחרונים. החברה נהנתה, ככל הנראה, מהעובדה שפוטאש הקנדית ביום שבת האחרון את הצעת הרכש לחברת הדשנים הגרמנית K+S תמורת 8.6 מיליארד דולר. רכישה בקנה מידה זה לפוטאש — הנסחרת במחיר שפל של חמש שנים, המגלם לה שווי שוק של 17.7 מיליארד דולר — היתה גורמת בסבירות גבוהה למימוש אחזקתה של פוטאש בכיל (13.9%) בשווי של מיליארד דולר.

נסיגתה של פוטאש מהעסקה הסירה עננה זו, שריחפה מעל מניית כיל, וסייעה לדרדר אותה למחיר השפל. הנפילה במחירה של כיל נובעת גם מהירידה החדה במחירי הסחורות החקלאיות והציפייה למחירים נמוכים גם בשנים הקרובות שמשפיעה גם על מחירי הדשנים. למרות זאת, אמיר אדר, אנליסט ומנהל מחלקת המחקר במיטב דש ברוקראז', מעריך כי המחיר הנוכחי של כיל משקף תרחישים פסימיים בשוק הדשנים, ולכן היא מעניינת להשקעה.

מפעלי אשלג בים המלחצילום: בלומברג

אדר מוריד את מחיר היעד למניית כיל מ–8.5 ל–7 דולרים שגבוה ב–25% ממחירה של המניה בבורסה של ניו יורק, ומותיר את ההמלצה "תשואת יתר" למניה. אדר מציין שהפחתת מחיר היעד נובעת מהציפיה לירידה במחירים של חוזי האספקה בסין ובברזיל, והחשש לירידת מדרגה נוספת במחירי הדשנים לנוכח התמורות בכלכלה העולמית. להערכת אדר, חוסר הוודאות שמשפיע על מחירי מניות הדשנים יימשך עד לחתימת חוזי אספקה חדשים של אשלג לשוק הסיני, שיסמנו מחיר רצפה חדש למחירי האשלג בשוק העולמי.

במיטב דש מעריכים כי הירידה במחיר האשלג המגורען (שנמכר בדרך כלל בפרמיה בהשוואה למחיר האשלג הסטנדרטי) בברזיל למחיר של 300 דולר לטונה מבשרת על ירידה במחיר האשלג בחוזה החדש שייחתם בסין לרמות של 280–305 דולר לטונה בהשוואה למחיר של 315 דולר לטונה בחוזה האספקה הקודם.

יתרה מזו, ייתכן שהסעיפים בחוזי האספקה הקודמים, המאפשרים ללקוחות בסין ובהודו לרכוש כמויות נוספות — לא ימומשו, ואף ייעשה ניסיון להפחית רטרואקטיבית את מחיר האספקה של האשלג בחוזים אלה. עם זאת, אדר צופה שקצב הגידול בכושר ייצור האשלג יואט, וחברות שלא החלו עדיין בהשקעות ישקלו מחדש את כוונתן להגדיל את כושר הייצור. להערכתו, גברה הסבירות שכיל תתקדם בקצב אטי אם בכלל, במימוש תוכניתה להקים מכרה חדש של אשלג בשטח הזיכיון שקיבלה החברה־הבת אלנה באתיופיה. הוא צופה שכיל תקטין את הרמה הכוללת של השקעות בכושר הייצור, לנוכח הפגיעה ברווחיותה, ומזכיר שהפרויקט התבסס על מחיר אשלג של 430 דולר לטונה שגבוה ב–40% מהמחיר הנוכחי של אשלג.

אדר אינו סבור ששוק האשלג בדרכו לקיפאון משמעותי, משום שיצרניות האשלג, כמו אורלקלי, יצרנית האשלג הגדולה בעולם, מקטינות את ההיצע — בהתאם לירידה בביקושים, ומשום שיכולתם של החקלאים לרכוש את הדשנים נפגעה, אבל עדיין סבירה.

"מחיר האשלג צפוי להמשיך לרדת"

המודל של אדר מניח ירידה נוספת במחיר האשלג ל–290 דולר לטונה ב–2016, והתייצבות במחירו על 300 דולר לטונה בשנה המייצגת. להערכתו, ברמת מחירים זו כיל לא תתקשה לשמור על נתח השוק שלה. המודל אינו מניח שינוי בהמלצות ועדת ששינסקי. ואולם להערכתו, ברמת מחירי האשלג הנוכחית השפעת המלצותיה של ועדת ששינסקי על רווחיותה של כיל זניחה, משום שהירידה ברווחיותה של כיל תקטין את השפעת מס רווחי היתר.

לדבריו, התחזית החקלאית שפירסם באחרונה ארגון החקלאות והמזון של האו"ם מעריכה שבשנים הקרובות מחירי הסחורות החקלאיות ימשיכו להיות נמוכים — אבל גבוהים מרמתם ב–2007. אדר סבור ששאלה מכרעת בנוגע למחירי הדשנים היא רמתם היחסית בהשוואה למחירי הסחורות החקלאיות. הוא מציין שמדד יכולת הדישון בצפון אמריקה, שמשקף את היחס בין מחירי הסחורות החקלאיות לבין מחירי הדשנים שמפרסמת מוזאיק, מראה שהיתה פגיעה ביכולת התשלום של החקלאים. ואולם הפער בין הרמה הנוכחית של יכולת התשלום של החקלאים לבין הממוצע בחמש השנים האחרונות עדיין אינו משמעותי. יתרה מזו, העובדה ששני היצרנים הגדולים בעולם, אורלקלי ופוטאש, חוו פיחות ברובל ובדולר הקנדי מקילה עליהם לספוג ירידות במחירי הדשנים. בתחום האשלג, עלות הדישון לחקלאי ביחס להכנסות נמוכה יחסית — 2% בסין ו–8% בשוק בברזיל ובדרום־מזרח אסיה, שיעור גבוה יחסית, אבל לא גבוה משמעותית מהממוצע החמש־שנתי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker