מנכ"ל ביו ויו: "בניגוד להרבה חברות ביוטכנולוגיה - אנחנו מרוויחים"

אלן שוויבל, מנכ"ל חברת ביו ויו, המפתחת ומשווקת מערכות לגילוי מוקדם של סרטן ומחלות גנטיות, חושב ששווי השוק של החברה לא מייצג את ערכה ■ "ביו ויו כבר הוכיחה שאנחנו יודעים למכור ולהרוויח - אבל אין מה לעשות, זה מה שהשוק חושב"

שלי אפלברג
שלי אפלברג

"שווי השוק של ביו ויו בבורסה לא מייצג את ערכה", אומר מנכ"ל ביו ויו (BioView), אלן שוויבל. ביו ויו, המפתחת ומשווקת מערכות לגילוי סרטן, נסחרת בשווי של 53 מיליון שקל בלבד — הרחק מהשוויים הגבוהים שבהם נסחרות חברות ביוטכנולוגיה עתירות חלום ומרובות הפסדים, שהצלחתן, אם בכלל תגיע, תתרחש עוד זמן רב.

"אם מנכים את קופת המזומנים שלנו, שבה היו 15 מיליון שקל בסוף יוני, אז החברה נסחרת לפי שווי תפעולי של 35 מיליון שקל. בניגוד לחברות חלום אחרות, ביו ויו כבר הוכיחה שאנחנו יודעים למכור ולהרוויח. יש לנו קשרים אסטרטגיים עם חברת ענק כמו אבוט (Abbott). אבל אין מה לעשות, זה מה שהשוק חושב".

אלן שוויבלצילום: עופר וקנין

שוויבל עלה לישראל לפני 33 שנה. הרומן שלו עם ביו ויו, שנוסדה ב–2000, החל לפני 13 שנה, ובשש השנים האחרונות הוא משמש מנכ"ל החברה. מוצר הדגל של ביו ויו, שהיא פיתחה ומשווקת, הוא מכשיר מעבדה אוטומטי לגילוי סוגי סרטן שונים ומחלות גנטיות.

"למרות השווי הנמוך של ביו ויו, אני גאה בחברה הזאת — אנחנו מספקים פרנסה לישראלים", אומר שוויבל. "בישראל צריכים אמנם להתמודד עם הרבה בעיות, מלחמות למשל, אבל זאת עדיין לא סיבה להעביר את החברה למקום אחר".

ביו ויו, שנסחרת בבורסה של תל אביב מאז 2006, לא נמצאת כמעט על הרדאר של המשקיעים. המסחר במניות החברה זעום בדרך כלל, לא יותר מ–60 אלף שקל ביום. ביו ויו גייסה בבורסה כ–5.5 מיליון דולר והיא מממנת את פעילותה מרווחיה. "מאז 2010 לא נזקקנו לגיוס הון", מתגאה שוויבל.

מי שמאמין בביו ויו הוא בית ההשקעות ילין לפידות, המחזיק 17% ממניות החברה. יו"ר החברה, עמנואל גיל, מחזיק ב–18% מהמניות. גיל הוא מוותיקי ההיי־טק בישראל — בשנות ה–80 וה–90 היה גיל מראשי קבוצת אלביט.

עובר אורח במקאו. "סינים רבים חלו בסרטן ריאות"

ביו ויו משווקת חמישה מכשירי מעבדה, בטווח מחירים של 100–250 אלף דולר. המכשירים מאפשרים לחקור את תאי הדם באמצעות חומר פלורסנטי, ולגלות אם למטופל שדגימתו הגיעה למעבדה יש סרטן ריאות, סרטן שד, סרטן בשלפוחית השתן או סרטן הדם. ההבדל בין המכשירים הוא מספר הבדיקות שניתן לבצע בו־זמנית. המספר המקסימלי מגיע, לדברי שוויבל, ל–50 בדיקות ביום.

שוויבל מספר שביו ויו חולשת על 30% מהשוק האמריקאי הרלוונטי. ההערכות מדברות על שוק שהיקפו הכספי הוא 20 מיליון דולר בשנה.

ההסכם עם אבוט

לפני שנתיים חתמה ביו ויו על הסכם שיווק בלעדי עם חברת אבוט, שחקנית עולמית מובילה בתחום ציוד מקצועי למעבדות. אבוט משווקת את המרקרים המאירים תאי הדם. המרקרים פועלים בטכנולוגיית Fish, ומבוססת על סימון פלואורסצנטי של גדילי החומר הגנטי בתא (DNA). הסימון מאפשר לזהות שינויים גנטיים או כרומוזומליים, המעידים על הימצאות סרטן.

"המכשיר שלנו מייעל את הבדיקה ומספק תוצאות מדויקות יותר", מסביר שוויבל. "הוא גם מאפשר לבצע יותר בדיקות בזמן קצר. הפתולוג ששלח את החולה לבדיקה יכול להיכנס למערכת הממוחשבת בכל מקום בעולם, ולראות את תוצאות המעבדה".

ההסכם עם אבוט תקף גם מחוץ לארה"ב, כשבארה"ב ביו ויו משווקת את המכשירים גם בעצמה. ההסכם עם אבוט סייע לצמיחה נאה בהכנסות, ל–30 מיליון שקל ב–2014 — לעומת 23 מיליון ב–2013. במחצית 2015 דיווחה החברה על הכנסות של 18 מיליון שקל. הרווח התפעולי בינואר־יוני הסתכם ב–2.6 מיליון שקל והרווח הנקי ב–2 מיליון שקל.

לביו ויו יש כמה מתחרים, בהן החברות מטה סיסטמס מגרמניה, לייקה מבריטניה, וגם אפלייד ספקטרו אימג'ינג ממגדל העמק. בשונה מביו ויו, כולן חברות פרטיות.

"אין הבדל מהותי בין המוצרים של כל המתחרות", אומר שוויבל. "לכן, חשוב להיות ראשון בכל מקום, כי המעבדות מחליפות את המוצר רק פעם בשבע שנים. לחוזה עם אבוט יש חשיבות רבה, כי הם שולטים ב–60% מהשוק".

הסינים מעשנים 
יותר מדי

הפעילות של ביו ויו מושפעת גם מחברות הביטוח ומההחזרים שלהן על בדיקות המעבדה. "לצערי, לא תמיד חברות הביטוח מאשרות שיפוי על בדיקות שמצילות חיי אדם", מדגיש שוויבל. "שיקולי המעבדות לא תמיד נגזרים מהדיוק של הבדיקה — אלא מההחזר הביטוחי. הרבה פעמים חברות הביטוח יסתפקו בבדיקות זולות עם פחות אינפורמציה".

באחרונה פיתחה ביו ויו מערכת בדיקה חדשה לגילוי סרטן ריאות. המערכת תשווק תחילה בסין ובאוסטרליה. הבדיקה קיבלה גם אישורי שיווק ממשרד הבריאות האירופי.

"רכשנו את הזכויות לבדיקה לסרטן ריאות מבית החולים M.D Anderson ביוסטון, טקסס. האנליזה מתבצעת על בדיקת ליחה", מסביר שוויבל. "באמצעות הבדיקה שלנו הרופאים יכולים לגלות את המחלה בשלבים מוקדמים ולהאריך את חיי המטופל מ–18 חודשים בממוצע לחמש שנים. הבדיקה מיועדת לחולים שנמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן ריאות, ואנחנו מוכרים את הבדיקה ב–200–300 דולר".

המערכת, מסביר שוויבל, תשווק עצמאית על ידי ביו ויו ללא עזרתה של אבוט. שוויבל, שביקר באחרונה בתערוכה בארה"ב, מודה שגם בתחום בדיקות זה ביו ויו צפויה להיתקל בתחרות עזה.

למרות זאת, הוא אופטימי. אולי בגלל שיעורי העישון הגבוהים בסין שגורמים למחלות. "סינים רבים חולים בסרטן ריאות. זאת הסיבה שבחרנו להתחיל את השיווק שם. נתחיל באזור בייג'ין. אנחנו מחפשים משווק למוצר באירופה ונשווק אותו גם באסיה וישראל".

שוויבל מחפש גם דרכים לנצל את קופת המזומנים של ביו ויו, ורומז שהחברה עשויה לרכוש פעילות משלימה בישראל. ולגבי המניה, הוא לא מוכן לנבא. "אי־אפשר לדעת איפה המניה תהיה. החברה שלנו טובה. אנחנו עובדים בשוק עם תחרות. הערך לבעלי המניות חשוב — אבל חשובה בעיני גם העובדה שאנחנו פועלים בתחום שמציל חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker