למרות הזעזועים בדירקטוריון: ספיץ' מודולס מנסה לגייס 25 מיליון דולר בארה"ב

חמישה דירקטורים עזבו את ספיץ' מודולס בטענות על התנהלות שאינה הולמת חברה ציבורית

שלי אפלברג
שלי אפלברג

חברת ספיץ' מודולס, העוסקת בפיתוח טכנולוגיה לזיהוי דיבור ומנוהלת על ידי עובד צפניה, מזנקת היום במסחר ב-17% לשווי חברה של 6.5 מיליון שקל, לאחר שהודיעה למשקיעים כי החברה התקשרה עם בנק השקעות נוסף בארה"ב במטרה כי יעזור לה לגייס 25-6 מיליון דולר.

בהודעה הסבירה החברה כי גיוס הכספים נועד לצורך "ביצוע תוכנית רכישת החברות בארה"ב הפועלות בתחום תמלול רפואי והטמעת טכנולוגית זיהוי הדיבור האוטומטי של החברה בחברות הנרכשות האלה, וכן לצורך המשך פיתוח עסקיה של החברה ומסחור הטכנולוגיה שלה".

ברוקרים בוול סטריט
ברוקרים בוול סטריטצילום: אי–פי

התוכניות השאפתניות של ספיץ מודולס לגיוס סכומי העתק מתבצעות על רקע עזיבתו של הדירקטור החיצוני רוני בש. לפני החגים הודיעה החברה למשקיעים כי בש עזב את החברה בשל "אובדן האמון שלו בכיוון אליו מכוונת הנהלת החברה".

אין מדובר בדירקטור הראשון שנוטש את ספיץ מודולס עם טענות קשות נגד התנהלות הנהלתה - כי אם בדירקטור החמישי במספר. בהודעה שפורסמה למשקיעים בה רק צוטט מכתבו של בש אך לא נמסר בלשונו המקורית נכתב "סיבת ההתפטרות הינה אובדן האמון שלו בכיוון אליו מכוונת הנהלת החברה את החברה, כאשר לדעתו, הכיוון שהוא הנכון ביותר עבור החברה הוא התמקדות בגיוס כספים בישראל לצורך השלמת עסקת רכישת החברה הראשונה בארה"ב בתחום הרפואי (עמה נחתם הסכם רכישה) והצבת החברה על פסים של הכנסות יציבות. ציין שלצערו, הנהלת החברה לא מתמקדת בכיוון האמור לעיל שלדעתו הוא הנכון ביותר עבור החברה ומוצאת זמן לעיסוקים רבים וביניהם, בדיקות היתכנות הקצאות הון להנהלה או גיוסים בחו"ל. ציין שלא ראה שינוי בימים האחרונים טרם החלטתו להתפטר".

מהחברה שנכנסה לבורסה בדלת האחורית באמצעות מיזוג פעילותה לשלד תשואה 10 בשנת 2014 התפטרו גם הדירקטור הבלתי תלוי ארז כהן ויו"ר הדירקטוריון ענת ויינר. לאחר התערבות הרשות לניירות ערך פירסמה החברה כי התפטרותם המיידית התבצעה על רקע "אי הסכמה על דרך קבלת ההחלטות והמתווה העתידי של החברה". ויינר אף הדגישה במכתבה למשקיעים כי "תהליכי קבלת ההחלטות אינם לרוחי ועל כן אני מגישה בזאת את התפטרותי שתיכנס לתוקף החל מהיום".

ביולי 2014 היתה זו הדירקטורית החיצונית רוית הלוי אשר החליטה לסיים את תפקידה בחברה. במכתב ההתפטרות מתחה הלוי ביקורת על כך כי התנהלותה של החברה הינה "התנהלות שאינה הולמת חברה ציבורית". עוד הזכירה הלוי את " מינויו של עו"ד טל שנק למשנה למנכ"ל ויועץ המשפטי של החברה, זאת, ללא קבלת האישורים הנדרשים."

התפטרות זאת התרחשה יומיים בלבד לאחר שהדירקטור החיצוני עמוס נוימן הודיע אף הוא על התפטרותו עקב אותו מינוי של שנק. במכתב ההתפטרות כתב " בעקבות הודעת החברה לבורסה בדבר מינוי עו"ד טל שנק למשנה למנכ"ל וליועץ משפטי של החברה, ללא קבלת אישור הדירקטוריון, ובניגוד להתנהלות ההולמת חברה ציבורית, אני מבקש להודיע בזאת על התפטרותי מתפקיד דירקטור חיצוני בחברה", כתב נוימן להנהלת החברה."

מבחינת המשקיעים מניית ספיץ מודולס לא הסבה רווחים השנה. מתחילת השנה קרסה המניה ב 46% כאשר לדוחותיה צורפה ה"ערת עסק חי" בשל כך שרואי החשבון הוטרדו כי בקופתה אין מספיק כסף בשביל לממש את תוכניותיה העסקיות ונדרשים לה גיוסי מקורת משמעותית למימון פעילותה. נכון לרבעון השני של 2015 החברה מתנהלת עם גירעון של 3.3 מיליון דולר.

נזכיר כי גם החברה האנגלית PEER TV אשר החליטה להשקיע בחברה כחלק מהנפקה פרטית והגיע לאחזקה של 14% ממניותיה, החליטה תוך פחות מחודש למכור חלק ארי מאחזקותיה ונותרה נכון למועד המכירה האחרון עם רק 7.7% מהמניות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker