בגלל שלילת זכויות מבוטחים: סלינגר קונסת את חברות הביטוח ב-14 מיליון שקל

את העיצום הכספי הגבוה ביותר בסך 7 מיליון שקל ספגה כלל ביטוח המנוהלת בידי איזי כהן, בגלל ששללה ממבוטחים את הזכות לקבל הנחת השתתפות עצמית

אסא ששון

14 מיליון שקל. זהו סך הקנסות שהטילה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בגין חריגות שביצעו הגופים המוסדיים מהוראות האגף בשנים 2014-2015. כך עולה מחוזר שהפיץ האוצר היום.

את העיצום הכספי הגבוה ביותר ספגה כלל ביטוח המנוהלת בידי איזי כהן ונמצאת במשא ומתן למכירתה למספר קבוצות סיניות. כלל נקנסה בסכום של 7 מיליון שקל בגין אי עמידה בהוראות חוזר שמאות ביטוח רכב (רכוש וצד ג').

דורית סלינגר
דורית סלינגר צילום: אמיל סלמן

בנוסף לכך, מצאה הביקורת של האוצר כי החברה שללה ממבוטחים את הזכות לקבל הנחת השתתפות עצמית במוסך הסדר, מכיוון שבחרו בשמאי שאינו נמנה על רשימת שמאי החוץ של החברה. עוד נמצא כי החברה השתמשה בשירותיו של שמאי חוץ כדי שיבצע עבורה בקרה על שומות אחרות.

איסור השימוש בשירותיו של שמאי חוץ לצרכי בקרה, נועד לצמצם את ניגוד העניינים ולמנוע מצב בו תהיה פגיעה בהחלטותיו של השמאי. בנוסף, מצאה הביקורת מקרים בהם סירבה חברת הביטוח לקבל את הכרעת השמאי, ולא פעלה בהליך ערעור כנדרש באמצעות שמאי מכריע. בנוסף נקנסה כלל בסכום של 3.5 מיליון שקל (במקום 11 מיליון) בגין אי עמידה בהוראות העברת מידע ונתונים למסלקה הפנסיונית. בביקורת נמצא כי במספר רב של מקרים, החברות איחרו בהעברת מידע ללקוחותיה באמצעות המסלקה, בניגוד לזמן המענה הקבוע בהוראות הדין.

איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח
איזי כהן צילום: עופר וקנין

חברת פסגות גמל ופנסיה נקנסה בסכום של כמיליון שקל בגין ליקויים שנמצאו בתחום מתן הלוואות לעמיתים. הליקויים הם בתחומי תמחור ההלוואות, מעקב אחריהן וניהולן השוטף. גם חברת הפנסייה של איילון נקנסה בסכום של 980 אלף שקל בגין אי תשלום ריבית פיגורים על איחור במשיכה. בביקורת חוזרת, נמצא כי החברה אינה משלמת את הפיצוי הנדרש בדין בגין איחור במועד להעברת כספי קופת גמל שנמשכו.

עוד נקנסו חברת הכשרה ביטוח בסכום של 903 אלף שקל בגין דיווחים שגויים למאגר המידע הסטטיסטי בענף ביטוח רכב חובה. ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ נקנסה בסכום של 700 אלף שקל בגין הפרות בתחום הממשל התאגידי, בין היתר בתחום פעילות הדירקטוריון וועדותיו.

את הקנס הנמוך שילמה איי.די.איי חברה לביטוח בע"מ, סכום של 280 אלף שקל, בגין אי עמידה בהוראות אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון לעניין נוסח ספח תיעוד שאלות ותשובות בעל הפוליסה, בענף ביטוח רכב חובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker