טירוף המשכנתאות לא נעצר: 4 מיליארד שקל בספטמבר - למרות החגים

בכיר במערכת הבנקאות: "השוק לא יירגע בשנתיים-שלוש הקרובות. יש הרבה גורמים שיכולים לתדלק את המשך עליות המחירים"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

במערכת הבנקאות מעריכים כי בחודש ספטמבר החולף נטל הציבור משכנתאות חדשות בסכום של כ-4 מיליארד שקל, וזאת אף שמדובר בחודש שבו היו מעט ימי עבודה בשל ריבוי החגים.

בשנה שעברה עיקר החגים חלו במהלך אוקטובר, אז נטל הציבור משכנתאות בסכום של כ-3.5 מיליארד שקל. בספטמבר אשתקד נטל הציבור משכנתאות חדשות בסכום של 3.9 מיליארד שקל.

בכיר במערכת הבנקאות ציין כי "כשבוחנים את היקפי הפעילות ביחס למספר ימי העבודה של הבנקים בחודש החולף, מתקבלת תמונה לפיה גם בספטמבר קצב הפעילות נותר גבוה מאד, בהמשך לרמות השיא שנמשכו בחודשים האחרונים". להערכתו, "נמשיך לראות קצב פעילות גבוה גם בשנתיים שלוש הקרובות. אני לא צופה רגיעה בענף. שוק הנדל"ן נתפס כסולידי ותנודות בבורסה אם וכאשר יירשמו עשויות להעביר משקיעים נוספים משוק ההון לשוק הדיור. גם עלייה באנטישמיות שתוביל לגל עלייה מחו"ל, פירוק הממשלה והליכה לבחירות ומשתנים נוספים עלולים לשמר את מגמת עליית מחירי הדיור".

יחד עם זאת הוא ציין כי להערכתו הסכמי הגג שנחתמים מול השלטון המקומי בערי הפריפריה יסייע למתן את מגמת עליות המחירים ואולי אף יובילו להתייצבות ברמת מחירי הדיור.

בתשעת החודשים הראשונים של 2015 נטל הציבור משכנתאות בסכום של כ-49 מיליארד שקל, וזאת לעומת שנת 2014 כולה במהלכה הציבור נטל משכנתאות בסכום של 52 מיליארד שקל. לכן ברמה גבוה של וודאות ניתן כבר לקבוע כי ב-2015 יירשם שיא בשוק המשכנתאות בפער משמעותי מהשנים הקודמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker