קשיים בהשלמת העסקות למכירתם של 
12 סניפי מגה לרשתות ויקטורי ורמי לוי

מגה הפסיקה לשלם שכירות על 32 סניפים, ותבקש מבית המשפט להכיר בזכותה להשתחרר חד צדדית משישה נכסים מכבידים ■ ויקטורי הציבה למגה אולטימטום לחתום על העסקה, ורמי לוי קיבלה ארכה של שבועיים להגיע להסכם

יורם גביזון

כמעט שלושה חודשים לאחר אישור ההסדר בין חברת מגה מקבוצת אלון רבוע כחול לבין נושיה, מתעכב מימושו. החברה מתמודדת עם שכר דירה שמכביד עליה וגורר אותה להפסדים כבדים. כחלק מההסדר שאושר בבית המשפט המחוזי התחייבה מגה לסגור 32 סניפים.

מגה סיכמה בסוף יולי 2015 עם חברת רמי לוי על מכירת זכויות השכירות בשבעה סניפים בשטח כולל של 18,620 מ"ר תמורת 5.4 מיליון שקל בממוצע לסניף ובתמורה כוללת של 38 מיליון שקל. מגה גם הגיעה לסיכום עם חברת ויקטורי למכירה של חמישה סניפים ששטח המכירה שלהם 10,000 מ"ר תמורת 7.5 מיליון שקל. שתי עסקות אלו תקועות מסיבות שונות, אבל העיכוב בהשלמתן מגדיל את התחייבויותיה של מגה על אף שהפסיקה חד־צדדית לשלם את שכר הדירה על רובן המוחלט. מגה ורמי לוי הסכימו על ארכה של שבועיים להשלמת העסקה, כשגם אם תצא לפועל נראה שהיקפה יצטמצם לחמישה סניפים בלבד לאחר שהסניף בנצרת הוחזר לבעלים, ואילו הסניף ביקנעם יישאר בידי חברת רבוע נדל"ן. בשלב זה מתנהל מו"מ על שינוי בתנאי השכירות של הסניף בקניון קסטרא בחיפה ובחדרה בין רמי לוי לחברת רבוע נדל"ן ובין רמי לוי לחברת אמות שמחזיקה בבעלות משותפת על הסניף יחד עם רבוע נדל"ן.

רמי לויצילום: בלומברג

אם שני הצדדים לא יגיעו להסכמה על הפחתה בדמי השכירות תתבטל העסקה כולה. העסקה של מגה עם ויקטורי על רכישת חמישה סניפים בעכו, התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, ראשון לציון, קרית ים ועפולה סוכמה כמעט לחלוטין. ואולם, מגה מבקשת להשאיר בידה את הסניף בעפולה בעקבות התאוששות במכירותיו. ויקטורי הבהירה למגה שאם ההסכם המחייב למכירת חמשת הסניפים, כולל הסניף בעפולה, לא ייחתם בימים הקרובים - תבוטל העסקה כולה.

סגירת 32 הסניפים צפויה, על פי הערכות בשוק, לחסוך למגה הפסד של 60 מיליון שקל בשנה, אף שרק אחד מהם (You נצרת) הוחזר לבעליו, ולגבי שישה מהם נחתם הסכם מחייב למכירתם עם מרקדו (מגה בעיר אבן יהודה), מחסני השוק (You בבאר שבע ובאשדוד ובירושלים), זול ובגדול (מגה בעיר ירושלים) ויוחננוף (You נתניה).

רבוע כחול נדל"ן, שהיא חברת אחות של מגה, אמנם דיווחה בסוף ספטמבר שמגה לא שילמה חלק מדמי השכירות על 11 סניפים שרבוע נדל"ן, אך מגה הפסיקה לשלם דמי שכירות לא רק לחברה האחות אלא לכל 32 הסניפים שבכוונתה לסגור. מגה מתכננת לפנות בימים הקרובים לבית המשפט המחוזי ולבקש ממנו לאשר לה להשתחרר משישה חוזי שכירות, משום שמדובר בנכסים מכבידים, כלומר עלות שכר הדירה גבוהה מהתועלת הכלכלית שהיא מפיקה מהם.

מגה מסרה בתגובה: "החברה עומדת בתוכנית ההבראה, שבה הפסיקה את פעילותם של 31 סניפים מפסידים כדי להקטין את ההפסדים התפעוליים. חלק מהסניפים נמכרו והועברו לרוכשים, חלקם נמצא באישור התנאים המתלים לפי חוזה מכירתם, וחלקם הוחזרו או נמצאים במו"מ להחזרתם לבעלים. הסניפים שנמכרו נמצאים במיקומים אסטרטגיים ואטרקטיביים, כך שגם אם אחת העסקות לא תצא לפועל, לא תהיה בעיה למכרם לגורם אחר בשוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker