המודל הצ'יליאני מגיע לישראל: מנהלי הפנסיה יגדירו את המסלולים מותאמי הגיל

בתחילת 2016 יחויבו מנהלי הפנסיה להציע לחוסכים חדשים קופות גמל ופנסיה במסלולים המותאמים לגילם ■ חוסכים ותיקים שירצו לעבור למסלול מותאם לגילם יצטרכו ליזום זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

החל בינואר 2016 יידרשו מנהלי הפנסיה לפתוח מסלולי השקעה חדשים שיהיו תלויים בגיל החוסך. למסלולים אלו יצורפו החוסכים החדשים. זהו המודל הצ'יליאני, שעל יישומו הודיע משרד האוצר כבר לפני כשנה. הרעיון של המודל הוא התאמה של הסיכון בניהול ההשקעות לגיל החוסך. כלומר, ככל שהחוסך צעיר יותר, כך הסיכון גדול יותר - והסיכון יורד ככל שהחוסך מתבגר.

למעשה, החל בתחילת ינואר 2016 יהיו חייבים כל גופי הפנסיה והגמל שיהיו באמתחתם מסלולי השקעה תלויי גיל. לשם כך הם יוכלו לפתוח מסלולי השקעה חדשים או להסב מסלולי השקעה קיימים. להסבת מסלול יש משמעות על התשואה המוצגת ללקוח.

בערב ראש השנה הוציא משרד האוצר חוזר נוסף שבו ניתן הסבר להצגת התשואה של מסלולי ההשקעה המוסבים. "לעניין הצגת תשואות, צבירה נטו, מדד סיכון ושיעור דמי הניהול הממוצע בשנה הקודמת של מסלול השקעה שמדיניותו שונתה, יראו במסלול כמסלול חדש שנפתח החל ב–1 בינואר 2016", נכתב בחוזר. כלומר, לא ניתן יהיה להציג את תשואות העבר עבור הקופה/הקרן שהוסבה.

באוצר הסבירו את המהלך בכך שגופים מוסדיים עם תשואות טובות לא יוכלו להשתמש בנתונים אלה כדי למשוך משקיעים חדשים למסלול ההשקעה החדש. ואולם, לתקנה זו יש גם תמונת מראה. כשם שלא ניתן להציג את התשואות הטובות, כך לא ניתן להציג את התשואות הגרועות של הקופה/קרן, ומבחינה מעשית מנהלי ההשקעות נהנים מ"איפוס" התשואות והעלמת ביצועי העבר הכושלים שלהם.

עם זאת, התשואות אינן נמחקות ממערכות הדיווח השונות, למשל מגמל נט או מפנסיה נט. עקב הסבת הקופה, תקבל הקופה המוסבת שם חדש, ולפיכך לא תהיה לה תשואת עבר. ואולם, ניתן יהיה לבדוק את ביצועי הקופה לפני שהוסבה, לפי השם הישן. ביצועי העבר חשובים למשקיעים כדי שיוכלו להעריך את איכות ניהול ההשקעות של מנהלי ההשקעות. הדרך לבדוק את איכות ניהול ההשקעות היא באמצעות השוואת ביצועי הקרן/הקופה למדד יחס (בנצ'מרק), ולבחון אם הקופה היכתה את המדד או לא.

הסבת מסלול גמל/קרן קיים למסלול מותאם גיל ייצור מצב שבו חוסכים קיימים ימצאו את עצמם במסלול השקעות שלא בהכרח מתאים לצרכיהם. בעניין זה ציין מקורב לאוצר: "משרד האוצר מאפשר לחברה מנהלת לשנות את מדיניות ההשקעה במסלול מסוים. זה תמיד היה אפשרי, וכך גם כיום. כך גם מוחל המודל הצ'יליאני על חוסך קיים, כלומר באמצעות שינוי של המסלול הקיים.

"האוצר בודק ששינוי המדיניות יבוצע באופן נאות מול החוסך. כלומר, אם החברה חושבת שמבחינת השקעות זה הדבר הנכון לבצע מול החוסך, היא נדרשת להודיע לחוסכים כשיש שינוי מדיניות. החברה המנהלת נדרשת להודיע לעמית על שינוי מדיניות ההשקעות לפחות 45 יום לפני השינוי, כך שהחוסך יוכל להחליט מה לעשות. אם החוסך אינו מעוניין להישאר במדיניות ההשקעות החדשה, הוא יכול לבחור מסלול אחר ולעבור אליו. המעבר לא יוצר אירוע מס".

"העלמת" תשואות העבר אינה אירוע חדש בשוק ההון. תעשיית קרנות הנאמנות התמחתה בכך בעבר. רשות ניירות ערך פתרה את בעיית השמות בצורה פשוטה. היא חייבה את מנהלי הקרנות לציין במשך שנה בסוגריים את השם הישן של הקרן. כך גם המצטרפים החדשים ידעו איפה למצוא את תשואות העבר.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

שינוי שמעלה 
שאלות רבות

בעקבות החוזר שמבהיר כיצד על התשואה להיראות, ציין מנהל בכיר בשוק ההון: "החוזר של האוצר על אופן הצגת התשואה עבור מסלול ששינה מדיניות מעלה לא מעט שאלות. כך, למשל, לחוסך שרוצה לפתוח קופת גמל או להעביר קופה, לא יהיה כל מידע על ביצועי העבר, למעט המוניטין הכלליים של הגוף המנהל. מה יקרה עם מערכות הדירוג של הבנקים שמדרגות קופות וקרנות ואמורות לתת תמיכה ליועצים? אילו נתונים הם יכניסו למודל הדירוג? לפי מה ימליצו? כל הקופות שיש להן היסטוריה סגורות להעברות חדשות. מה סוכני הביטוח יכתבו במסמך ההנמקה? האוצר מחייב למלא מסמך הנמקה מפורט, אבל הנימוקים מסתמכים על הביצועים ההיסטוריים, ומעכשיו לא יהיו ביצועים כאלו".

כאמור, החל בתחילת ינואר 2016 נדרשות החברות המנהלות קופות גמל וקרנות פנסיה שיהיו להם לפחות שלושה מסלולי השקעה תלויי גיל. החלוקה היא לפי שלושה חתכים: מסלול השקעה אחד, שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים שגילם אינו עולה על 50; מסלול השקעה שני, שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים שגילם לפחות 50 ואינו עולה על 60; ומסלול השקעה אחד, שמדיניות ההשקעה בו מתאימה לעמיתים שגילם לפחות 60.

נכסי העמיתים יהיו חשופים לנכסים שונים בכפוף למדיניות ההשקעות. הנכסים יושקעו על פי שיקול דעתה של ועדת ההשקעות, בהתחשב, בין היתר, בגילאי העמיתים בכל מסלול. מסלולים אלה הם מסלולי ברירת המחדל בעת ההצטרפות לקופת הגמל, ועמית יצורף אליהם בעת הצטרפותו לקופת הגמל, בהתאם לגילו, אלא אם בחר אחרת. כלומר, כדי לא להיכלל במסלול ברירית המחדל העמית יידרש לבחור את מסלול ההשקעה המועדף עליו, ולשנות את המסלול ההשקעה לפי ראות עיניו.

ואולם, עמית החוסך במסלול ברירת מחדל, שהגיע לגיל שקיים בו מסלול ברירת מחדל אחר המתאים לגילו, ישויך לאותו מסלול ברירת מחדל אחר הסמוך למועד שבו הגיע לגיל שבו קיים מסלול ברירת מחדל אחר. גם לא מוגדר הסיכון שכל אחד ממסלולי ההשקעה יכול להיחשף אליו. בהנחה כי הנכס המסוכן ביותר הוא מניות — אף על פי שבתשואות הנמוכות של האג"ח לא ברור מה מסוכן יותר אג"ח או מניות — לכל קבוצה אמורה להיות רמת סיכון שונה. ואולם, האוצר לא הגדיר את הרמה.

על כך ציין מקורב לאוצר: "האוצר אינו מנהל את ההשקעות של העמיתים, לשם כך יש ועדת השקעות. האוצר קובע קווי מתאר כלליים לחברה המנהלת, וכאן הכוונה היא שחברה מנהלת אינה יכולה להתייחס לחוסך בן 30 ולחוסך בן 70 באותו תמהיל השקעות. חייב להיות הבדל בניהם, ולא רק בגלל הגיל, אלא גם בגלל אופק ההשקעה.מי שעדיין נמצא בתקופת העבודה עדיין יכול לתקן את המשברים שיהיו בשוק ההון. כשמנהלי ההשקעות מקבלים החלטות השקעה הם צריכים להתייחס לאופק ההשקעה, לגיל ולאופק החיסכון. האוצר אינו מגדיר כמה מניות, איך וכמה נכסי סיכון צריכים להיות בתיק. לשם כך יש ועדת השקעות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker