מה גרם לטבע לשלם 2.3 מיליארד דולר 
על רימסה המקסיקאית?

טבע שילמה מחיר שמשקף מכפיל 10 על המכירות של רימסה ■ בתמורה היא קיבלה מותג חזק, מוצרים מוגני פטנט ודריסת רגל בשוק השני בגודלו באמריקה הלטינית, שצומח בקצב שנתי דו־ספרתי ■ היעדים הבאים: סין, הודו וברזיל, ושיפור הפעילות המדשדשת ביפן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון

כשחברת טבע הכריזה במפתיע בסוף יולי על רכישת אלרגן גנריקה תמורת 40.5 מיליארד, נשאל ארז ויגודמן, מנכ"ל טבע, אם הרכישה תאפשר לחברה לבצע עסקות נוספות. ויגודמן השיב כי ביכולתה של טבע לרכוש חברות נוספות בהיקף של 5 מיליארד דולר. טבע הוציאה כמחצית מהסכום הזה, 2.3 מיליארד דולר, בסוף השבוע שעבר כשרכשה את חברת רימסה (Rimsa) המקסיקאית.

העסקה בוצעה כחלק מהכוונה המוצהרת של טבע לפתח את פעילותה בשווקים מתעוררים ומהירי צמיחה, כמו סין, הודו, ברזיל, רוסיה ומקסיקו. רכישת רימסה נעשתה בתום מכרז, שבו השתתפו גם חברות ענק כמו פייזר, סנופי, טקדה וכנראה גם אבוט (Abbott), שפעילה ברכישות בשווקים המתעוררים. המכרז, שנוהל בידי גולדמן סאקס, היה אמור, לפי ההערכות המוקדמות, להביא למכירתה של רימסה תמורת מיליארד דולר, ובסופו של התהליך ההתמחרות בין פייזר, טבע ואבוט הסתיים בסכום של יותר מפי שניים.

ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

טבע תרכוש את רימסה כשהיא נקייה מחובות וממזומנים. הרכישה צפויה שלא להשפיע על הרווח למניה ב–2016, ולהגדיל את הרווח למניה מהרבעון הראשון של 2017 ואילך. מכירותיה של רימסה צמחו ב–2014 ב–10.6% והסתכמו ב–227 מיליון דולר, כך שעולה השאלה מדוע הסכימה טבע לשלם עבור סכום המשקף מכפיל 10 על מכירותיה, ומדוע תג מחיר דומה עניין גם חברות, כמו פייזר, סנופי ואבוט?

התשובה נעוצה גם במאפייניו של שוק התרופות המקסיקאי וגם באלו של החברה הנרכשת. שוק התרופות במקסיקו, בת 120 מיליון התושבים, הוא כבר כיום השוק השני בגודלו באמריקה הלטינית, וצפוי לצמוח בקצב שנתי של 8% בין 2014 ל–2020, שבה יגיע על פי הערכות ל–30 מיליארד דולר. הצמיחה המהירה של השוק מונעת באמצעות העלייה בחדירת התרופות הגנריות; התפתחות מעמד בינוני, שצפויה להגדיל את חלקה של ההוצאה על בריאות מהתמ"ג, שהיתה 6.2% ב–2013, לכיוון הרמה המקבילה במדינות מערב אירופה (11%–12%); ופעולות ממשלתיות שמסירות חסמים רגולטוריים, למשל השקעות בזירוז קצב הבחינה והרישום של תרופות.

מרבית ההוצאה על תרופות במקסיקו נעשית על חשבון הצרכן, ועל כן ההחלטה על התרופה הנרכשת נעשית על ידו ולא על ידי חברת הביטוח הרפואי, כמו בארה"ב. משום כך, מרבית התרופות הגנריות נמכרות כמותגים ומשווקות באמצעות אנשי מכירות. עובדה זו משפיעה לטובה על שיעורי הרווחיות הגולמית, ומאידך גיסא על גודל ההשקעה בהוצאות מכירה.

רימסה, שהוקמה ב–1970, מייצרת ומשווקת תרופות בתחומי טיפול רפואיים, כמו מחלות לבביות, כאב, גינקולוגיה ובריאות האישה, מחלות מטבוליות, מחלות זיהומיות ומחלות מערכת העיכול. החברה מתמחה בפיתוח תרופות חדשות ומוגנות פטנט לצרכים רפואיים חדשים על בסיס שילוב בין תרופות קיימות ומאושרות לשיווק; תחום שטבע החלה לפתח בתקופתו של המנכ"ל הקודם, ג'רמי לוין. תרופות אלו נדרשות לפיתוח קליני מלא וזוכות מצד אחד להליך אישור מקוצר, ומצד שני להגנה פטנטית מלאה. תרופות אלו, שזוכות להגנה פטנטית ממוצעת של 10 שנים, מספקות לרימסה 94% ממחזור המכירות, והתרופות הגנריות הממותגות מייצרות רק 6% מהמחזור.

60% מהכנסותיה של רימסה נובע משיווק תרופות למגזר הפרטי והיתרה למגזר הממשלתי. השיעור הגבוה של תרופות מקוריות בהכנסותיה של רימסה מסביר את המרווחים הגבוהים מהם נהנית החברה המקסיקאית, שמגיעים, על פי הערכות אנליסטים, לרווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 60%–70% ממחזור המכירות.

רימסה משווקת את מוצריה באמצעות מערך מכירות, שמונה 923 איש. החברה מחזיקה במפעל חדש לייצור טבליות וקפסולות שהוקם בגוודלחרה. מערך מכירות זה — תוספת של 30–40 מוצרים חדשים שפותחו בידי אלרגן גנריקה וישווקו בידי רימסה, והמותג החזק של רימסה — עומדים בבסיס ההערכה של טבע שניתן יהיה להאיץ את צמיחתה של רימסה עד לסוף העשור, ושהרכישה תניב תשואה דו־ספרתית על ההון המושקע בה. זאת כתוצאה משיווק תרופות שפותחו בידי טבע לשוק המקסיקאי, למשל בתחום מוצרי מערכת הנשימה ומערכת העצבים המרכזית.

יתרה מזו, הסכם הסחר החופשי בין מקסיקו, קנדה וארה"ב, ובעתיד למדינות נוספות באמריקה הלטינית, יאפשרו לטבע להרחיב את נוכחותה במקסיקו ובשווקים נוספים באמריקה הלטינית באמצעות רישום מהיר יחסית של תרופות מתיק המוצרים הגנריים והמקוריים של טבע. עם רכישת רימסה תהפוך טבע לחברה השביעית בגודלה בשוק התרופות המקסיקאי, ולחברה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית לאחר סנופי, עם מחזור מכירות של יותר ממיליארד דולר בשנה.

בעקבות הרכישה של רימסה צפויה טבע להתמקד בכניסה לשווקים הגנריים בסין, הודו וברזיל, ולנסות את הפעילות הגנרית ביפן, שבה טבע עשתה, מאז כניסתה לשוק זה ב–2009, עבודה חלשה, כשמחזור מכירותיה מדשדש סביב 600 מיליון דולר בשנה. זאת על אף שבארבע השנים האחרונות גדל שיעור החדירה של התרופות הגנריות ביפן במונחי אחוז המרשמים לתרופות גנריות מכלל המרשמים לתרופות מ–26% ל–55%, ואף על פי שהשקיעה 1.3 מיליארד דולר ברכישת שלוש חברות בין 2009 ל–2011.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker