אנטרופי ממליצה להתנגד להצעת הרכש בניסקו תעשיות: "שוויה גבוה בכ-37%"

חברת הייעוץ הכלכלי קבעה את שוויה של ניסקו תעשיות על 234 מיליון שקל, לעומת שווי של כ-170 מיליון שקל בהצעת הרכש; אנטרופי: "בהסתכלות היסטורית, היה פער משמעותי בין ההון העצמי בספרים, לבין שווי ההון העצמי האמיתי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

אנטרופי שירותי מחקר ממליצה להתנגד להצעת הרכש השנייה בניסקו תעשיות. בדו"ח שהוכן עבור כמה גופים מוסדיים, קבע האנליסט אמיר ג'יריס את שוויה של החברה על 231.4 מיליון שקל, כ-37% מעל השווי המגולם בהצעת הרכש (כ-170 מיליון שקל) שפירסמו לפני כשלושה שבועות שני בעלי השליטה, יצחק ניצן ואריה קידרון. מחיר המניה שנגזר מהשווי בדו"ח הוא 31.4 שקל, לעומת מחיר של 23 בהצעת הרכש.

ניסקו תעשיות, חברה קטנה יחסית ולא מוכרת, עוסקת ביבוא ושיווק של מוני חשמל ורכיבים אלקטרוניים. לחברה גם פעילויות בתחום הנדל"ן, מכשירים פיננסיים, שותפות בפעילות הובלת גז טבעי והשקעות בקרנות הון סיכון. בדומה לעשרות חברות קטנות בבורסה, גם מנייתה של ניסקו סובלת מסחירות נמוכה - ממוצע יומי של עמה עשרות אללפי שקלים בלבד; וזאת, בין היתר מאחר ששיעור אחזקותיו של הציבור נמוך מאוד.

הערכת השווי שהוכנה לניסקו תעשיות מתבססת על שווי הפעילויות השונות, כפי שהם מוצגים בספרים. ואולם, אנטרופי מדגישה כי במהלך חמש השנים האחרונות נמכרו על ידי החברה ארבע חברות מוחזקות, עם רווח הון מצטבר של 90.6 מיליון שקל, "כלומר, בהסתכלות היסטורית, היה פער משמעותי בין ההון העצמי בספרים, לבין שווי ההון העצמי האמיתי", קובע ג'רסי. או במלים אחרות - החברה תימחרה בחסר את שווי החברות בספרים לעומת השווי האמיתי שלהן, כפי שהתגלה בעת מכירת הנכסים.

בנוסף לשווי הפעילויות, הערכת השווי שהכינה אנטרופי שיקללה את המזומנים שאמורים להתקבל מחברת אבנט, שרכשה ב-2013 מניסקו את פעילות ההפצה והמכירה של Xilinx (המשווקת רכיבים אלקטרוניים). במסגרת העסקה, ניסקו קיבלה תשלום של 5 מיליון דולר במזומן, וכן נקבע שתקבל תשלום שנתי נוסף בגין הרווחים ממכירות רכיבים ללקוח מהותי של ניסקו. באנטרופי מדגישים כי השווי הנגזר מהפעילויות השונות, כ-234 מיליון שקל כאמור, גבוה משוויה הסחיר של ניסקו תעשיות (כ-165 מיליון שקל), וכן מההון העצמי, שהסתכם נכון לרבעון השני של 2015 על 176 מיליון שקל (מיוחס לבעלי המניות).

צילום: רויטרס

הצעת הרכש שפירסמו בעלי השליטה של ניסקו תעשיות הופנתה ל-794,661 מניות (כ-10.8% מההון) המוחזקות על ידי הציבור הרחב. הצעת הרכש תקפה עד ליום חמישי הקרוב בשעה 15:00 ומגלמת תמורה כוללת של כ-18 מיליון שקל. במהלך ינואר כבר ניסו בעלי השליטה למחוק את ניסקו מהמסחר באמצעות הצעת רכש ראשונה, שלא נענתה. ההצעה נעשתה במחיר של 20 שקל למניה, כך שבעלי השליטה הגדילו את המחיר בכ-15%. בהצעה הקודמת רק 1.46% מבעלי המניות מקרב הציבור נענו לה.

על רקע שווי האחזקות הזעיר של הציבור, בינואר השנה הודיעה הנהלת הבורסה לניסקו תעשיות כי אינה עומדת בדרישות המינימום למסחר ברשימה הראשית. לחברה ניתנה אורכה עד לסוף יוני 2015 לעמוד בכללים, אחרת מניותיה היו עוברות לרשימת השימור – שלב אחד לפני מחיקתה מהמסחר. החברה בסופו של דבר עמדה בדרישות הנהלת הבורסה  – ונותרה ברשימה הראשית. את המחצית הראשונה של 2015 סיימה ניסקו ברווח של 5 מיליון שקל המיוחס לבלעי המניות, במחזור הכנסות של 166 מיליון שקל. זאת, בהשוואה לרווח של כ-3 מיליון שקל, במחזור הכנסות של 129 מיליון שקל במחצית המקבילה ב-2014.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker