בשורה רעה לפנסיה שלכם: עוד חודש גרוע לקופות הגמל - תשואה שלילית של כ-1.8% בספטמבר

זהו חודש שני שבו רושמות קופות הגמל תשואה שלילית, לאחר שבחודש אוגוסט כבר איבדו הקופות 1.6% ■ התשואה הממוצעת בקופות מתחילת השנה: 0.7% בלבד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

רשמו בחודש אוגוסט תשואה שלילית של 1.8% - כך על פי אומדן ראשוני שפירסם בית ההשקעות מיטב דש. זהו חודש שני שבו רושמות קופות הגמל תשואה שלילית, לאחר  שבחודש אוגוסט כבר איבדו הקופות 1.6% על רקע הטלטלה בשווקים הפינסיים. התשואות השליליות מחקו כמעט את כל התשואה שהשיגו הקופות מתחילת השנה, כך שהתשואה הממוצעת מגיעה לכ-0.7% בלבד.

לפי הערכות בשוק, טבלת התשואות של קופות הגמל בספטמבר תיראה דומה לזו של אוגוסט. כלומר, הקופות שהובילו את השוק באוגוסט יהיו אלו שיובילו גם בספטמבר – ולהיפך. מי שהציגה את התשואה השלילית הנמוכה ביותר באוגוסט והובילה את השוק היתה זו של ילין לפידות (מסלול כללי), המחזיקה בחשיפה נמוכה יחסית למניות. הקופה הציגה בחודש שעבר תשואה שלילית של 0.87% בלבד והיא צפויה להציג התשואה הטובה ביותר גם בספטמבר. עם זאת, נכון לציין כי בשל החשיפה למניות, התשואה השנתית בקופה היתה עד כה נמוכה יותר ביחס למתחרות.

שטרות שקלים
שקליםצילום: Bloomberg

מנגד, לפי הערכות בשוק - המבוססות על ביצועי הקופות (לא כולל יום המסחר האחרון של ספטמבר שבו נרשמו עליות חדות) - מי שעשויות להציג את התשואות השליליות הגבוהות ביותר, כנראה מעל 2%, יהיו אלו המנוהלות על ידי חברות הביטוח הגדולות, הראל, מגדל, כלל ומנורה – ואף זו של בית ההשקעות מיטב-דש. עם זאת, יודגש כי מדובר בהערכה בלבד, וכי הקופות יכולות לבצע שערוך של נכסים לא סחירים שיקפיצו את התוצאות. לכן, תמונה אמיתית ומדויקת עשויה להתגלות רק עם פרסום הנתונים בהמשך החודש. קופות הגמל (מסלול כללי) של פסגות, אקסלנס וגם אלטשולר שחם צפויות להתברג במקומות האמצעיים.

לפי הדו"ח שהכין אבי ברקוביץ', מנהל מערך אשראי מיטב דש גמל ופנסיה, התשואה הנומינלית של קופות הגמל הגדולות בספטמבר צפויה לנוע בין תשואה שלילית של 1.5% לבין תשואה שלילית של 2.1%.  תשואות קופות הגמל בתעשייה כולה צפויות לנוע בטווח רחב יותר, שבין תשואה שלילית של 1.3% לבין תשואה שלילית של 2.3%.

"ירידות השערים באפיק המנייתי בארץ ובחו"ל, וירידות השערים בישראל באפיק הקונצרני והממשלתי פעלו כגורם שלילי לתשואות הקופות החודש", הדגישו במיטב דש.

במהלך ספטמבר נרשמו ירידות חדות בשוקי המניות בעולם: בארה"ב, מדד ה-S&P ירד ב-2.6%, מדד דאו ג'ונס ירד ב-1.5% ומדד נאסד"ק ירד ב-3.3%. גם באירופה נרשמה מגמה שלילית: ה-DAX הגרמני ירד ב-5.8%, ה-Eurostoxx 50 ירד ב-5.2%, וה-CAC הצרפתי ירד ב-4.2%. ביפן נרשמה מגמה שלילית חזקה מאוד והניקיי ירד בשיעור של 8.0%. כל אלו במונחי מטבע של אותן מדינות.

גם בשוק המניות בארץ נרשמה מגמה שלילית חזקה: מדד ת"א 25 ירד ב-5.5%, מדד ת"א 100 ירד ב-6.2%, מדד ת"א 75 ירד ב-6.5% ומדד יתר 50 ירד ב-0.3% בלבד. באג"ח הקונצרני המקומי נרשמה מגמה שלילית. מדדי התל בונד רשמו ירידות שערים: מדד תל בונד 20 ירד ב-1.2%, מדד תל בונד 40 ירד ב-0.8% ומדד תל בונד 60 ירד ב-1.0%. איגרות החוב הלא מדורגות ירדו בכ-1.1%.

מדד איגרות החוב הממשלתיות הצמודות למדד ירד בשיעור של 1.4%. "בחינת תשואותיהן על פי התפלגות טווחי הפדיון שלהן מצביעה על מגמה שלילית, כאשר האג"חים לטווח של 2–0 שנים ירדו ב-0.7%, האג"חים לטווח של 2-5 שנים ירדו ב-1.1%, והאג"חים לטווח של 10–5 שנים ירדו ב-1.6%. האג"חים לטווחים ארוכים מ-10 שנים (אין להן מדד) ירדו בשיעור גבוה יותר", כתבו במיטב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker