צניחה של 30% בגיוסים בשוק החיתום ברבעון השלישי - ל-12 מיליארד שקל

גיוסי המניות צנחו ב-63% ל-267 מיליון שקל, ורק חברה אחת ביצעה הנפקה ראשונית ■ נגה קנז מרוסאריו קפיטל: "בגלל המגמה בשוק, חברות העדיפו לדחות את ההנפקות בחודש־חודשיים" ■ רנן כהן-אורגד מלידר הנפקות: "גיוסי חברות הנדל"ן האמריקאיות יימשכו - ויותאמו לדרישות המוסדיים"

ערן אזרן

ירידה חדה ניכרת בהיקף הפעילות בשוק ההנפקות ברבעון השלישי של 2015. במהלך הרבעון גייסו חברות כ–12 מיליארד שקל (כולל הנפקת זכויות והקצאות פרטיות) — ירידה של כ–30% ביחס לרבעון המקביל ב–2014, וירידה של כ–18% ביחס לרבעון השני ב–2015; מרבית הסכום, כ–11.6 מיליארד שקל, 97% מסך הגיוסים, גויס באיגרות חוב ורק כ–270 מיליון במסלול הוני (הנפקות של מניות, זכויות וכדומה) — כך עולה מדו"ח שהוכן בחברת החיתום ובנקאות ההשקעות רוסאריו קפיטל.

"הירידות בשווקים העולמיים באוגוסט היו בין הגורמים שהביאו לירידה בגיוסים", הסבירה נגה קנז, סגנית יו"ר ברוסאריו קפיטל. "ברגע שהמגמה בשוק היתה שלילית, חלק מהחברות העדיפו לדחות את ההנפקות בחודש־חודשיים, על בסיס הערכה שהמתנה תביא לביקושים טובים יותר. זה קשור גם לפעילות של קרנות הנאמנות, שמתקשות להשתתף בהנפקות כשיש פדיונות".

נגה קנז
נגה קנזצילום: תומר אפלבאום

לדבריה, "עם זאת, נכון לבחון את שוק ההנפקות באופן שנתי. אנחנו רואים שלמרות הרבעון החלש, היקף הגיוסים השנתי נותר יציב ברמה של 40 מיליארד שקל. לפעמים יש פשוט רבעונים חלשים יותר".

רנן כהן־אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות, שהובילה שישה גיוסים בהיקף של 2.11 מיליארד שקל ברבעון, ציין שהירידה בהיקף הגיוס נבעה גם מחופשת הקיץ ומעיתוי החגים.

"השבועיים הראשונים של אוגוסט היו יחסית שקטים, וזאת בשל ההמתנה לפרסום הדו"חות הכספיים הרבעוניים" אמר כהן־אורגד. "לאחר מכן הגיעה תקופת חגי תשרי שהתפרשה כמעט על כל ספטמבר. הירידה במספר ימי העבודה, לצד התנודתיות בשווקים, האטו את קצב ההנפקות והקטינו את היקף הגיוסים בהתאמה".

גורם אחר שתרם לירידה בהיקף ההנפקות ברבעון היה כישלון ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, ובראשן אלה של וורטון פרופרטיס (ג'ף סאטון) וקופרליין אמריקאס (משפחת שלזינגר). שתי החברות האלה ניסו לגייס סכום של עד 600 מיליון דולר באג"ח, אך החליטו לבטל את ההנפקות בשל ביקושים חלשים. גם חברת MDG של דייוויד מרכס סיימה את הגיוס בתל אביב בביקושים נמוכים, כשגייסה בסך הכול כ–95 מיליון שקל בריבית גבוהה של כ–8.9%.

רנן כהן-אורגדצילום: דודו בכר

למרות החולשה, קנז העריכה כי זרם ההנפקות של חברות הנדל"ן האמריקאיות עשוי להתחדש בקרוב. "הסלקטיביות שהיינו עדים לה ברבעון מעידה על כך שחברות הנדל"ן האמריקאיות כאן כדי להישאר", אמרה. "ההיכרות של המוסדיים עם החברות גדלה, והסלקטיביות היא סימן חיובי שמעיד על ניתוח מקצועי.

"חוסר ההצלחות האחרונות נבע משילוב של תנאי שוק עם גורמים נקודתיים הקשורים להנפקות. אני מעריכה שאם הריבית תעלה בארה"ב, אלטרנטיבת הגיוס בישראל תהיה טובה לחברות הנדל"ן האמריקאיות — ויותר מנפיקות יגיעו לתל אביב".

"להערכתי, גיוסי החוב של חברות נכסים אמריקאיות יימשכו", הוסיף כהן־אורגד. "המוסדיים מגלים סלקטיביות, ולכן מבנה ההנפקה וסוג המוצרים שיגיעו צריכים להיות מותאמים להעדפותיהם. אם המוסדיים מעדיפים מבנה 'פשוט', שבו סדר הנשייה ומבנה ההון של החברה המגייסת ברורים – אז כנראה שנצטרך לבוא עם מוצרים שמתאימים לזה, ולא עם מבנים שיכול להיות שהם טובים מאוד, אך מורכבים מדי".

ירידה של 28% 
בגיוסים הקונצרניים

מדו"ח ההנפקות של רוסאריו עולה כי היקף הגיוסים של איגרות החוב הקונצרניות הסתכם ברבעון בכ-11.5 מיליארד שקל. כ-1.3 מיליארד שקל מהסכום גויסו במסגרת של הרחבות פרטיות לסדרות אג"ח סחירות (כלומר, הנפקות פרטיות מול גופים מוסדיים) בשלוש הנפקות; והיתרה, כ–10.2 מיליארד שקל, ב–34 הנפקות של סדרות ציבוריות. היקף גיוסי האג"ח הכולל ברבעון ירד בשיעור של כ–17% ביחס להיקף הגיוס ברבעון הקודם, שהיה כ–13.8 מיליארד שקל ב–39 הנפקות שונות. גם ביחס להיקף הגיוס ברבעון המקביל ב–2014 נרשמה ירידה של כ–28% — ברבעון המקביל גויסו כ–16 מיליארד שקל ב–48 הנפקות.

מי שביצע את היקף ההנפקות הגדול ביותר ברבעון היו חברות בעלות דירוג אשראי גבוה (קבוצת טריפל A), ובראשן הבנקים. לאומי והמזרחי ביצעו שתי הנפקות בסכום של כ–3.7 מיליארד שקל, כ–32% מסך גיוסי החוב ברבעון. חברות בקבוצת דאבל A גייסו 4.1 מיליארד שקל — ירידה של 23% ביחס לרבעון הקודם ב–2015.

חברות בקבוצת A גייסו 2.7 מיליארד שקל באמצעות 14 הנפקות שונות — ירידה של כ–27% ביחס להיקף ברבעון השני. חברות בדירוג השייך לקבוצת BBB גייסו כ–800 מיליון שקל בשש הנפקות שונות — עלייה של כ–15% בהשוואה לרבעון השני של השנה. חברות ללא דירוג גייסו 130 מיליון שקל בשלוש הנפקות שונות בלבד.

החולשה בגיוסי האקוויטי נמשכת

החולשה בשוק האקוויטי (הנפקות של מניות, זכויות וכדומה) המשיכה להיות מאפיין מרכזי של שוק ההנפקות גם ברבעון השלישי. סך גיוסי ההון הסתכם בכ–267 מיליון שקל.

היקף גיוסי ההון באמצעות הנפקות שניוניות של מניות הסתכם בכ–184 מיליון שקל ב–10 הנפקות. זוהי נפילה של 63% ביחס לרבעון השני של 2015, שבו בוצעו 11 הנפקות שניוניות בהיקף של כ–726 מיליון שקל.

במהלך הרבעון חברת הנדל"ן ויתניה ביצעה הנפקה ראשונית של מניות (IPO). החברה הנפיקה 17% ממניותיה בהיקף כספי של כ–80 מיליון שקל. זוהי הנפקת IPO השנייה השנה בבורסה בתל אביב.

כחלק מגיוסי ההון, גויס סכום זעום של כ–3.8 מיליון שקל בשלוש הנפקות שונות באמצעות הנפקות זכויות. מרבית הסכום הזה גויסה על ידי חברת נקסג'ן (3.8 מיליון שקל) והיתרה על ידי חברת ההשקעות בתחום החיפושים, אדן אנרגיה. חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש) הנפיקה בדרך של זכויות ארבע סדרות של כתבי אופציה למימוש עתידי למניות החברה.

במקביל, במהלך הרבעון הונפקו שתי סדרות חדשות של אג"ח להמרה בהיקף של כ–155 מיליון שקל. מתוך סכום זה, חברת פורמולה מערכות גייסה 127.5 מיליון שקל — והיתרה על ידי חברת ההובלה והלוגיסטיקה פרידנזון.

בדומה לרבעונים הקודמים, חברת החיתום שהובילה את שוק ההנפקות היא פועלים אי.בי.אי, המנוהלת על ידי ירון מוזס וארז גולדשמידט. החברה הובילה 12 הנפקות בהיקך של 1.57 מיליארד שקל.

את המקום השני חולקים כלל חיתום, לידר הנפקות ורוסאריו קפיטל שהובילו כל אחת שש הנפקות בסכומים של 2.2 מיליארד שקל, 2.11 מיליארד שקל ו–633 מיליון שקל בהתאמה. במקום השלישי נמצאת לאומי פרטנרס עם חמש הנפקות בהיקף כולל של 3.62 מיליארד שקל. ווליובייס, שמנוהלת על ידי פאר פלג, הובילה שלוש הנפקות בכ–592 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker