המניות האמריקאיות מתומחרות
 גבוה יותר מהאירופיות - ובצדק

המניות בוול סטריט הניבו בשנים האחרונות תשואות גבוהות יותר מאלה שהניבו אחיותיהן באירופה ■ הפער הזה מבוסס על הבדלים כלכליים ועסקיים משמעותיים בין שתי היבשות - ולכן הוא לא צפוי להצטמצם בקרוב

בועז צליח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בועז צליח

שבע שנים אחרי משבר הסאבפריים, מדד S&P 500 האמריקאי הניב תשואה כמעט כפולה מזו של המדד האירופי המקביל, STOXX 600. זה לא ממש מפתיע. אחרי הכל, הכלכלה האמריקאית אחראית ליותר מ–20% מהתוצר העולמי.

ארה"ב היא לא רק יצרנית גדולה יותר מאירופה, היא גם מסודרת יותר. בארה"ב יש בנק מרכזי ומשרד אוצר שפועלים ביחד, בעוד באירופה יש בנק מרכזי אחד — אבל לכל מדינה משרד אוצר עצמאי. אם בגוש היורו היתה תמימות דעים לא היתה בעיה — אלא שכל משרד אוצר מושך את הכלכלה שלו לכיוון אחר, בהתבסס על עקרונות שונים.

הגרמנים, לדוגמה, דואגים כל הזמן לשמירה על תקציב מאוזן, שיתחזק את הכלכלה בגירעון מינימלי — ועדיין יאפשר צמיחה. לעומתם, במדינות דרום אירופה ניתן דגש דווקא על איכות החיים של התושבים — גם על חשבון גידול בגירעון. יוון היא אמנם מקרה קיצוני: החוב שם הגיע לערך כמעט כפול מהתמ"ג, אבל חובות עצומים נצברו במדינות נוספות בגוש היורו, כמו ספרד, איטליה ופורטוגל.

כשיש מגוון כזה של דעות וגישות לניהול מדיניות כלכלית, אין פלא שאירופה שקועה עדיין בבוץ — בעוד ארה"ב כבר מציגה צמיחה לא רעה. גם בתרבות העסקית יש הבדלים מהותיים בין האמריקאים לאירופאים. בעוד שבארה"ב מיושמת מדיניות של פתרון בעיות מהיר, באירופה מעדיפים בדרך כלל לטאטא את הבעיות מתחת לשטיח. כך, הבנק הפדרלי התערב מיד וסייע לחברות במצוקה במשבר של 2008 — חלק מהחברות הונשמו וחזרו לחיים, הלא יעילות נסגרו, והכלכלה האמריקאית שבה למסלול — כשבאירופה לא התמודדו עם הבעיות בצורה משביעת רצון, ולכן יש עדיין בנקים אירופיים שנמצאים בקשיים. זה בא לידי ביטוי בהתנהגות החיובית של מניות הפיננסים האמריקאיות, בעוד באירופה מניות בנקים רבות נמצאות הרחק מהשיאים שאליהן הגיעו לפני המשבר.

התרבות העסקית האמריקאית היעילה באה לידי ביטוי גם ביישום תוכניות הקלה כמותיות רחבות היקף בשנים שלאחר המשבר. זה עזר לארה"ב לחזור לרמת חוב נמוכה יותר, לצמצם את הגירעון התקציבי מ–7% ל–4%, לאושש את שוק הנדל"ן, ולהשיב את המדינה לצמיחה. באירופה, לעומתה, העדיפו להתעלם מהבעיות, ורק באחרונה השיקו תוכנית הקלה כמותית.

עדיף לדבר אנגלית

צריך לזכור גם שהמדיניות החשבונאית בחברות האמריקאיות היא ברורה ואחידה. מנגד, באירופה הדו"חות הכספיים שונים ממדינה למדינה, וחלקם, במיוחד אלה של החברות הקטנות יותר, אינם מפורסמים באנגלית — מה שהופך את חייו של האנליסט (דובר העברית והאנגלית) למורכבים הרבה יותר.

קושי זה בא לידי ביטוי ביתר שאת בצורך להגיב במהירות לאירועים מהותיים שמפרסמת חברה. בעוד שאצל חברות אמריקאיות הדיווחים באנגלית וניתן להגיב אליהם בזריזות, קשה בהרבה לגבש תגובה מהירה לפרסום של חברה אירופית שאינו באנגלית. בעידן של תנודתיות רבה, יש חשיבות רבה לקבלת החלטות על סמך מידע חדש — מה שמגביר את אטרקטיביות ההשקעה בחברות "דוברות" אנגלית.

הגורמים האלה הופכים את ארה"ב להשקעה טובה בהרבה מאירופה. ייתכן שתמחור המניות בוול סטריט גבוה יותר משל המניות באירופה, ועדיין — המניות האמריקאיות ימשיכו, להערכתנו, להניב תשואה עודפת על פני אחיותיהן האירופיות בטווח הארוך.

הכותב הוא רו"ח, ומנכ"ל טופ אלפא ניהול תיקי השקעות. אין לראות בכתוב המלצה לביצוע פעולות בני"ע
או ייעוץ השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker