מניית כלל ביוטכנולוגיה מזנקת ב-15% בעקבות חוזה מהותי של החברה הבת מדיוונד

מדיוונד זכתה במכרז של רשות פדרלית אמריקאית בהיקף של עד 112 מיליון דולר לפיתוח ורכישה של התרופה לטיפול בכוויות

שלי אפלברג
שלי אפלברג

מניית כלל ביוטנולוגיה מזנקת ב-15% במסחר בעקבות זכייה מהותיה של החברה הבת מדיוונד בחוזה בארה"ב. הרשות הפדרלית האמריקאית החליטה להשתמש בתרופה לטיפול בכוויות אותה פיתחה חברת מדיוונד בה מחזיקה כלל תעשיות ביוטכנולוגיה ב-45% ממניותיה.

במשך חמש השנים הקרובות התחייבה הרשות האמריקנית למחקר ופיתוח ביו-רפואי מתקדם Biomedical Advanced Research and Development Authority - BARDA - לרכוש בסכום מצטבר של עד 88 מיליון דולר את תרופת היתום NexoBrid, שנועדה להסרת רקמות עור פגועות בחולים עם כוויות מדרגה בינונית וקשה, כחלק מהיערכות ארה"ב לאירועים רבי נפגעים.

ראובן קרופיק, מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה

כחלק מהחוזה בין הצדדים התחייבה הרשות הפדרלית לממן במקום החברה את המשך פעילויות פיתוח התרופה הנדרשות בשביל קבלת אישור שיווק מה-FDA. מדובר בעלויות שצפויות להסתכם ב-24 מיליון דולר נוספים.

מדיוונד קיבלה בדצמבר 2012 את אישור רשות התרופות האירופית (EMA) לשווק את התרופה המבוססת על תערובת של אנזימים מפרקי חלבונים שמופקים מגבעולי האננס ומעורבבת בג'ל סטרילי. התערובת נמרחת על הרקמה הפגועה ומסירה את הרקמה שנכוותה בתוך ארבע שעות. טיפול זה הוא תחליף להסרת רקמה מכוונה באמצעות ניתוח, שפוגע גם ברקמות בריאות ומצריך אשפוז.

חברת ואריאנס, שביצעה הערכת שווי למדיוונד בשנת 2014, ציטטה מחקר של חברת Visiongain ולפיו 3 מיליון איש מתאשפזים מדי שנה בעולם, וכן ש–2.5 מיליון איש נכווים מדי שנה בארה"ב.

BARDA העוסקת במתן מענה שיטתי לפיתוח ורכישת חיסונים, תרופות וכלים אבחנתיים לאירועי חירום הקשורים בבריאות הציבור – מתעדת להשתמש בתרופה בעתות חרום ולכן העניקה לתרופה אישור EUA המאפשר להשתמש בתרופה בעתות חירום עוד בטרם התקבל אישור השיווק לה על ידי ה-FDA.

במארס 2014 גייסה מדיוונד בארה"ב 80 מיליון דולר במטרה להשתמש בכספים למימון הפיתוח הקליני של NexoBrid אך כעת הזכייה במכרז הנוכחי תאפשר לה להשתמש בכספים שנותרו בקופה לפיתוח מוצרים אחרים.

מקורבים לחברה מעריכים כי "רשויות נוספות ברחבי העולם ילכו בצעדי הממשל האמריקאי, וירכשו את המוצר שכן כיום אין תרופה מתחרה המאפשרת לטפל בכוויות הנגרמות באסונות המוניים. בישראל כבר עושים שימוש בתרופה המאפשרת טיפול ביותר חולים בוז זמנית באסונות כבדים כמו השריפה ביערות הכרמל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker