עסקת ענק בהיי-טק הישראלי: מלאנוקס רוכשת את איזיצ'יפ ב-811 מיליון דולר

(עדכון) סכום הרכישה הוא 25.5 דולר למניה - בפרמיה של 16% על מחיר המניה לפני המסחר היום ■ איזיצ'יפ, שנסחרת לפי שווי של 660 מיליון דולר, תימחק מהמסחר בת"א ובנאסד"ק

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

חברת השבבים הישראלית מלאנוקס רוכשת את חברת איזיצ'יפ בסכום כולל של 811 מיליון דולר. המחיר שמלאנוקס משלמת למניה הוא 25.5 דולר - פרמיה של 16% על מחיר המניה. איזיצ'יפ נסחרת בתל אביב ובנאסד"ק לפי שווי של 660 מיליון דולר.  הבוקר הודיעה איזיצ'יפ על הפסקת מסחר בשל הודעה על דיווח מהותי, ומנייתה לא נסחרה היום בבורסה בתל אביב. מניית איזיצ'יפ מזנקת ב-14% בנאסד"ק, ומלאנוקס נחלשת ב-4%.

מלאנוקס, שנסחרת לפי שווי של 1.8 מיליארד דולר, מתכוונת לממן את העסקה באמצעות מזומנים זמינים שברשותה ועוד 300 מיליון דולר אשראי שקיבלה החברה מג'יי.פי מורגן. בניכוי המזומנים שבקופת איזיצ'יפ עומד סכום העסקה על 620 מיליון דולר. העסקה צפויה להיסגר ברבעון הראשון של 2016, בכפוף לאישורים רגולטוריים ואישור בעלי מניות של חברת איזיצ'יפ.

איזיצ'יפ מפתחת מעבדי רשת המוטמעים בתוך נתבים (Routers) ומאפשרים הגברה משמעותית של כמות המידע ומהירות העברתו. הנתבים הם הרכיבים ברשת האחראים להחלטות להעברה של חבילות נתונים - בהתאם לכתובת היעד, לעומסים ברשת, למרחקים שאליהם נשלח המידע, לעלויות העברתו ועוד. מדובר בנתבים גדולים שנמצאים אצל חברות אינטרנט, ושמיוצרים על ידי חברות כמו ג'וניפר וסיסקו. תחום המעבדים לא היה חדש כשאיזיצ'יפ נכנסה אליו, אבל פיתוח של מעבדים קטנים ומהירים יותר איפשר לה לצבור נתח שוק.

גם חברת מלאנוקס פועלת בתחום של תעבורת נתונים מהירה, אך הפתרונות שלה מוטמעים במוצרים שונים. הכרטיסים והשבבים שלה הם בתחום האינפיניבנד, והם מאפשרים תקשורת מהירה בין השרתים שמאפשרים את הגלישה ברשת. הכרטיס החדש של מלאנוקס, אותו החלה למכור באחרונה, הוא במהירות של 100 ג'יגה בייט לשנייה. בשנת 2000 סיפקה מלאנוקס מוצרים במהירות של 10 ג'יגה בייט לשנייה, ובתוך חמש שנים היא מתכננת להגיע למהירות של 200 ג'יגה בייט.

הפתרונות של מלאנוקס מוטמעים בחוות שרתים, כמו של גוגל, אמזון ופייסבוק, שבהם יש מאות שרתים. הגדלת המהירות בחוות השרתים מקטינות את הוצאות החברות ומאפשרות להן לנצל את השרתים שלהן באופן אופטימלי. שוק נוסף של החברה הוא מחשבי על כמו שיש באוניברסיטאות או בנאס"א שמצריכים גם הם שבבים של מלאנוקס. שוק זה צמח בעבר בשיעורים נאים והיווה כ-80% ממכירות החברה, אבל היום המכירות משוק זה מהוות כמחצית מכלל הכנסות החברה.

"הסינרגיות בין איזיצ’יפ ומלאנוקס יוצרות הזדמנויות אטרקטיביות. אנו צופים כי הטכנולוגיות ופורטפוליו המוצרים המשולבים שלנו יספקו פתרונות מובילים של קישוריות ועיבוד חכמים, מקצה-לקצה, עבור מרכזי נתונים ורשתות תקשורת מרחבית (WAN)", אמר איל וולדמן, נשיא ומנכ"ל מלאנוקס.

שתי החברות נהנות מהשינויים שעובר עולם האינטרנט והשימושים הרבים בסמארטפונים ובביג דאטה, בגידול בתעבורת וידאו ונתונים, ובכניסת תחום "האינטרנט של הדברים", שהמשמעות שלו היא חיבור של מוצרים רבים לאינטרנט. גם המגמה של מעבר לאחסון נתונים בענן, שמצריך חוות שרתים גדולות כמו זו של אמזון, תורם לביקושים למוצרי מלאנוקס.

איזיצ'יפ מאבדת את הלקוח הכי גדול שלה

איזיצ'יפ, שיושבת ביוקנעם, רשמה הפסדים במהלך שנים רבות. אחת הסיבות היתה מאפייני השוק - שבו לוקח זמן רב לפתח ולייצר מעבדים, וכן לוקח זמן ממושך עד שהלקוחות מחליפים את המעבדים שבמוצרים שלהם. זה גם אחד היתרונות של החברה - מחזור החיים של מעבדי החברה, מהרגע שהם נכנסים לשימוש אצל הלקוחות ועד שהם יוצאים משימוש, הוא עשר שנים.

אחד החסרונות בפעילותה היא התלות שלה במספר קטן יחסית של לקוחות. בעבר ג'וניפר היתה אחד הלקוחות הגדולים שלה והיתה אחראית לכמחצית ממכירות החברה. ג'וניפר עזבה לאחר ששמעה שסיסקו, מתחרתה הגדולה, התחילה גם היא להיות לקוחה של איזיצ'יפ. עכשיו מגיע תורה של סיסקו להחליט כי היא פונה לדרך עצמאית, ובחודש מאי הודיעה כי היא תשקיע בפיתוח הדור הבא של המעבדים ולא תשתמש בדור השישי של מעבדי איזיצ'יפ.

בעקבות הודעת סיסקו במאי צנחה מניית החברה ב-25% בתוך יום, מכיוון שסיסקו היא הלקוח הגדולה ביותר שלה ומדובר באובדן רווחיות גולמית גבוהה בעבורה. הסיבה לכך היא שאיזיצ'יפ מוכרת את המוצרים דרך השותפה העסקית שלה מארוול, והיא מקבלת ממנה תמלוגים שנכנסים במלואם לרווחיות הגולמית שלה. עם זאת, ב-2016 תורגש רק השפעה ראשונית של החלטת סיסקו, והשפעה משמעותית יותר תהיה רק בעוד מספר שנים – אחרי שסיסקו תצמצם את רכישת המעבדים של איזיצ'יפ מהדורות הישנים יותר.

מאז מאי הספיקה מניית החברה להתאושש והיא נסחרת בשווי הגבוה ב-12% משוויה אז. הכנסות איזיצ'יפ ברבעון השני הסתכמו ב-28.3 מיליון דולר, זינוק של 28% לעומת הכנסותיה ברבעון המקביל. הרווחיות הגולמית של איזיצ'יפ גבוהה גם ביחס לחברות שבבים אחרות, שכן היא מתכננת גם שבבים וגם את התוכנה שיש עליהם, וכך היא נהנית מהכנסות כפולות. בשורה התחתונה דיווחה החברה על רווח נקי של 10.9 מיליון דולר, בדומה לרבעון המקביל ב-2014.

הכנסות יצרנית השבבים מלאנוקס הסתכמו ברבעון השני ב-163 מיליון דולר, מעל תחזיות האנליסטים להכנסות של 157 מיליון דולר. ההכנסות משקפות גידול של 11% לעומת הרבעון הקודם ו-60% בהשוואה לרבעון השני של 2014. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP) של החברה עמד על 36.1 מיליון דולר או 0.75 דולר למניה בדילול מלא, לעומת 28.6 מיליון דולר או 0.60 דולר למניה בדילול מלא ברבעון שלפני כן.

החברה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 1.85 מיליארד דולר, לאחר ירידה של 10% בשנה האחרונה ושל 22% מאמצע יוני. החברה נסחרת רק בנאסד"ק לאחר שלפני כשנתיים וחצי נמחקה מהמסחר בתל אביב בצעד שעורר רעש רב. מייסד ומנכ"ל החברה אייל וולדמן ניהל בזמנו קרב לכהן הן כיו"ר החברה והן כמנכ"ל, אבל התנגדות של הגופים המוסדיים הביאה לכך שוולדמן החליט למחוק את החברה מהמסחר. זמן קצר לאחר מכן מונה יו"ר במקומו של וולדמן, שנשאר רק בתפקיד המנכ"ל.

מלאנוקס יוצגה בעסקה על ידי משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. את חברת איזיצ'יפ ייצג משרד עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker