הקיבוצניקים של אבן קיסר מכרו בזמן: שווי החברה נחתך ב-1.6 מיליארד דולר תוך חודשיים

זה התחיל עם אזהרה מפגיעה בהכנסות בארה"ב, נמשך עם טענות על שיווק מוצרים פגומים, והתגלגל לתביעה ייצוגית והתפטרות מפתיעה של שני דירקטורים ■ האנליסטים סבורים שזו הזדמנות

יורם גביזון
מפעל אבן קיסר בקיבוץ בשדות ים
מפעל אבן קיסר בקיבוץ שדות ים

חברת אבן קיסר שבשליטת קיבוץ שדות ים היא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים של חברות ישראליות בשנים האחרונות. ואולם סדרת אירועים שליליים דירדרו את מנייתה ב–58% בתוך חודשיים. אתמול נסחרה מניית החברה סביב מחיר של 30 דולר, לעומת מחיר שיא של 72 דולר בסוף יולי.

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ למטבחים וחדרי אמבט וחיפויי קירות, הנפיקה את מניותיה במחיר של 11 דולר למניה במארס 2012, ובעקבות צמיחתה המהירה טיפסה למחיר שיא לפני כחודשיים. העלייה החדה במחיר המניה סייעה לקרן טנא למכור את אחזקתה בחברה (21%) במחיר של 23.25 דולר למניה ובתמורה כוללת של 170 מיליון דולר באפריל 2013. הקרן, שמנוהלת על ידי אריאל הלפרין, אמנם רשמה רווח של 141 מיליון דולר על השקעתה שבוצעה ב-2006, אבל הצטערה לגלות בדיעבד שהשאירה כסף רב על השולחן כאשר שווי האחזקה הגיע בשיא ל-531 מיליון דולר.

קיבוץ שדות ים היה סבלני מקרן טנא והיטיב לממש את הנכס שבידו. במאי 2014 מכר 5.5 מיליון מניות, 16% ממניות החברה, תמורת 270 מיליון דולר, כלומר במחיר של 49 דולר למניה. גם המימוש האגרסיבי לא בלם את המשך עליית המניה שנישאה על גבי שיתוף פעולה עם איקאה בארה"ב וגידול בכושר הייצור שלה על ידי הקמת שני קווי ייצור חדשים בארה"ב.

המפנה החל לקראת פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון השני, ונמשך כאשר החברה פרסמה אזהרת הכנסות ל-2015 והסבירה שהיא צופה להאטה בהכנסותיה בארה"ב ולפגיעה בהכנסותיה כתוצאה מהתחזקות הדולר. מניית אבן קיסר הגיבה לתחזית הפסימית בירידה של 12%.

שבועיים לאחר מכן פירסמה חברת Spruce, המתמחה במכירה בחסר של מניות, דו"ח של 54 עמודים שבו האשימה את אבן קיסר בייצור מוצרים באיכות שמתחת לסטנדרט המוצהר על ידי החברה (93% קוורץ) במחירי פרימיום, כשבכך היא מנפחת את רווחיה ומחיר מנייתה. בין היתר טענה ספרוס כי אבן קיסר הסתירה את השחיקה ברווחיותה הגולמית כתוצאה מעליית מחיר הקוורץ בכך שהקטינה את ריכוז הקוורץ במשטחים. הדו"ח של ספרוס מוטט את מניותיה של אבן קיסר בעוד 17%.

במחצית ספטמבר 2015 פירסמה אבן קיסר מצגת שבה הפריכה אחת לאחת את טענותיה של ספרוס ואיימה לתבוע אותה, אלא שמאז הוגשה נגד החברה תביעה ייצוגית על ידי משרד עורכי הדין קסלטר טופז מלצר וצ'ק בשם מי שהחזיק במניותיה של החברה בין 25 במארס ו-18 באוגוסט. גם החולשה הכללית בשוק המניות דרדרה את המניה.

אתמול הגיעה מניית אבן קיסר לשפל חדש לאחר שגלשה ב–18% בעקבות התפטרות של שני דירקטורים מטעם קיבוץ שדות ים: רם בלינקוב שהתפטר בשל מחלוקת על ניהול מועצת המנהלים והקצאת אופציות למנכ"ל יוס שירן, ואבנר נווה שהתפטר בשל מחלוקת על עבודת מועצת המנהלים והחלטות מהותיות. ההתפטרות של שני דירקטורים מטעם קיבוץ שדות ים, שהוא בעל השליטה, נתפשת בשוק כאיתות לבעיות בחברה ולכך שהטענות של ספרוס לא היו משוללות יסוד — אף כי יו"ר שדות ים, מקסים אוחנה, הדגיש שאין להתפטרות קשר למחלוקת על האסטרטגיה של החברה או לטענות כלפיה על עבירות לכאורה. דברי ההרגעה של אוחנה לא שיכנעו את השוק. לאחר הצניחה במניה, אבן קיסר נסחרת בשווי של כ–1.1 מיליארד דולר.

הזדמנות קנייה?

רם בלניקובצילום: דודו בכר

האם המחיר הנוכחי משקף הזדמנות קנייה? ב–UBS ובברקליס חושבים שכן. סוזן מקלרי, אנליסטית ב–UBS, קובעת למניית אבן קיסר מחיר יעד של 67 דולר הגבוה ב–115% ממחירה הנוכחי של החברה. מקלרי מעריכה שהנפילה במחיר המניה בלתי מוצדקת, משום שהמחיר הנוכחי משקף צמיחה מוגבלת בארה"ב — תרחיש שלהערכתה אינו מציאותי. מקלרי מדגישה שהנתח של הקוורץ בשוק משטחי המטבח צומח בעקביות כתוצאה מהיכרות ומאימוץ נמשכים של החומר על ידי הצרכנים לעומת חומרי גלם מתחרים. להערכתה, לאבן קיסר יש הזדמנויות לחדור לשווקים משמעותיים נוספים באירופה וסינגפור. היא ציינה כי הנזילות ותזרים המזומנים השופע של החברה יקלו עליה להשקיע בהתרחבות בתגובה לשיפור בתנאים המקרו־כלכליים. UBS צופה שאבן קיסר תסיים את 2015 ברווח של 87 מיליון דולר במחזור של 500 מיליון דולר, ותצמח ב-2016 לרווח נקי של 121 מיליון דולר במחזור של 595 מיליון דולר.

בברקליס חוזרים על המלצתם מסוף אוגוסט 2015. לדעתם, ההתפטרות של שני הדירקטורים נוגעת להענקת האופציות לשירן ב–17 בספטמבר ואין לה קשר למצבה הבסיסי של החברה. להערכת סטיבן קים, אנליסט בברקליס, החששות של משקיעים בעקבות אזהרת ההכנסות של החברה והדו"ח של ספרוס מוגזמים. הוא סבור כי אבן קיסר תמשיך לצמוח בשוק משטחי המטבח האמריקאי בשנה הקרובה וכי צמיחה זו תעלה באופן מהותי את מחיר המניה — ולכן הירידה במניות החברה היא הזדמנות להתחיל לרכוש את המניות. בסוף אוגוסט העלתה ברקליס את המלצתה למניית אבן קיסר ממשקל שוק למשקל יתר, והפחיתה את מחיר היעד מ-63 ל-59 דולר למניה. קים העריך שתהליך הגידול בנתח השוק של הקוורץ מכלל משטחי המטבח בארה"ב נמצא בשלביו הראשונים, ושהקוורץ יגדיל בטווח הארוך את נתח השוק שלו על חשבון הגרניט תוך הצגת גידול שנתי דו־ספרתי בעתיד הנראה לעין. יתרה מזו, להערכת ברקליס, השקת המפעל החדש בג'ורג'יה תאפשר לאבן קיסר לחדור לערוצי מכירות חדשים שאליהם לא יכלה לחדור קודם לכן בשל היעדר כושר ייצור.

יוסי שירן, מנכ"ל אבן קיסר
יוסי שירן, מנכ"ל אבן קיסרצילום: אסנת רום

מימוש התחזיות של UBS וברקליס ייטיב עם מנכ"ל אבן קיסר, שירן. אסיפת בעלי מניותיה של החברה אישרה ב–17 בספטמבר להעניק לו 360 אלף אופציות במחיר של 41.37 דולר למניה, שהיה מחיר המניה ביום הענקת האופציות. מחיר המימוש נמוך ב–42% ממחיר השיא של המניה, כך שאם אבן קיסר תתאושש מהמשבר הנוכחי יתברר ששירן זכה למחיר מימוש נוח במיוחד. 45 אלף אופציות הבשילו ביום ההענקה ו–22.5 אלף אופציות יבשילו ביום האחרון של כל אחד מ–14 הרבעונים הקרובים. לשירן שכר בעלות חודשית של 122 אלף שקל צמוד למדד נובמבר 2008, וכן מענק של 2.5% מהרווח השנתי הנקי של החברה מעל 20 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker