לאחר ההנפקה בפרנקפורט: איי.די.או רוצה לחלק דיווידנד של עד 850 מיליון שקל

חלוקת הדיווידנד אינה מקיימת את מבחן הרווח שבו נדרשת החברה לעמוד, ומחייבת את אישור בית המשפט ומחזיקי האג"ח של 
איי.די.או גרופ - שהחברה חייבת להם 725 מיליון שקל ■ הנהנית העיקרית מהדיווידנד הצפוי היא החברה האם שיכון ובינוי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת איי.די.או גרופ, הפועלת בתחום הדירות להשכרה בברלין, גרמניה, עידכנה את משקיעיה בסוף שבוע האחרון על תוכניתה לבצע חלוקת דיווידנד גדולה של עד 850 מיליון שקל. חלוקת הדיווידנד אינה מקיימת את מבחן הרווח שבו נדרשת החברה לעמוד, ותידרש להתבצע באמצעות הפחתת הון תוך קבלת הסכמה של בית המשפט ושל מחזיקי האג"ח בישראל של סדרות ה', ו' ו־ז' - שאיי.די.או גרופ חייבת להם 725 מיליון שקל.

איי.די.או גרופ נסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של 1.46 מיליארד שקל, ועוסקת באמצעות החברה הבת איי.די.או פרופרטיז בתחום של ניהול, אחזקה והשכרה של יותר מ-14 אלף דירות למגורים בברלין.

שרי אריסון צילום: ניר קידר

חלוקת הדיווידנד המתוכננת הגבוהה מגיעה כשלושה חודשים אחרי שאיי.די.או גרופ השלימה בהצלחה (מבחינתה) את ההנפקה הראשונית (IPO) של איי.די.או פרופרטיז בבורסה הראשית בפרנקפורט. בהנפקה גייסה איי.די.או פרופרטיז כ–200 מיליון יורו לתוך החברה לפי שווי של כ-500 מיליון יורו לפני הכסף, לעומת תוכניות מקוריות להנפיק לפי שווי של 600 מיליון יורו לפני הכסף. במסגרת ההנפקה בוצעה הצעת מכר בידי איי.די.או גרופ, שמכרה כ-60% מאיי.די.או פרופרטיז תמורת 215 מיליון יורו, כך ששיעור אחזקתה באיי.די.או פרופרטיז ירד ל-40.7%.

בעקבות ההנפקה הצטברו בקופתה של איי.די.או גרופ מזומנים בסך 1.08 מיליארד שקל, ובעלי מניותיה מבקשים לנצל זאת למשיכת דיווידנד גבוה. בקופת איי.די.או פרופרטיז יש כעת מזומנים בסך 350 מיליון יורו, שאמורים להספיק לה לביצוע השקעות חדשות במשך לפחות 18 החודשים הקרובים.

בעלי המניות העיקריים של איי.די.או גרופ הם: בעלת השליטה שיכון ובינוי מקבוצת שרי אריסון (39.4%), הזקוקה למזומנים כדי לפתח את פעילותה היזמית בחו"ל; הראל (13.9%); קרן ההשקעות הבינלאומית סטנהאם (17.24% — כשבמסגרת ההסכמים בין הצדדים אמורה לקבל בקרוב 3.9% מאיי.די.או פרופרטיז); הפניקס (6.78%); ועדי קייזמן (5.83%).

כדי להוציא לפועל את חלוקת הדיווידנד הגדולה והחריגה (שלא נובעת מהרווחים השוטפים), איי.די.או גרופ זקוקה להסכמות של בעלי האג"ח. לפי שטר הנאמנות, הם מסוגלים במקרה כזה לעצור את החלוקה או לערום קשיים.

מבדיקת האתר סטוקר עולה כי מחזיקי האג"ח הגדולים של איי.די.או גרופ הם פסגות, מיטב דש, אלומות ספרינט, אקסלנס, הראל, הפניקס, כלל ואי.בי.אי. האג"ח של איי.די.או גרופ נסחרות לפי תשואה לפדיון של עד 3.1%, והן בעלות דירוג של A מ–P&S מעלות. לפני כחודש מעלות הכניסה את דירוג האג"ח לרשימת מעקב עם השלכות מתפתחות, בשל אי־ודאות לגבי פרופיל הסיכון הפיננסי העתידי של החברה.

בהתאם לשטר נאמנות של הסדרות, אם איי.די.או גרופ תבצע פירעון מוקדם ומלא של האג"ח למחזיקי סדרות ה' ו־ז' במחיר שוק, המהוון באג"ח ממשלתית בעלת מאפיינים דומים בתוספת של 2%, ובסדרה ו' בתוספת של 1.5% — מדובר בפרמיה של 5%–8% על מחיר השוק של האג"ח. במצטבר הפרמיה עשויה להגיע לכ–40 מיליון שקל.

בינתיים, איי.די.או גרופ, המלווה בכלל חיתום, פירסמה הצעה ראשונית למחזיקי האג"ח, שתהיה בסיס למו"מ בין הצדדים. במסגרת ההצעה מציעה החברה לרכוש מהמחזיקים בפירעון מוקדם 20% מיתרת האג"ח שבמחזור, ובהתאם לקנס שנקבע מראש, כלומר מדובר בתשלום למחזיקים של כ–150 מיליון שקל, כך שיתרת האג"ח שתישאר תהיה בסכום של כ–560 מיליון שקל.

איי.די.או גרופ מציעה גם כי החל במועד חלוקת הדיווידנד בפועל, יעלה שיעור הריבית השנתית (שכיום היא 3.3%–4.5%) שתישא יתרת הקרן של כל אחת מהסדרות בשיעור של 0.2% מעל הריבית של כל סדרת אג"ח. בנוסף, מתחייבת איי.די.או גרופ לשמור על רזרבה תזרימית פנויה של 50–80 מיליון שקל ביחס לכל שלוש הסדרות.

באיי.די.או גרופ סומכים על כך ששוק הדירות להשכרה בברלין ימשיך להפגין צמיחה, כפי שקורה כיום, וכן שאיי.די.או פרופרטיס תמשיך להציג תזרים תפעולי חופשי (FFO) בקצב שנתי של 35 מיליון יורו, ושממנו ניתן יהיה למשוך דיווידנדים של עשרות מיליוני שקלים מדי שנה.

מאז ההנפקה מניית איי.די.או פרופרטיז עלתה בכ–10%. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 750 מיליון יורו, הגוזר לאיי.די.או גרופ שווי שוק של האחזקה של כ–300 מיליון יורו. איי.די.או גרופ נסחרת לפי מחיר הנמוך בכ–20% מהשווי הנגזר לאיי.די.או פרופרטיס.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker