מכירת הפניקס לפוסון לקראת סגירה: האוצר נתן טיוטת היתר שליטה

פוסון הסינית רוכשת מידי דלק של יצחק תשובה את הפניקס (52%) תמורת כ-1.82 מיליארד שקל לפי שווי של כ-3.5 מיליארד שקל - הגבוה בכ-40% ממחירה בבורסה

מיכאל רוכוורגר

העסקה למכירת השליטה בקבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס של קבוצת דלק (כ-52%) לקבוצת ההשקעות הסינית פוסון (Fosun Group), שבראשות גואוו גואנגצ'אנג (Guo Guangchang), נכנסת לישורת האחרונה. בערב יום כיפור (ג') העביר אגף שוק ההון והביטוח במשרד האוצר בראשות דורית סלינגר לפוסון את טיוטת היתר שליטה בהפניקס.

עורכי הדין בשני הצדדים יתקנו בשבועות הקרובים את ההערות שהעביר האוצר. העסקה צפויה להיסגר אחרי חופשת חג סוכות - לפני מועד הסגירה המקורי שסוכם בין הצדדים, עד סוף נובמבר 2015 .

מנכ"ל הפניקס אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

דלק, שמנוהלת על ידי אסי ברטפלד, מוכרת את אחזקותיה בהפניקס תמורת כ-1.82 מיליארד שקל (כולל ריבית שנתית של 4.75% צמודת מדד שנצברת החל מ-30 בספטמבר 2014) במזומן - מחיר המשקף הנחה של כ-10% לעומת מחיר העסקה המקורי שעליו סיכמו הצדדים בינואר האחרון.

המחיר המעודכן משקף להפניקס, שמנוהלת על ידי אייל לפידות, שווי שוק של כ-3.5 מיליארד שקל. שווי זה גבוה  בכ-40% משווי השוק הנוכחי של הפניקס שעומד על כ-2.5 מיליארד שקל. השווי שלפיו פוסון רוכשת את הפניקס נמוך בכ- 8% מהונה העצמי נכון לסוף יוני 2015 .

כמו כן הצדדים סיכמו כי פוסון תקבל שיפוי של כ-10% במידה ויתגלו אירועים שיביאו לחשיפתה לתשלומים עתידיים. פוסון רצתה לקבל את השיפוי בכדי להגן על עצמה, למשל, מהחקירה שמתנהלת על ידי הרשות לניירות ערך בחברה הבת אקסלנס בחשד לביצוע תרמית בניירות ערך, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים בתאגיד ועבירות הלבנת הון.

דלק מוכרת את הפניקס בהתאם לדרישות החוק לצמצום הריכוזיות במשק שאחד מסעיפיו מתייחס להפרדה בין החזקות ריאליות לפיננסיות מהותיות וכן כחלק מהאסטרטגיה של התמקדות בפעילות האנרגיה וחיפושי גז ונפט. במסגרת אסטרטגיה זו מכרה דלק בשנים האחרונות נכסים שאינם בליבת הפעילות ביותר מ- 6 מיליארד שקל. מכירת הפניקס אמנם תעניק לדלק תזרים גבוה, אך מדובר בהשקעה מאכזבת למדי, שהניבה במשך תשע שנים תשואה שנתית ממוצעת של כ-4% בלבד. בשלב זה לפידות ישאר מנכ"ל הפניקס.

פוסון אינטרנשיונל - שנסחרת בבורסת הונג קונג לפי שווי שוק של כ-20 מיליארד דולר, ובקופתה מזומנים של למעלה מ-4 מיליארד דולר - נוסדה ב-1992 בשנחאי. פעילות הביטוח של פוסון כוללת את קבוצת הביטוח הגדולה בפורטוגל - Fidelidade,Yong’an P&C Insurance, Pramerica Fosun Life Insurance, Peak Reinsurance, Ironshore ו-MIG.

פוסון גם פועלת בתחומים נוספים כמו תיירות ומכשור רפואי, ורכשה לפני כשנתיים את חברת אלמה לייזר הישראלית תמורת כ-240 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker