בנק ישראל הותיר את הריבית על כנה; הירידות בבורסה התחזקו

ת"א 25 נופל בכ-3.4%; מדד "הפחד" מזנק ב-27% ■ חטיבת המחקר של בנק ישראל: הריבית צפויה להישאר 0.1% עד הרבעון הראשון של 2016 ■ פלוג: כלים בלתי קונבנציונאליים עדיין על השולחן

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נגידת בנק ישראל החליטה להותיר את הריבית על כנה - ברמה של 0.1% - כך הודיע בנק ישראל.

לאחר החלטת הריבית, הירידות במדד ת"א 25 - שכבר החל את היום בצניחה של כ-2% מתחזקות: המדד נופל כעת בכ-3.4%, בתמיכת הירידות באירופה והפתיחה השלילית בניו יורק. מדד התנודתיות הידוע בכינויו "מדד הפחד" מזנק ב-27%. הדולר יורד ב-0.3% ונסחר סביב 3.93 שקלים. איגרות החוב הממשלתיות עולות עוד 0.9%.

קרנית פלוגצילום: ניר קידר

בנק ישראל נימק את ההחלטה בכך שהיא "עקבית עם מדיניות מוניטרית שנועדה להחזיר את האינפלציה אל תוך יעד יציבות המחירים של 1%-3% ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית".  בבנק ציינו גם כי "נרשם ייסוף אפקטיבי של השקל מול שער החליפין - של 4.8% - שמקשה על צמיחת היצוא והמגזר הסחיר ומעכבת את חזרת האינפלציה אל תוך היעד".

בתדרוך עיתונאים נשאלה הנגידה האם בנק ישראל עשוי לנקוט בצעדים כמו הרחבה כמותית וענתה כי "מצב המשק, הן מבחינת האינפלציה והן מבחינת הנתונים הכלכליים, הם פחות טובים מאשר לפני שלושה חודשים. צעדים לא קונבנציונאליים בהחלט על השולחן ונשתמש בהם אם יהיה צורך, לפי מה שנחשוב שיהיה נכון באותה עת".

לגבי ההשפעה על מחירי הדיור אמרה פלוג כי "כמובן שהריבית משפיעה על מחירי הדיור וצריך לקחת זאת בחשבון. גם מבקר המדינה שנדרש לעניין קבע כי הריבית אכן מיועדת להשגת היעדים של המדיניות המוניטארית והממשלה צריכה לקחת זאת בחשבון בקביעת המדיניות לשוק הדיור. הממשלה אכן שמה את מחירי הדיור גבוה בסדר העדיפויות שלה והיא מבצעת תהליכים להגדלת ההיצע. אני מקווה שזה יניב את הפירות".

להערכת חטיבת המחקר של בנק ישראל, שהופיעה בתחזית המקרו-כלכלי של החטיבה, הריבית צפויה לעמוד על 0.1% עד הרבעון הראשון של 2016 ולהתחיל לעלות ברבעון השני של 2016 עד לממוצע של 0.5% ברבעון האחרון של 2016. זאת, על רקע צפי להתחזקות הצמיחה בפעילות הריאלית ולעלייה באינפלציה ובאינפלציה הצפויה. בחטיבת המחקר הדגישו כי התחזית מותנית בעלייה הצפויה בריבית בארה"ב ובמשקים מפותחים נוספים.

"הוועדה המוניטרית סבורה שהסיכונים להשגת יעד האינפלציה ולצמיחה נותרו גבוהים. הבנק ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות הכלכליות בישראל ובעולם, ובשווקים הפיננסיים. בנק ישראל ישתמש בכלים העומדים לרשותו, ויבחן את הצורך בשימוש בכלים שונים, על מנת להשיג את מטרותיו - יציבות מחירים, עידוד התעסוקה והצמיחה, ותמיכה ביציבות המערכת הפיננסית - ובהיבט הזה, ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בשוקי הנכסים ובכלל זה שוק הדיור", סיכם הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker