מנורה רוצה להתחרות בבנקים: תרכוש 30% מחברת מימון לעסקים קטנים בכ-63.5 מיליון שקל

במסגרת העסקה, מנורה תיכנס כשותפה בחברת אמפא קפיטל של האחים נקש ושלומי פוגל, לפי שווי של 180 מיליון שקל ■ ארי קלמן ממנורה: "מדיניות הקבוצה היא להרחיב את בסיס פעילותה לתחומים נוספים"

ערן אזרן

קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים מעמיקה את פעילותה בתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים. הקבוצה דיווחה הבוקר (ה') כי היא במשא ומתן לרכישת 30% ממניות חברת אמפא קפיטל של האחים נקש ושלומי פוגל, הפועלת בתחום המימון החוץ בנקאי, תמורת כ-63.5 מיליון שקל.

העסקה, שכפופה לבדיקת נאותות ואישור דירקטוריון מנורה, משקפת לאמפא קפיטל שווי של כ-180 מיליון שקל. במסגרת העסקה קיבלה מנורה אף אופציה להגדלת האחזקות באמפא ל-40%, בתוך שלוש שנים ממועד העסקה הסופי. כמחצית מההשקעה של מנורה תבוצע כנגד הקצאת מניות באמפא קפיטל, והיתרה - באמצעות כספי הנוסטרו (ולא כספי העמיתים).

ארי קלמן
ארי קלמן, מנכ"ל מנורה מבטחיםצילום: תומר אפלבאום

אמפא קפיטל, מקבוצת אמפא, פועלת בתחום מימון והלוואות חוץ בנקאיות לעסקים בישראל.  החברה, שנוסדה ב-1967, מעניקה פתרונות מימון לעסקים, בשלושה תחומים עיקריים: מימון ציוד תעשייתי, ניכיון שיקים והלוואות חוץ בנקאיות. החברה מממנת את פעילותה באמצעות הון עצמי,  מימון בנקאי בארץ ובחו"ל והנפקות אג”ח בשוק ההון. בשנים האחרונות הנפיקה החברה איגרות חוב מגובות תזרים מזומנים. יו"ר החברה הוא פוגל והמנכ"ל הוא רו"ח רן שלו.

מנורה מבטחים מתמחה בניהול עסקי ביטוח, פנסיה ופיננסים ומנהלת נכסי ציבור בהיקף של כ-140 מיליארד שקל. החברה פועלת בין היתר בתחומי ביטוח החיים, ביטוח בריאות, ביטוח כללי, קרנות פנסיה חדשות, קופות גמל, ניהול תיקי השקעות, ניהול קרנות נאמנות ומוצרים פיננסים. מנורה אף מחזיקה בבעלות מלאה על קרן הפנסיה הגדולה בישראל, מבטחים החדשה, המנהלת יותר מ-50 מיליארד שקל.

האשראי לעסקים קטנים – בעיקר בידי הבנקים

שוק האשראי לעסקים קטנים ובינוניים נשלט כיום בידי הבנקים (מעל 80%), וזאת על אף שהגופים המוסדיים (חברות ביטוח, בתי השקעות וגופי גמל) מחזיקים בהון הרב ביותר בשוק. עד כה נמנעו הגופים המוסדיים להשקיע בחברות קטנות או בינוניות – בעיקר על רקע הקושי התפעולי לתמחר באופן פרטני חוב של אלפי חברות בינוניות וקטנות מרובות, הזקוקות בדרך כלל להלוואות בהיקפים נמוכים של מיליונים בודדים עד עשרות מיליוני שקלים.

על מנת להתגבר על הבעיה, המדינה מקדמת כלים שונים שיאפשרו לגופים המוסדיים להעניק הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים. באחרונה החלו המשרדים האוצר והכלכלה בהקמה של כמה קרנות אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. מדובר בקרנות סחירות ולא סחירות בסכום מוערך של עד 5 מיליארד שקל. לפי התוכנית, קרן לא-סחירה תנוהל בידי הבנקים (כנראה בנקים קטנים); וקרן סחירה תנוהל על ידי גופים מנהלים עצמאיים. ההון בקרנות הסחירות יגויס מהגופים המוסדיים, שישתמשו בו כדי להעמיד אשראי לחברות קטנות בינוניות.

על הקמת הקרן, שתיועד לעסקים בינוניים שמחזור השנתי שלהם נע בין 10 ל-100 מיליון שקל, מתמודדים כעת 14 גופים. בשלב הראשון מתוכננות לקום שתי קרנות שיתחרו ביניהן. במסגרת תנאי הקרן, תשקיע הממשלה בכל אחת מהקרנות מעל 100 מיליון שקל, כאשר גודלה הסופי של הקרן צפוי לעמוד על בין 300-450 מיליון שקל.

עם זאת, ישנם גופים מוסדיים שהתנגדו למודל המימון החדש שהגה משרד האוצר, והסתייגו מהצורך לפעול בתחום המימון לעסקים קטנים ובינוניים באמצעות מתווכים, תוך תשלום דמי ניהול גבוהים. חלק מהגופים טענו כי היו רוצים להקים מערך עצמאי למתן אשראי ישיר, אלא שמגבלות הפיקוח על הביטוח - כמו הדרישה לבטוחה מספקת מכל הלוואה שמעמיד הגוף המוסדי – מנעה זאת מהם.

כיום, פעילים בישראל רק כמה גופים שמעמידים אשראי חוץ-בנקאי, בדרך כלל אשראי קצר. גופים אלה מוגבלים בגיוס הון בבורסה בגלל פרשנות מחמירה של בנק ישראל לחוק הבנקאות המונעת מהם להנפיק אג"ח לציבור. כך למשל, לפני מספר חודשים עצר בנק ישראל הנפקה של האחים נאוי, חברה לניכיון צ'קים ומימון חוץ בנקאי, וזאת בטענה כי ההנפקה מפרה את חוק הבנקאות.

למרות הקושי להשיג כריות הון מספיקות, תחום המימון החוץ-בנקאי נהפך לאחרונה לאחד הענפים החמים בגיוסי ההון בבורסה. בתחילת מארס 2015 הודיעה חברת להב אל.אר ריל אסטייט, יחד עם אנשי העסקים משה טיסונה ושרון פלצ'י, כי תעניק לשלד הבורסאי די־רום מימון של 30 מיליון שקל כדי לפתח פעילות בתחום. להב נמצאת בשליטת איש העסקים אלי להב, בעל השליטה ברשת הקמעונות מחסני להב, ויזם הנדל"ן איליק רוז'נסקי. בנוססף פעילות בבורסה החברות פנינסולה שבשליטת מיכה אבני, אופל בלנס שבשליטת משפחות מזרחי ואיתן ואס.אר. אקורד של עדי צים.

נפילת ה"טייקונים" – והפנייה לעסקים קטנים

העניין הגובר שחברות הביטוח – כמו גם הבנקים הגדולים – מגלות בעסקים קטנים ובינוניים מיוחס, בין היתר, לירידה בהיקף האשראי לקבוצות העסקיות הגדולות במשק, שרובן נמצאו עד לא מכבר בשליטת "הטייקונים". אלא שההסתבכות הממושכת של חלק מהקבוצות הללו – יחד עם קריסה של כמה מהן (אי.די.בי, אלביט הדמיה, כלכלית ירושלים ואחרות), הביאה את הגופים הפיננסיים לחפש מנועי צמיחה חדשים, כשהאשראי לעסקים בינוניים וקטנים הוא אחד מהם.

ארי קלמן, מנכ"ל מנורה מבטחים החזקות, מסר: "המשא ומתן להשקעה באמפא קפיטל עולה בקנה אחד עם מדיניות הקבוצה להרחיב את בסיס פעילותה לתחומים נוספים ובכלל זה, לתחום מתן האשראי לעסקים. לאמפא קפיטל ניסיון רב ומוכח בתחום מימון ומתן אשראי לעסקים, תוך הצגת רווחיות נאותה לאורך שנים ולכן אנו רואים בה ובבעלי החברה, שותפים מצוינים לקידום יעדי הקבוצה בתחום זה" .

פוגל מסר: "המשא ומתן עם קבוצת מנורה מבטחים לכניסה כשותפה באמפא קפיטל מהווה הבעת אמון בעוצמת החברה ובמנהליה. תחום המימון החוץ בנקאי הינו תחום צומח, ובטוחני כי עם השלמת העסקה נמשיך להוביל, תחום מימון האשראי לעסקים בישראל וכן הרחבת הפעילות בחו"ל".

רו"ח רן שלו, מנכ"ל אמפא קפיטל: "בשנים האחרונות החברה פיתחה תחומי פעילות נוספים למימון עסקים, והרחיבה את מכלול הפתרונות הפיננסיים שמציעה, על מנת לעמוד בצרכים המיוחדים של כל עסק ובתנאים המשתנים בשווקים.  בטוחני כי כניסתה של מנורה מבטחים תתרום רבות ותסייע בהרחבת מגוון אפשרויות המימון שנציע ללקוחותינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker