ערן אזרן

מנייתה של חברת ארקו אחזקות, המפעילה רשת של תחנות דלק וחנויות נוחות בארה"ב, קפצה ב–12 החודשים האחרונים ב–67%. בכך השלימה המניה זינוק של כ–540% בחמש השנים האחרונות.

לשם השוואה, מדד ת"א יתר 50 עלה באותה התקופה ב–41%, ומדד ת"א 100 טיפס ב–24%. הזינוק במניית ארקו נרשם אמנם במחזורים לא גבוהים של כמה עשרות אלפי שקלים ביום, אך הוא נתמך במהלך של התרחבות משמעותית של החברה בארה"ב, הירידה במחירי הנפט בעולם והצניחה במחירי הדלק בארה"ב.

אריק קוטלר

הזינוק במניית ארקו החזקות הפך בתוך פחות מעשור את בעל השליטה בחברה, אריק קוטלר (43.7%), למיליונר, לפחות על הנייר. הזינוק במניה, שהקפיץ את שווי החברה לכ–570 מיליון שקל, העלה את שווי מניותיו של קוטלר ל–243 מיליון שקל. במקביל, גם שווי מניותיו של השותף "השקט" בחברה — איש הנדל"ן האמריקאי מוריס וילנר (42.6%) — זינק ל–240 מיליון שקל. שווי החברה כעת הוא גבוה מאוד מעל ההון העצמי שלה, שהסתכם בסוף יוני 2015 ב–130 מיליון שקל בלבד.

ארקו מפעילה כיום כמעט 800 נקודות תדלוק, ונחשבת לאחת השחקניות המרכזיות בתחום בחוף המזרחי בארה"ב. החברה, שממשיכה להתרחב בקצב מואץ, דיווחה אתמול על עסקה נוספת, שבה החברה הבת GPM (הנשלטת בעקיפין) חתמה על הסכם אופציה עם שלוש קבוצות אמריקאיות לרכישה של עוד 175 תחנות דלק וחנויות נוחות במרכז ארה"ב בתמורה לכ–30 מיליון דולר. אם העסקה תושלם, GPM צפויה להפעיל 950 תחנת דלק במדינה.

המעבר הלא חלק מנדל"ן לאנרגיה

הדרך של קוטלר לאחזקה במאות תחנות דלק בארה"ב התאפיינה לא פעם בחוסר מיקוד עסקי ואסטרטגיה ברורה. קוטלר, שנחשב "פיננסייר" ועדיין מתקבל בחשדנות בשוק המקומי, ניסה שנים רבות להפוך לטייקון נדל"ן. בין היתר, הוא ניסה לרכוש את השליטה בחברת הנדל"ן אלרוב, והוזכר כמי שמעוניין לרכוש את השליטה בחברת אזורים. אלא שפעילות הדלק בארה"ב, שצברה תאוצה בעקביות בשנים האחרונות, דחפה אותו להתמקד בתחום האנרגיה.

את השליטה בארקו החזקות (או בשמה הקודם: לידר טק) רכש קוטלר מלידר השקעות ב–2005. בתחילה רכש קוטלר 29% מהון מניותיה של ארקו בתמורה לכ–10 מיליון שקל (הרכישה הביאה אותו לשליטה משותפת בחברה עם לידר). מאוחר יותר מימש אופציות ורכש מניות נוספות, שהגדילו את אחזקותיו בהדרגה. ארקו פעלה באותה הימים בשני תחומים עיקריים — פעילות בתחום הפיננסים (העמדת מימון ביניים, בעיקר ליזמי נדל"ן בארה"ב, Mezzanine Finance); ופעילות נדל"ן יזמי ומניב (בין היתר, החברה החזיקה בפרויקט נדל"ן יזמי ברובע קווינס בניו יורק ונכס מניב בשטוטגרט בגרמניה).

בסוף 2006 חתם קוטלר על עסקה משמעותית דווקא מחוץ לתחום הנדל"ן, ורכש באמצעות ארקו חברה אמריקאית שעוסקת בתחום הפלסטיק. החברה נקלעה לקשיים, ובתחילת 2008 מונה לה כונס נכסים. בהליך הכינוס נמכרה החברה לאיש העסקים מישל בוחבוט. למרות הכישלון, ב-2008 הפתיע קוטלר את שוק ההון כשהודיע שהוא מכניס את איש הנדל"ן האמריקאי מוריס וילנר כשותף אסטרטגי לפי שווי חברה של 58 מיליון שקל.

וילנר שילם לקוטלר 12 מיליון שקל עבור מחצית ממניות השליטה בארקו החזקות (20%). שווייה של ארקו בעסקה היה גבוה ב–240% משווי השוק שלה, מה שהביא לזינוק יומי של כ–80% במניה. חברת הנדל"ן שבבעלות וילנר מתמחה באיתור נכסים, בקנייתם, בהשבחתם ובהפיכתם לנכסים מניבים. פעילותה הנדלנ"ית מתמקדת בשוק הקמעוני, בבנייני משרדים ובבתי מגורים, בעיקר במדינות פנסילווניה, ניו ג'רזי, ניו יורק ופלורידה.

בשנים שלאחר המשבר הפיננסי, קוטלר ניסה להעמיק את פעילותו בתחום הנדל"ן בישראל, ופעל לאתר הזדמנויות עסקיות חדשות. אחת העסקות הראשונות היתה ההשתלטות על חברת הנדל"ן מלרג, שניהלה 18 פרויקטים נדל"ניים. במסגרת הסדר חוב בחברה, ארקו רכשה את השליטה (51%) במלרג, העמידה הון חוזר להמשך פעילותה, והנפיקה לבעלי האג"ח שלה סדרה חדשה בכ–70 מיליון שקל. במקביל, ארקו פעלה להיכנס לגרעין השליטה של חברת ליגד השקעות, לאחר שהשלימה עסקת הלוואה לבעל השליטה, דורון שולדנפרי, בהיקף של 18 מיליון שקל.

"התנודתיות במחירי הנפט טובה לנו"

שתי עסקות הנדל"ן היו רק הקדמה לעסקה המשמעותית והגדולה שביצעה ארקו בהמשך 2011 — רכישה השליטה בחברת תחנות הדלק GPM. רכישת השליטה ב–GPM, חברה בת של פטרו גרופ שנקלעה לקשיים, נרקחה בהסכם בזק, שבו רכשה ארקו את חובותיה של GPM ואת השליטה בה תמורת 52 מיליון דולר, במזומן. באוגוסט 2013 ביצעה GPM עסקה מרכזית ראשונה, שבה רכשה 263 תחנות דלק בכ–50 מיליון דולר. מאוחר יותר דיווחה על סדרת של עסקות בסכום כולל של 134 מיליון דולר (לא כולל העסקה האחרונה).

האסטרטגיה העסקית של GPM, בה שותפה (25%) כיום גם קרן DK האמריקאית, מתבססת על הרחבה מתמשכת של פעילות תחנות הדלק, במטרה לייצר כוח קנייה ולהגדיל את המרווחים ממכירת דלקים. בין 2013 ל-2015 צמחה מצבת תחנות הדל שלה בכ–500, בהשקעה כוללת של 165 מיליון דולר. מימון מסע הרכישות המאסיבי נעשה באמצעות הזרמה של 25 מיליון דולר מצד בעלי השליטה; גיוס אג"ח ראשון של 45 מיליון דולר בתל אביב ב–2014; הלוואות בנקאיות; וכן עסקות של Sell and lease back, כלומר רכישת נדל"ן והשכרתו מחדש למוכרים.

למרות מהלך ההתרחבות המשמעותי, הדו"חות הכספיים של ארקו החזקות מלמדים שהחברה עדיין ממשיכה לרשום הפסדים. את המחצית הראשונה של 2015 סיימה ארקו בהפסד של 22 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), במחזור הכנסות של כ–3 מיליארד שקל; בהשוואה להפסד של 11.5 מיליון שקל, במחזור של כ-3.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה ב-2014. את 2014 סיימה החברה בהפסד של 9 מיליון שקל, ובסך הכל הפסידה כ–50 מיליון שקל ב–3.5 השנים האחרונות.

אלא שרוב ההפסדים של ארקו הם חשבונאיים, ונובעים מרישום הפחתות על מוניטין בגין רכישת GPM מפטרו גרופ ב–2011. 
ב–GPM ההפסדים מיוחסים בעיקר להפחתות חשבונאיות בגין פחת על ציוד (משאבות דלק). בשונה מהתמונה החשבונאית, ארקו ייצרה ב–2014 תזרים חיובי של 84 מיליון שקל מפעילות שוטפת, ותזרים חיובי של 78 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2015. ה–EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת, הפחתות והוצאות שאינן חשבונאיות) של GPM הסתכם ב–2014 בכ–120 מיליון שקל (30 מיליון דולר), וב–50 מיליון שקל (11.5 מיליון דולר) במחצית הראשונה של 2015.

אחד הפרמטרים שמשפיעים לחיוב של פעילותה של GPM הוא מחיר הנפט, שהחל לפני שנה בצניחה מטה, ממחיר של כ–105 דולר לחבית נפט גולמי עד לשפל של 43 דולר. בסוף השבוע החולף נסחרה חבית נפט בארה"ב בכ–45 דולר. גם מחיר הדלק בארה"ב נמצא כעת בשפל של יותר מעשור. הירידה במחירי הדלק מיטיבה עם ארקו, בין היתר מאחר שהיא מגדילה את נפח הכניסה לתחנות. "הירידה במחירי הנפט טובה לנו", הסביר בעבר קוטלר ל–TheMarker. "הנפילה היתה כל כך מהירה, שהמחיר בתחנות לא הדביק את הקצב. הירידה גם משאירה בכיסים של הלקוחות יותר מזומנים, כך שהצרכנים נוסעים יותר, מוציאים יותר, וזה כמובן טוב לנו".

מפגש לא פשוט
עם שוק ההון

המפגש בין ארקו לשוק ההון המקומי לא פשוט. במאי 2014 ניסתה החברה לקדם הנפקה של סדרת אג"ח חדשה בבורסה. ואולם ההנפקה נכשלה לאחר שנרשמו בה ביקושים דלילים של 50 מיליון שקל בלבד, כאשר 15–10 מיליון שקל מהסכום הוזרמו בידי החתמים עצמם. הביקושים הנמוכים התקבלו על אף שהחברה הציעה את האג"ח בתשואה גבוהה של כ–8%. בעקבות הכישלון, בארקו ערכו מקצה שיפורים, וחצי שנה מאוחר יותר חזרו שוב לשוק ההון, אך הפעם עם ביטחונות. בהנפקה הצליחה ארקו לגייס 180 מיליון שקל באג"ח להמרה, שנסחרות כיום בתשואה של 5.7%.

במקביל, בארקו ממשיכים לקדם הנפקה של פעילות אספקת הדלק בארה"ב, במטרה להציף ערך נוסף החבוי בחברה. בארקו הסבירו בעבר כי ההחלטה להקים חברה חדשה ולהנפיקה נעשית מאחר ש–GPM צברה מסה קריטית של תספוקת דלק לתחנות (כיום, תחנות התדלוק של GPM צורכות כ–550 מיליון גלונים בשנה).

עד כה הגישה GPM ארבע טיוטות תשקיף לרשות ניירות ערך האמריקאית. כחלק מההכנסות לקראת ההנפקה, קיבלה באחרונה החברה החדשה התחייבות למתן מסגרת אשראי של עד 130 מיליון דולר מבנקים אמריקאיים, שיכולה לגדול עד לכ-220 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום