"ילן רצתה לומר 'חכו שנייה עד דצמבר עם העלאת הריבית' - בשווקים שמעו סין, סין, סין"

החלטת הבנק הפדרלי להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי דחפה את שוקי המניות בישראל ובוול סטריט לירידות, והקפיצה את שוקי האג"ח ■ הראל: "ההחלטה - אור ירוק להמשך לקיחת סיכונים" ■ אקסלנס: "רק קטסטרופה בשווקים תמנע העלאת ריבית בדצמבר"

ערן אזרן

"נראה שהפד נכשל, שוב, בהעברת המסרים למשקיעים. בסך הכל ילן רצתה לומר 'חכו שנייה, בואו רק נוודא שהאירועים בסין לא משפיעים עלינו ואז נעלה ריבית בדצמבר', אבל השווקים שמעו 'סין, סין, סין, הריבית לא תעלה לעולם'", כך הגיב היום (א') אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של בית ההשקעות פסגות, להחלטתו של הבנק המרכזי בארה"ב ביום ה' להותיר את הריבית במדינה ללא שינוי (ברמה של 0%-0.25%).

החלטת הבנק הפדרלי התקבלה לאחר לא מעט ספקולציות והערכות בשוק, לפיהן נגידת הבנק המרכזי בארה"ב, ג'נט ילן, תבצע ביום ה' העלאת ריבית – לראשונה מאז המשבר בשווקים ב-2008.

ג'נט ילן צילום: אי־פי

החלטתו של הבנק הפדרלי בארה"ב הביאה לירידות בשוקי המניות היום בתל אביב, ובסוף השבוע בוול סטריט. מדדי המניות בתל אביב ירדו עד 1.5%. במקביל נרשמו עליות יוצאות דופן בשוק האג"ח: איגרת חוב שקלית ל-10 שנים מסוג שחר עלתה ב-1.86% והתשואה עליתה ירדה ל-2.23%. אג"ח שקלית לפדיון ב-2042 זינקה 2.9% והתשואה עליה ירדה לכ-3.31%.

גם בוול סטריט התמונה היתה דומה. הבורסות מחקו ביום ו' את כל עליות השבוע - מדד S&P 500 איבד 1.6% ומדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.7%. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נפלה ב-0.09% לרמה של 2.13%. בכך התשואה השלימה נפילה של 0.17% ביומיים - הירידה הדו-יומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2014.

אדם מביט בדאגה במדדים, בורסה שנחאי
הבורסה בשנחאי צילום: רויטרס

"לאחר שהפד השאיר את הריבית ללא שינוי, חלון ההזדמנויות להעלאת הריבית עשוי להיסגר אפילו לחצי שנה", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכן הראשי של מיטב דש. "בסיכוי די גבוה הנתונים הכלכליים בחודשים הקרובים יהיו מוטים לצד החלש בעקבות הירידה האחרונה בפעילות בסין ובמדינות המתפתחות. חולשה זו כבר מורגשת באינדיקטורים הכלכליים במדינות המפותחות. באירופה הופיעו סימנים של ירידה בציפיות המגזר העסקי, כפי שבא לידי ביטוי בסקר של מכון ZEW בגרמניה. כמו כן, הבנק המרכזי באירופה עשוי בחודשים הקרובים להחליט על הרחבת תוכנית ה-QE (הרחבה כמותית) כפי שדיברו בסוף השבוע כמה מבכיריו, מה שיעכב את הפד מלהזדרז ולחזק את הדולר".

"רק קטסטרופה בשווקים תמנע מהבנק הפדראלי להעלות את הריבית בדצמבר - וייתכן שאף באוקטובר", אמר יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס, "ילן אמנם ציינה שההתפתחויות הגלובאליות עלולות לפגוע בפעילות הכלכלית, אבל עצם הכנסת המשפט, לאחר שבמשך השבועות האחרונים הפד טרח לחזור שוב ושוב על כך שלהערכתו אין לאירועים אלו השפעה, היא שהטרידה את מנוחת השוק".

"בפד לא הצליחו לספק הסבר ממשי לשאלה מדוע לא העלו את הריבית", הדגיש חברון. "מהטון של ילן במסיבת העיתונאים עלה בבירור שהתנודתיות האחרונה בשווקים, החשש ממשבר בסין וחשש להתמתנות בהתאוששות הגלובלי היא הסיבה העיקרית להותרת הריבית גם בשלב הזה. בניגוד לסטנלי פישר - ובאופן קצת לא ברור, לפחות לנו - ילן כן דיברה על אינפלציה באזור של 2% כדי להעלות את הריבית והדגישה כי אין מבחינת הפד חסם עליון ברמה של 2%. המשמעות היא שהפד היה רוצה לראות את האינפלציה גם מעל רמה זו", הוסיף.

ומה כיוון השווקים?

למרות הירידות אתמול ובסוף השבוע, הכלכלנים אינם תמימי דעים לגבי ההשפעה שתהיה להחלטת הבנק הפדראלי על השווקים הפיננסיים בשבועות הקרובים. אביחי שורצקי, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, ציין כי אמירתה של ילן לפיה הריבית צפויה לעמוד בסוף השנה על 0.4%, היא מסר חיובי מאוד, שצפוי לתמוך בנכסי הסיכון ובשוקי המניות. גם בבנק לאומי העריכו כי דחיית מועד העלאת הריבית תספק תמיכה מסוימת בשווקים.

מנגד, אורלי אברהם, ראש תחום מחקר ואנליסטית ראשית בבנק אגוד, העריכה כי אי-העלאת הריבית תגביר את האי-ודאות בשווקים והזהירה כי התנודתיות עלולה אף להתגבר בטווח הקצר. בבנק המליצו ללקוחות סולידיים לממש רווחים ולהפחית מעט מחשיפתם לאפיק המנייתי (חשיפה של כ-20% מהתיק למניות ללקוח סולידי, וחשיפה של 36% מהתיק למשקיע ספקולטיבי).

קובי פלר, מנהל ההשקעות הראשי של UBS Wealth Management בישראל, ציין כי המשקיעים המתמקדים בשוק המניות ינסו להעריך בזמן הקרוב כיצד החלטת הבנק הפדראלי תשפיע על דו"חות הרבעון השלישי, בדגש על חברות להן פעילות בשווקים מתעוררים. "משקיעי המניות נותרו עם יותר שאלות מתשובות לאחר החלטת הפד, כאשר למרות זאת נראה כי המימוש האחרון שנבע מחשש להאטה עולמית נראה מוגזם בשווקים בדגש על אירופה ויפן", אמר פלר.

עופר קליין, הכלכלן הראשי של קבוצת הראל, ציין כי השארת הריבית ללא שינוי למרות נתוני התעסוקה הטובים בארה"ב והימנעות מהסרת אי-הוודאות נותנות אור ירוק להמשך לקיחת סיכונים בנכסים פיננסיים וריאליים. "החלטת הפד אף עשויה לתדלק את המשך מלחמת המטבעות בעולם – כאשר אם לא נראה עליית ריבית בארה"ב עד סוף השנה, גדל הסיכוי להרחבה מצד הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן, וכן - למרות שזה לא נראה סביר כרגע - גם בישראל", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker