טבע בין המתמודדות על רכישת RIMSA המקסיקאית לפי שווי של מיליארד דולר

על פי דיווח בבלומברג, החברה הישראלית מתמודדת על החברה הגנרית הפרטית עם סנופי, פייזר, וטקדה ■ השוק הגנרי במקסיקו צפוי לצמוח בקצב שנתי של 12.6% ולהגיע ל־6.8 מיליארד דולר ב־2018

יורם גביזון

חברת טבע נמנית עם החברות המתמודדות על רכישתה של החברה המקסיקאית RIMSA - כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג. החברה המקסיקאית הפרטית עשויה להימכר לפי שווי חברה של מיליארד דולר בתהליך התמחרות שמאורגן על ידי גולדמן סאקס.

חברות אחרות שמגלות עניין ברכישתה של RIMSA הן סנופי, פייזר וטקדה היפנית. השוק הגנרי המקסיקאי מפוצל ולטבע פעילות קטנה בו שנרכשה כחלק מרכישת Sicor ב־2003 ורכישת Ivax ב־2006. טבע פעילה במקסיקו בשוק התרופות הגנריות, ובשוק התרופות המקוריות באמצעות אזילקט לטיפול בפרקינסון וקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, שוק שבו נתקלה לראשונה בתחרות גנרית כבר ב־2013.

ארז ויגודמןצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

טבע מבצעת 56% ממכירותיה במקסיקו לשוק המוסדי ובעיקר במכרזים ממשלתיים של רכש תרופות ובשיווק תרופות אונקולוגיות מוזרקות לבתי חולים. הענין של טבע בשוק המקסיקאי שהוא השני בגודלו באמריקה הלטינית לאחר ברזיל נובע מגודלה של אוכלוסית המדינה (122 מיליון איש)  ומשיעורי ההוצאה הנמוכים על בריאות במדינה זו (6.2% מהתוצר ב־2013 בהשוואה ל־8% בארה"ב ול־11%־12% במדינות מערב אירופה) - שצפויים להתכנס לשיעורי ההוצאה על בריאות בשווקים מפותחים.

השוק המקסיקאי אטרקטיבי גם בשל שיעור החדירה הגבוה של תרופות גנריות. הנתח של מרשמים לתרופות גנריות מכלל המרשמים לתרופות צמח מ־54% ב־2011 ל־84% ב־2014 ושיעור המכירות של מוצרים גנריים מכלל מכירותיהן של תרופות במקסיקו הגיע ל־52% ב־2014 כשהיתרה נובעת ממכירות של תרופות מקוריות.

השוק הגנרי במקסיקו צפוי לצמוח בשיעור שנתי של 12.6% בין השנים 2012 ל-2018 ולהגיע למכירות של 6.8 מיליארד דולר ב־2018. הצמיחה המהירה של השוק הגנרי במקסיקו נובעת בין השאר מרה-ארגון של שירותי הבריאות במדינה, מלחץ של משרד האוצר על ריסון הוצאות הבריאות ומהתייעלות ברישום התרופות.

הקמתה של הרשות הפדרלית להגנה מסיכונים בריאותיים (Cofepris ) ב־2001 שתפקידיה דומים לאלו של FDA בארה"ב ופיצולה ממשרד הבריאות המקסיקאי שיפרו את ההתמודדות עם תרופות מזויפות שמכירותיהן הגיעו על פי הערכות ל־1.5 מיליארד דולר והקטינו את פרק הזמן הממוצע שחולף מרגע הגשת בקשה לאישור גרסה גנרית לתרופת מקור מ־360 ל־60 יום, קצב מהיר לא רק בהשוואה למדינות כמו הודו וברזיל אלא גם לעומת ארה"ב.

טבע הביעה עניין בכניסה לשווקים גנריים מתעוררים באמריקה הלטינית ובעיקר בברזיל ובמקסיקו מאז כניסתו של ארז ויגודמן לתפקיד המנכ"ל, ומאוחר יותר עם מינויו של סיגורדור אולפסון כמנכ"ל טבע גנריקה. בשנה האחרונה רכשה חברת Endo את חברת Somar ואילו החברה הפרטית General Atlantic רכשה את חברת Sanfer.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker