דירקטוריון פריגו המליץ פה אחד לדחות את הצעת הרכש המחייבת של מיילן

יו"ר ומנכ"ל פריגו, ג'ו פאפא: "ההצעה נמוכה מדי, אינה משקפת את פוטנציאל הצמיחה הפנימי של פריגו כחברה עצמאית וחושפת את בעלי מניותיה של פריגו לעסקיה של מיילן שצמיחתם איטית"

יורם גביזון

שלושה ימים בלבד לאחר שחברת מיילן פירסמה הצעת רכש לרכוש את חברת פריגו תמורת 29 מיליארד דולר, ממליץ דירקטוריון פריגו פה אחד לבעלי מניותיה של החברה לדחות את ההצעה. זו הפעם השלישית שדירקטוריון פריגו ממליץ לבעלי מניותיה של החברה לדחות את הצעתה של מיילן.

דירקטוריון פריגו מסביר כי בעקבות התייעצות עם יועציה הכלכליים והמשפטיים של החברה שההצעה - 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו - נמוכה משמעותית משווייה הכלכלי של החברה ואינה מפצה כיאות את בעלי מניותיה של פריגו עבור פוטנציאל הצמיחה של פריגו אם תישאר חברה עצמאית.

ג'ו פאפאצילום: רובי לבוביץ'

להערכת דירקטוריון פריגו היענות להצעת הרכש של מיילן תחשוף את בעלי מניותיה של פריגו לסיכונים פיננסיים משמעותיים ולממשל התאגידי הבעייתי של חברת מיילן. ההמלצה של הדירקטוריון מלווה במכתב של יו"ר ומנכ"ל פריגו לבעלי המניות. פאפא מסביר שההצעה אינה משקפת את רקורד יצירת הערך של החברה שהניבה לבעלי מניותיה תשואה של 970% מ-2007, בעקבות יישום מוצלח של אסטרטגיה משולבת של צמיחה פנימית ו-27 רכישות שהגדילו את הכנסותיה של החברה ל־3.2 מיליארד דולר ב־12 החודשים האחרונים.

ההצעה גם לא מפצה על פוטנציאל הצמיחה של החברה שנובע מההשקה הצפויה של מוצרים שמכירותיהם מיליארד דולר לשנה ב־3 השנים הקרובות שיסייעו לחברה להציג צמיחה פנימית בשיעור שנתי של 5%-10%. נוסף על כך החברה ממשיכה לצמוח על בסיס הרכישה של החברה הבלגית אומגה שעוסקת בייצור ובשווק של תרופות ומוצרים ללא מותג רופא.

ארבע הרכישות שבוצעו בחודשים האחרונים ממחישים להערכת פאפא את יכולתה של החברה למצות את פוטנציאל הצמיחה הגלום בשוק האירופי לתרופות ללא מרשם שמחזורו השנתי 30 מיליארד דולר לשנה. החברה מצפה גם להנות מעליית ערך, שנובעת מהזדמנויות רכישה וכן מהשבחה עתידית נוספת מהחזקתה בזכויות לקבל 18% מהמכירות של טיסברי, שהיא תרופה לטיפול בטרשת נפוצה אם תקבל אישור לשווק את התרופה להתוויות נוספות.

פאפא מציין שהעובדה שמיילן אינה מכירה בפוטנציאל הצמיחה העתידי של פריגו כחברה אסטרטגית אינה הסיבה היחידה שצריכה לגרום לבעלי מניותיה של פריגו לדחות את ההצעה. לדבריו, ההצעה תגרום על פי הודאתה של מיילן עצמה לירידה ברווח למנית מיילן לתקופה של 3 שנים לפחות גם אם הערכותיה של מיילן בנוגע למיצוי סינרגיות יתממשו במלואן.

פאפא מציין עוד כי על פי ממוצע תחזיות האנליסטים, הרווח למניית מיילן יירד בשיעור דו ספרתי בשנה הראשונה שלאחר המיזוג עם פריגו. נימוק נוסף לדחיית הצעת הרכש של מיילן הוא שהערכותיה בנוגע ליכולתה להפיק חסכונות של 800 מיליון דולר לשנה בתוך 4 שנים מהשלמת המיזוג הן אופטימיסטיות מידי, בהתחשב בהיעדר דמיון תפעולי בין שתי החברות והמודל העסקי הרזה ממילא של פריגו.

אם הערכותיה של מיילן לא יתממשו כי אז העסקה תקטין עוד יותר את הרווח למניה של החברה הממוזגת. ההצעה של מיילן משקפת גם פרמיה זעירה שאינה מפצה את בעלי מניותיה של פריגו על עוצמת החברה, והמודל העסקי שלה והיא הפרמיה הנמוכה ביותר לחברה בתחום הפארמה בעסקת מיזוג שגודלה מעל 5 מיליארד דולר מאז 2012.

פאפא מזכיר לבעלי מניותיה של פריגו את הסיכונים הפיננסיים שייקחו על עצמם אם ייענו בחיוב להצעת הרכש של מיילן. להערכתו הצמיחה הצפויה של 4% במכירותיה של מיילן בין השנים 2016 ל־2019 והמכפיל ההיסטורי לפיו היא נסחרת ידללו את הצמיחה הפנימית העודפת של פריגו (5%-10% לשנה) בתקופה זו ואת המכפיל ההיסטורי של 20.2 לפיו נסחרה ב־3 השנים האחרונות.

לדבריו, המודל העסקי של מיילן חשוף לתלות במוצר אחד, הזריקה Epipen לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית, שתרם לחברה 13% מהכנסותיה ו-20% מרווחיה ב־2014 ועלול להתקל בתחרות גנרית מצידה של טבע ב־2015. החזקה במניות מיילן שיהיו 65% מהתמורה שיקבלו בעלי מניותיה של פריגו חושף אותם גם לסיכון שנובע מהעובדה שבעלי מניות גדולים במיילן כמו אבוט (14.2%) וטבע (4.6%) שמעוניינים לממש את החזקתם במיילן וכן בשל נוכחותם של משקיעים לטווח קצר במנית מיילן שיבקשו לממש את רווחיהם ועלולים לגרום לירידה במחיר מנייתה של מיילן.

מיילן מסרה בתגובה: "אנחנו שמחים שג'ו פאפא יו"ר ומנכ"ל פריגו הבחין אישית בהזדמנות ההשקעה שגלומה במניית מיילן כאשר היא נסחרה בקצה העליון של הטווח 60-50 דולר, מה שכמובן הופך את ההערות שלו בנוגע למיילן למבלבלות עוד יותר. למרות זאת אנחנו מצפים לברך את פאפא כבעל מניות בחברה הממוזגת מיילן-פריגו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker