שבע שנים לאחר קריסת ליהמן ברדרס: 
האם הפד יעלה היום את הריבית?

מרבית הכלכלנים בישראל ובעולם מעריכים כי הבנק המרכזי האמריקאי ידחה את העלאת הריבית, לפחות בחודש אחד - אבל 
מדגישים כי כל תחזית היא בגדר הימור ■ בבנק אוף אמריקה מריל לינץ' מעריכים כי העלאת הריבית תידחה לרבעון הרביעי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

היום אמורה להתקבל תשובה לאחת השאלות המרכזיות המעסיקות את המשקיעים והכלכלנים בעולם מאז המשבר הפיננסי הגדול ב-2008 — האם ספטמבר 2015 יהיה החודש שבו ישוב הבנק המרכזי בארה"ב להעלות את הריבית, שבע שנים בדיוק מאז קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, או שהעלאת הריבית תידחה, שוב, למועד מאוחר יותר?

רבים מהכלכלנים העריכו כי הבנק, בראשות הנגידה ג'נט ילן, ישוב השבוע למתווה של ריבית עולה, בדרך לרמות "הרגילות" של 4%–5%, בהשוואה לריבית אפסית כיום (0%–0.25%); זאת, בין השאר, על רקע ההתאוששות המתמשכת בכלכלת ארה"ב, שיעור האבטלה הנמוך והערכה שלפיה, העליות בשווקים עשויות להמשיך ולתמוך בצמיחה. מנגד, ההאטה בצמיחה בסין — שהגבירה את החששות מפני פגיעה בצמיחה העולמית והביאה לתנודתיות בשווקים הפיננסיים בשבועות האחרונים — עשויה לגרום לדחייה נוספת.

מפוטר מליהמן ברדרס, 2008צילום: רויטרס

בבית ההשקעות פסגות העריכו כי מרבית הסיכויים שהבנק הפדרלי יבצע העלאה ראשונה של הריבית דווקא בדצמבר — ולא מחר. אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, העניק סיכוי של 50% להעלאת ריבית בדצמבר, והסתברות של 40% להעלאה של הריבית בספטמבר. הסתברות נמוכה של 10% בלבד העניק גרינפלד להעלאת הריבית באוקטובר והסתברות אפסית (0%) להעלאת ריבית ראשונה ב-2016 או מאוחר יותר.

"דחייה לדצמבר אינה הפתעה גדולה שכן אלה ציפיות הקונצנזוס. דצמבר הוא עדיין בתחומי 2015, כך שהבנק הפדרלי יעמוד בהבטחתו", כותב גרינפלד. בנימוקים להעלאה אפשרית של הריבית בדצמבר, הדגיש גרינפלד כי שלושה חודשים הם תקופה מספיקה כדי לבחון את ההשפעה של התנודתיות בשווקים על הכלכלה הריאלית.

"אם הכלכלה הריאלית, כפי שהבנק הפדרלי טוען, אכן חסינה באופן יחסי לנעשה מחוץ לארה"ב, הרי שרוב חברי הוועדה המוניטרית יוכלו להרגיש הרבה יותר נוח להעלות את הריבית", כתב גרינפלד.

"בדצמבר יהיו 
יותר נתונים"

"עד לדצמבר יתפרסמו נתונים כלכליים נוספים שיאפשרו לבחון עד כמה הסימנים ללחצים לעליית שכר אכן מתורגמים לעלייה בפועל", הוסיף גרינפלד. "נוסף על כך, לאחר מחצית ראשונה בעייתית מאוד מבחינת נתוני התוצר, ציפיות הכלכלנים הן לשיפור במחצית השנייה של השנה. עד דצמבר יהיו לבנק הפדרלי נתוני צמיחה לרבעון השלישי ונתונים שוטפים על הפעילות ברבעון הרביעי של 2015".

איילת ניר, הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות יצירות, הדגישה כי הניסיון לחזות את ההחלטה שתתקבל מחר בנוגע לריבית בארה"ב הוא בגדר הימור. "ככל הנראה, חברי הבנק הפדרלי נחלקים בין אלה הסבורים כי יש להעלות את הריבית, לבין אלה הסבורים כי יש להמתין.

"גם בשוק ההון לא קיים קונצנזוס — בעוד ההסתברות לעליית הריבית הנגזרת מהחוזים נמוכה מ-50%, סקר שבוצע בקרב כלכלנים רבים מצא כי גם הם נחלקים, חצי חצי, בין אלה המצדדים בצורך בהעלאת הריבית, לבין אלה המצדדים בהותרתה ללא שינוי".

ניר סבורה כי נכון יהיה שהבנק הפדרלי יעלה את הריבית מחר, שכן תקופת הריבית האפסית נמתחה אל מעבר לגבול הסבירות. "הפד מעביר במשך תקופה ארוכה מסר שהוא מעוניין לעשות את הצעד הראשון בדרך ל'נרמול' המדיניות המוניטרית באמצעות העלאת הריבית במשק, ולהערכתי, העלאה אחת מתונה לא תפגע בהתאוששות הכלכלית.

"אני שותפה לדעתו של סטנלי פישר (סגן יו"ר הבנק המרכזי — ע"א), כי בכל נקודת זמן ימצאו סיבות כאלה ואחרות למה לא נכון להעלות את הריבית, וכי יש מחיר להותרת הריבית ברמה אפסית לאורך זמן. לכן, אני סבורה שרצוי שהפד יעלה את הריבית היום. האם בקרב בכירי הפד יהיה רוב להעלאת הריבית — נדע רק מחר".

ליסה משיח, מנהלת השקעות חו"ל במגדל שוקי הון, העריכה שהיום לא תהיה העלאת ריבית. "ישנן מספר סיבות לדחיית ההעלאה", היא אומרת, "האינפלציה עדיין נמוכה ומתחת ליעד של הפד, וצפויה להישאר כך עוד הרבה זמן, בעיקר בגלל חולשה במחירי הנפט. התנודתיות בשווקי המניות בעולם גבוהה והדולר ממשיך את התחזקותו מול סל המטבעות בעולם. התבטאויות חברי הוועדה המוניטארית בארה"ב מלמדות על נטייתם לדחות את ההעלאה וכך להרוויח זמן על מנת לבחון את המצב בשווקים בעולם ואת השפעתם על הפעילות הכלכלית.

במחלקת המחקר של מערך ייעוץ ההשקעות בבנק לאומי ציינו כי סיבות אפשריות לדחייה בהעלאת הריבית עשויות להיות סביבת האינפלציה בארה"ב, שעודנה נמוכה, והעלייה האחרונה בסיכונים לצמיחה הגלובלית, לנוכח ההרעה בכלכלת סין. בבנק סבורים כי התשואה על איגרת חוב של הממשל האמריקאי לשנתיים, שהגיעה לכ-0.75% — רמת השיא של השנה האחרונה, מעידה שהמשקיעים מעריכים שמועד העלאת הריבית קרוב. בלאומי הדגישו כי ניתוח החוזים על הריבית מלמד שהשחקנים בשוק נותנים הסתברות גבוהה יותר להעלאת ריבית בדצמבר הקרוב, מאשר בשבוע הבא (ראה מסגרת).

גם בבנקים הזרים מעריכים כי העלאת הריבית תידחה. בבנק ההשקעות יוליוס בר העריכו אתמול כי הבנק הפדרלי ידחה את העלאת הריבית לפחות עד אוקטובר, בעיקר על רקע נתוני מאקרו מאכזבים שפורסמו בארה"ב. דיוויד מאייר, כלכלן בכיר בבנק, אמר כי המכירות הקמעוניות בארה"ב גדלו בשיעור מתון באוגוסט, 0.2% בלבד, מתחת לקונצנזוס של השוק, שכבר ציפה לחודש חלש. לדבריו, נתוני מאקרו הנוגעים לייצור התעשייתי (מדד העסקים אמפייר סטייט של הבנק הפדרלי בניו יורק) הצביעו על התכווצות בפעילות העסקית, כך שלנתונים "תהיה חשיבות בהחלטת הריבית הצפויה".

"תיאבון המשקיעים לסיכון ירד"

בסקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' לספטמבר, העריכו מנהלי הקרנות כי העלאת הריבית תידחה לרבעון הרביעי של 2015. "המשקיעים כבר הביאו בחשבון את הקיטון בצמיחה בסין ובשווקים המתעוררים, והתיאבון לסיכון ירד", אמר מייקל הארטנט, אסטרטג ההשקעות הראשי של הבנק. בבנק הדגישו כי הידרדרות באמון המשקיעים בתחזיות הצמיחה של הכלכלה הגלובלית, ובמיוחד לגבי סין והשווקים המתעוררים, הביאה לגידול בהחזקת מזומנים לרמות שהיו בימי המשבר של 2008, ולירידה בתיאבון המשקיעים לסיכון.

ומה תהיה ההשפעה על השווקים? להערכת ניר, העלאת ריבית מתונה כבר מתומחרת בשווקים, כך שאם יירשמו ירידות חדות במחירי האג"ח או המניות, דווקא עשויה להיווצר הזדמנות קנייה.

לדבריה, סביבה שכזאת תומכת בהעלאת הריבית. "מבחינת השווקים, הגיע הזמן להסיר את העננה, במיוחד משום שההעלאה הבאה של הריבית כנראה אינה קרובה", אמרה ניר. "כלומר, גם אני מקרב המצדדים בהעלאה בודדת של הריבית והמתנה של לפחות כמה חודשים עד להעלאה הבאה".

משיח הוסיפה: "אם בניגוד לציפיות השוק (כ-70%), הבנק הפדראלי אכן יעלה את הריבית היום, ככל הנראה נחזה בירידה במחירי המניות, עלייה בתשואת האג"ח (בעיקר בחלק הקצר של העקום) והתחזקות של הדולר מול סל המטבעות בעולם. אך יכול להיות שהשוק יראה במהלך סימן של אימון בכלכלה וכתוצאה מכך נראה ראלי במניות. אם הפד יפעל בהתאם לציפיות השוק ולא יעלה את הריבית אז שווקי המניות בעולם והאגח צפויים להגיב בעליות שערים והדולר צפוי להיחלש מול סל המטבעות בעולם. שווקי המניות והאגח בישראל צפויים להגיב להחלטה הריבית בהתאם לשווקים בעולם .

"בטווח הארוך לשווקי מניות חשוב יותר מומנטום כלכלי מאשר העלאות ריבית. למרות התנודתיות בשווקים, הצמיחה הגלובאלית נשארת על התוואי (בעיקר ארה"ב ואירופה) ולכן אני צופה עליות שערים בשווקי המניות בעולם (בדגש על שווקים מפותחים). לדעתי ההשפעה של פעולות הפד על השווקים בעולם תקבע ע"י תוואי העלאת הריבית העתידית ולאו דווקא ע"י תאריך העלאת הריבית הראשונה", אמרה משיח.

לראשונה מינואר:
 מדד שלילי בארה"ב / סוכנויות הידיעות

אתמול פורסם בארה"ב נתון נוסף שעשוי לתמוך בהחלטה על דחייה בהעלאת הריבית. משרד העבודה האמריקאי מסר כי מדד המחירים לצרכן (CPI) נסוג באוגוסט ב-0.1% — ירידה ראשונה מאז ינואר — בעיקר בעקבות נפילה חדה במחירי הבנזין. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים תנודתיים יחסית, טיפס באוגוסט ב-0.1% זה חודש שני ברציפות. מחירי האנרגיה ירדו ב-2% לעומת החודש הקודם — הנפילה החדה ביותר מאז ינואר, ומחירי הבנזין נפלו ב-4.1%. האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עדיין נמוכה מהיעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי, על רקע נפילה של 15% במחירי האנרגיה בשנה והתחזקות הדולר.

גם אתמול העריכו מרבית המשקיעים בארה"ב כי הפד ידחה את מועד העלאת הריבית לדצמבר. החוזים על הריבית הפדרלית, המצביעים על ההסתברות שמעניקים המשקיעים להעלאת הריבית, העניקו סיכוי של 32% לכך שהבנק יודיע על העלאת הריבית בתום פגישתו היום, לעומת הסתברות של 48% שהעניקו לפני הפיחות בערך המטבע של סין בחודש שעבר. החוזים על הריבית מעניקים סיכוי של 62% להעלאת הריבית בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker