פרשנות

מה אם הריבית בארה"ב לא תעלה היום?

מה זה יעשה לכסף שלכם? והאם הבועות ימשיכו להתנפח?

דפנה מאור
דפנה מאור

כל העולם קורא לבנק הפדרלי לא להעלות את הריבית בפגישתו שתסתיים היום בהודעה רשמית. זה התחיל עם קרן המטבע הבינלאומית שהמליצה לפני שבועיים לבנק הפדרלי לשקול מה יקרה לשווקים המתעוררים, אם וכאשר יעלה את הריבית; ההמלצה התבססה על הטלטלה העצומה בבורסות ובמטבעות השווקים המתעוררים בחודש האחרון, לנוכח חולשה כלכלית בסין וציפיות להעלאת הריבית בארה"ב.

אל קרן המטבע הצטרפו שלל גופים בינלאומיים, כמו הבנק העולמי; הבנק פירסם דו"ח ביום שלישי, שבו הועלה חשש מכך שהעלאת הריבית, המסייעת לדולר חזק ולמטבעות מתעוררים חלשים, תפגע בזרימות ההון לכלכלות המתעוררות, הנחוצות להן כמו אוויר לנשימה.

ג'נט ילןצילום: אי–פי

כמעט כל פרשן כלכלי מצביע על הסיכונים שבהעלאת הריבית. "אקונומיסט" פירסם קריאה מפורשת לבנק הפדרלי לא להעלות את הריבית, מטעמים הגיונים — האינפלציה נמוכה, האבטלה ארוכת הטווח עדיין גבוהה, והשווקים יספגו זעזוע קשה, אם הריבית תעלה; אליו הצטרפו פרשנים רבים מהעיתונים הכלכליים הטוענים כי נזקי העלאת הריבית גדולים מתועלתה.

שוק האג"ח ברחבי העולם שולח אותות מצוקה. התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-13 שבועות עלו בארבעה ימי מסחר מ-0.015% ל-0.058%, והתשואות על האג"ח לעשר שנים עלו בתוך שלושה שבועות מ–2% ל-2.28%.

גם האג"ח של ממשלות אירופה סבלו מנסיגה, והתשואות עליהן עלו — בספרד, באיטליה, בצרפת, בגרמניה ובהולנד (התשואות הן הריבית המשתמעת שמשלמות האג"ח באותו זמן למי שרוכש אותן עד למועד הפירעון, כך שככל שהאג"ח שוות פחות, הריבית עליהן גבוהה יותר). רק יוון נהנתה מנסיגה בתשואות, מכיוון שלפני חודש היתה תחת איום של יציאה מגוש היורו, ועתה היא תחת מטרייה של חבילת חילוץ נוספת.

בשוק האג"ח זבל יש איתותים לחדלות פירעון. סוכנות בלומברג דיווחה כי השוק מתמחר שיעור חדלויות פירעון של 4.8% ב-12 החודשים הבאים — גרוע יותר מההערכות בקרב סוכנויות דירוג האשראי, והגרוע ביותר מאז 2011, השנה שבה הממשל האמריקאי איבד את דירוג האשראי המושלם.

כשהריבית עולה, וגם כשציפיות הריבית עולות, קשה יותר לצרכנים, למשקי בית, לעסקים, לתאגידים ולארגונים — ואפילו לממשלות — להשיג אשראי. יותר יקר להם לממן את ההלוואות שהם לוקחים, וכתוצאה מכך הפעילות הכלכלית דועכת.

מנגד, כשהאשראי זול בגלל הריבית הנמוכה, כפי שהיה בשנים האחרונות, יש נטייה ללוות כסף בהיקפים גדולים, גם כשאין לזה צידוק כלכלי. חברות רבות בתחום האנרגיה, הזקוקות להון רב כדי לפתח מקורות, כגון שדות נפט או גז בים, לוו בגדול בשנים האחרונות, ועם קריסת מחירי הנפט והגז הטבעי, אין להן דרך לפרוע את ההלוואות או למחזר אותן כעת.

הנ"ל הוא הסיבה לכך שרבים טוענים כי יש להעלות את הריבית ולהתחיל להוציא את הרוח מכל הבועות שהתנפחו בגלל הריבית הנמוכה. זעזועים בשוק הם לא עניינו של הבנק המרכזי, הם טוענים (ואולי ההיפך — הזעזוע רצוי בעיניהם).

אז מה יקרה אם כל התחינות ייענו היום, והבנק הפדרלי לא יעלה את הריבית? אולי אפשר יהיה לראות "עליות הקלה" (relief rally) בשוק האג"ח. התשואות יירדו, לפחות בטווח הקצר. הבורסות ימשיכו להפגין תנודתיות — מעלה ומטה — כפי שעשו בחודשים האחרונים. ג'נט ילן וחבריה בראשות הבנק הפדרלי יצטרכו להפריח הבטחות נחרצות בנוגע לשימור הריבית האפסית כדי למנוע תנודתיות וכדי לתדלק את השווקים הפיננסיים בשמחה לטווח ארוך — והסיכויים שיעשו זאת הם קלושים.

בעקבות זאת, ייפתחו בקרוב מחדש ההימורים על הפגישה הבאה של הבנק הפדרלי, המתוכננת לסוף אוקטובר. הריבית תמשיך להיות נמוכה בכל מקרה. גם אם הבנק הפדרלי יעלה אותה היום ברבע אחוז, העולם ימשיך לצמוח בקצב שאינו משביע רצון, והבועות ימשיכו להתנפח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker