סקירת מסחר

מדד הטכנולוגיה ירד ב-2%; טבע עלתה ב-4.4%

לייבפרסון צנחה ב-13%, אלוט תקשורת ב-7% ופרוטליקס ב-7% ■ אלון רבוע כחול הוסיפה 15%, ואיירפורט סיטי עלתה ב-6%

שלי אפלברג
שלי אפלברג

המסחר בבורסה התנהל היום ביציבות, בהמתנה להחלטת הריבית בארה"ב מחר. הבנק הפדרלי השאיר את הדלת פתוחה להעלאה מתונה של הריבית ביום חמישי, אף שכלכלנים ומשקיעים חלוקים בעמדתם אם בכירי הבנק יפעלו כעת או מאוחר יותר השנה.

מדד ת"א 25  עלה ב-0.1%, לאחר שבשבוע שעבר סיים בירידה של 0.8%; מדד ת"א 100 ירד ב-0.1%, לאחר שאת השבוע שעבר סגר בירידה של 0.4%. מדד התקשורת  ירד ב-0.4%, לאחר שבשבוע שעבר עלה ב-2.6%; מדד הבנקים  עלה ב-0.7% לאחר שבשבוע שעבר עלה ב-2.4%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.28 מיליארד שקל.

מניית טבע בלטה בעלייה של 4.4%. מי שהובילו את הירידות בבורסה היו מניות הטכנולוגיה. מדד הטכנולוגיה ירד בכ-2%. מניית לייבפרסון ירדה בכ-13%, ואלוט תקשורת ירדה בכ-7%. מניית פרוטליקס ירדה בכ-7%. מנגד, אלון רבוע כחול הוסיפה 15%, ואיירפורט סיטי עלתה בכ-6%.

איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בירידות שערים. איגרת חוב שקלית ל-10 שנים מסוג שחר ירדה ב-0.40% והתשואה עליתה עלתה ל-2.43%. מדדי איגרות החוב הקונצרניות, התל בונד, רשמו ירידות של עד 0.53%.  מדד תל בונד 20 ירד ב-0.53%. מדד תל בונד 40 השיל 0.43% ומדד תל בונד 60 החסיר 0.48%. מדד התל בונד השקלי יורד ב-0.19%.

לפני החג פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט ירד ב-0.2% בניגוד לציפיות. יונתן כץ, כלכלן ראשי בלידר שוקי הון, סבור כי "למרות המדד הנמוך יחסי, לא צפוי שינוי בריבית בסוף החודש בשל התרחבות בצריכה הפרטית ברבעון השלישי, עלייה מחודשת במחירי הדיור וחשש למדיניות פיסקאלית מרחיבה מדי".

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות, ציין כי "מדד אוגוסט הפתיע מעט כלפי מטה ומהווה את הסנונית המבשרת על שורה של מדדים שליליים או נמוכים שצפויים להתפרסם בחודשים הקרובים. שורה של הורדות מחירים יבואו לידי ביטוי בקרוב וביניהם הורדת המע"מ, הורדת מחירי ביטוח החובה, ביטול האגרה ועוד. כל אלו צפויים להשאיר את האינפלציה, וחשוב מכך את האינפלציה הצפויה נמוך מיעד האינפלציה של בנק ישראל עוד תקופה ארוכה". גם גרינפלד טוען כי "אין שום סיבה שהריבית תרד שוב כל עוד נתוני הצריכה ממשיכים להיות חזקים - אנו מעריכים שהריבית תוותר על כנה".

בנק אגוד ציין בסקירתו השבועית לפני החג כי "נמשכת התנודתיות בשווקים על רקע ההמתנה להחלטת הפד הצפויה בחמישי. להערכתנו, נתוני המאקרו בארה"ב בשלו והסביבה נוחה להעלאת ריבית כבר השבוע, אולם ייתכן ותידחה על רקע התנודתיות בשוקי המניות וחולשתה של סין".

בשוק מטבע החוץ, הדולר סיים את השנה העברית בעלייה של כ-8% מול השקל ואילו היורו נחלש בכ-7% מול השקל. בשבוע המסחר האחרון לפני החג, נחלש הדולר מול השקל בכ-0.65% והיורו עולה מול הדולר בכ-0.7%.

במרכז המסחר

נייס דיווחה כי תספק מערכת למניעת הלבנת הון והונאות לבורסה באבו דבי ה-UAE Exchange.

אלון ריבוע כחול עולה ב -17% על רקע הסכמות חדשות עם מחזיקי אגרות החוב. 

חברת מיילן פירסמה הצעת רכש מחייבת לרכישת חברת פריגו. מיילן מציעה לרכוש את הבעלות המלאה בפריגו תמורת 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. ההצעה משקפת שווי חברה של 27.3 מיליארד דולר לפריגו ופרמיה של 4% בלבד על שוויה של פריגו לפני תחילת המסחר.המתחרה טבע עולה ב 4.5% .

מיטרוניקס  נערכת להמשך הצמיחה המהירה שאפיינה אותה בשנים האחרונות. דירקטוריון החברה, שמפתחת ומייצרת רובוטים לניקוי בריכות שחייה פרטיות וציבוריות, החליט להקים אתר ייצור נוסף בהשקעה מוערכת של 5-4 מיליון דולר. מניית החברה עולה ב-2.9% לשווי שוק של 1.1 מיליארד שקל ומשלימה עלייה של 49% ב-12 החודשים האחרונים.

פורמולה מערכות גייסה 230 מיליון שקל לאחר ביקושים בהיקף של 750 מיליון שקל .החברה הנפיקה שתי סדרות אגרות חוב המדורגות על ידי חברת מעלות S&P בדירוג של A+ עם אופק יציב.

אילקס מדיקל זכתה במכרז בשווי של 110 מיליון דולר. החברה הנכדה, הפועלת בדרום אפריקה, תספק מערכות בדיקות דם לגילוי וזיהוי וירוסים ברחבי המדינה במשך חמש שנים עם אופציה להארכה. לטענת החברה הזכייה עלולה לגרום לבנקי דם במדינות נוספות באזור לבחור במערכת שלה.

חברת תהל שבבעלותה הכמעט מלאה (96.4%) של קרדן אן.וי המנוהלת על ידי שוקי אורן, חתמה על הסכם מתוקן עם קרן פימי בנוגע לזכויותיה של הקרן במקרה שהחברה הבת תהל תונפק או השליטה בה תימכר.

משרד המשפטים האמריקאי והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק חוקרים שורה ארוכה של בנקים ובהם בנק הפועלים בחשד כי הם שימשו צינור להחזקה ולהעברת כספי השוחד ששולמו לבכירי ארגון הכדורגל העולמי פיפ"א. דבר החקירה נגד הבנקים פורסם בוול סטריט ג'ורנל כבר ב-23 ביולי 2015 אולם בנק הפועלים דיווח רק ביום חמישי האחרון כי הוא מצוי תחת חקירה בנושא.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker