לאומי נותן אשראי של 300 מיליון שקל לפרויקט חקלאי בקניה - שוק ההון - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאומי נותן אשראי של 300 מיליון שקל לפרויקט חקלאי בקניה

המימון מוענק לממשלת קניה עבור חברת גרין ערבה, ומגובה על ידי אשרא - ולכן מאפשר ללאומי להקצות הון נמוך יותר ■ הבנק 
העניק בשנה האחרונה אשראי של כמיליארד שקל ליצואנים ישראלים בסין, ומנהליו בוחנים עסקות נוספות שאינן מצריכות הון רב

תגובות

בנק לאומי ממשיך להרחיב את פעילות המימון של עסקות יצוא לטווח ארוך הניתנות ליצואנים ישראלים לאפריקה. במסגרת פעילות זו חתמה באחרונה החטיבה העסקית והמסחרית של בנק לאומי, המנוהלת על ידי קובי הבר, על עסקת מימון מול ממשלת קניה של כ–70 מיליון דולר (כ–300 מיליון שקל) לצורך הקמת חווה לגידולים חקלאיים בקניה על ידי חברת גרין ערבה הישראלית.

הפרויקט של גרין ערבה יכלול גידולי שדה, השקיה, חממות, מרכז לוגיסטי, בית אריזה ומפעל לייצור קמח תירס. הוא מהווה חלק מפרויקט של ממשלת קניה בתחום הביטחון התזונתי. העלות הכוללת של הפרויקט מוערכת ב–137 מיליון דולר (כ–550 מיליון שקל).

עופר וקנין

גרין ערבה, שבשליטת ברק תמיר, הוקמה ב–2001 ועוסקת ביצוא תוצרת חקלאית ובהקמת פרויקטים חקלאיים ברחבי העולם. החברה, הממוקמת במושב צופר שבערבה, מעסיקה יותר מ–100 עובדים ופועלת ב–15 מדינות בהן ארה"ב, בריטניה ורוסיה.

בפעילות בקניה מדובר בעסקת מתן אשראי לקונה (Buyer Credit), שבה הבנק מממן את הגוף שיקבל שירות מהלקוח. במסגרתה לאומי יעניק מימון לממשלת קניה, שתרכוש את הפרויקט מגרין ערבה. סכומי המימון יועברו בפועל לגרין ערבה כתשלום על הביצוע בהתאם לקצב התקדמות הפרויקט. ההלוואה לממשלת קניה תבוטח על ידי חברת אשרא הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

לאומי צפוי להרוויח מעסקה זו , שכן אשרא תעניק לו ערבות לאשראי בהיקף מהותי, וכך יצטרך לאומי להקצות הון יחסית מועט. במקביל היא תותיר לו מרווח חיובי בין עלות גיוס הכסף לריבית שצפויה להתקבל ממתן האשראי.

בלאומי פועלת יחידה ייעודית המתמחה בבניית פתרונות למימון יצואנים ישראלים מול קונים במדינות שונות בעולם. מימון יצוא לטווח בינוני וארוך שמספקים הבנקים מאפשר ליצואנים ישראלים להגדיל את המכירות ולזכות בפרויקטים במדינות מתפתחות בכלל ובאפריקה בפרט - דבר שבא לידי ביטוי בבקשות שמגיעות ללאומי (ולבנקים אחרים) מיצואנים למימון פרויקטים מסוג זה בין היתר בתחומי החקלאות, המים והתקשורת.

לצד העסקות באפריקה חתם לאומי על הסכמי מימון לעסקות יצוא לסין מול בנקים סיניים, בהיקף של כ–250 מיליון דולר. ללאומי יש כבר הסכמים עם לפחות ארבעה בנקים סיניים.

מדובר במימון עסקות יחד עם בנקים סיניים בתחומי הציוד הרפואי, ציוד השקייה, תקשורת וחינוך — שנערכים במסגרת הפרוטוקול הפיננסי שנחתם בין ממשלות סין וישראל לתמיכה ביצוא הישראלי. לאומי הפך בשנה שעברה לבנק הישראלי הראשון שפתח נציגות בשנגחאי, המסייעת ליצואנים ואנשי עסקים ישראלים הפועלים כיום בסין או מעוניינים להיכנס לפעילות בשוק זה.

בשל הדרישות הרגולטוריות של הלימות הון, התחרות הגוברת מצד הגופים המוסדיים ונגישות החברות לשוק האג"ח הקונצרני במחירים יחסית זולים — מחפשות החטיבות העסקיות בבנקים פתרונות יצירתיים במטרה לנצל את היתרון היחסי שלהן בניסיון, בכוח האדם וביכולת לניהול החוב בלי הצורך בהקצאת הון רב. על לאומי לעמוד עד סוף 2017 ביעד הלימות הון רובד 1 של 10.5%. נכון לסוף יוני 2015 הלימות הון של לאומי היתה על 9.52%, כשההון העצמי של הבנק — וכנגזר מכך יחס הלימות ההון — מושפעים מתנודתיות בשיעורי ההיוון שלפיה לאומי מיישם את כללי החשבונאות בארה"ב בכל הקשור לנושא היוון ההתחייבויות של זכויות עובדים, כלומר, הפנסיה התקציבית.

בהתאם לכך, כדי להתמודד עם אתגרי ההון שמקשים על גידול בתיק האשראי העסקי־מסחרי, מלבד עסקות אשראי של יצואנים, לאומי נוקט כמה צעדים להגדלת הלימות הון. מדובר בין היתר בעסקת קנייה של ביטוח לכשל אשראי של חברת התוכנה מטריקס בכ–50 מיליון שקל; מכירה ישירה של הלוואות למוסדיים; מימוש השקעות ריאליות גדולות; ומכירת שטחי נדל"ן. בנוסף לאומי צפוי לרכוש ממבטחות זרות פוליסות ביטוח בהיקף של כ–25 מיליארד שקל על אשראי לערבויות מכר לקבלנים — מהלך שיאפשר לבנק לשחרר כ–10 מיליארד שקל בנכסי סיכון ולהגדיל את יחס הלימות ההון ב–0.3%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם