לקוח של בנק הפועלים הסתבך 
עם הרשויות באוסטרליה

הרשויות באוסטרליה חושדות כי משפחת בינטר האוסטרלית השתמשה בבנק הפועלים כדי להתחמק מתשלומי מסים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו

חזית נוספת שבה ניצב בנק הפועלים בימים אלה היא מול רשות המסים האוסטרלית, החוקרת לקוחות של הבנק — משפחת בינטר (Binetter) האוסטרלית — בחשד כי השתמשה בבנק הפועלים כדי להתחמק מתשלומי מסים באוסטרליה.

לפי דיווחים בתקשורת האוסטרלית, זוהי אחת מפרשות העלמת המס הגדולות בהיסטוריה של המדינה, והיקפה נאמד בכ–100 מיליון דולר אוסטרלי (כ–270 מיליון שקל). הבנק עצמו לא נמצא תחת חקירה, אולם העובדות המועלות בכתב האישום נגד משפחת בינטר מחזקות את החשד כי הפועלים העמיד ללקוחותיו שירותים פיננסיים שתמכו בהעלמת מסים — כפי שהרשויות בארה"ב מנסות לבסס כנגד הבנק.

לפי פרסומים בכלי התקשורת באוסטרליה, הוגש כתב אישום נגד אנדרו ומייקל בינטר, שהקימו תעשיית מיצים טבעיים באוסטרליה. גיסתם, דבורה, העידה נגדם בבית המשפט לאחר שהובטחה לה חסינות. לפי עדותה, מייקל בינטר אמר לעו"ד ישראלי בשם עמירם גיצלטר — שעמו התייעצו — כי הוא חושש שהמידע שבידי בנק הפועלים יגיע לידי רשות המסים באוסטרליה.

לדבריה, גיסה סיפר כי ההלוואות שקיבל מבנק הפועלים, היו מגובות בכספים גדולים שהפקיד בבנק, "אבל ההפקדות בוצעו בבנק שפועל תחת רישיון בנקאי נפרד ולכן הרשויות לא יוכלו למצוא את הכסף". הכוונה היא ככל הנראה לכך שהכספים הופקדו בהפועלים שווייץ, שהוא יישות משפטית נפרדת מהפועלים בישראל, ולכן בינטר סבר כי הרשויות באוסטרליה לא יצליחו להוכיח כי ההלוואות שקיבל מהבנק היו מגובות בפיקדונות שעליהם לא דיווח. בינטר ביקש לאתר אדם שיוכל להשמיד את המידע שהיה לגביו בבנק הפועלים.

בנק הפועליםצילום: טס שפלן

לפי העיתון The Autralian, ההיכרות בין בני משפחת בינטר לבין גיצלטר נוצרה באמצעות מנחם גורביץ', ששימש כיו"ר ובעל השליטה בחברת הביטוח מנורה. לפי עדותה של דבורה, היא הכירה את גורביץ' מאירוע שבו השתתפה שנה קודם לכן. לאחר שאמרה לגורביץ' כי היא זקוקה לעו"ד שיסייע לה לטפל בכסף "אפור" (שלא שולם בגינו מס), הוא ייעץ לה לפנות לגיצלטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker