חזית נוספת לבנק הפועלים מול הרשויות בארה"ב - מעורבותו בפרשת השחיתות בפיפא

בנק הפועלים דיווח כי הוא מצוי תחת חקירה בנושא כחודשיים לאחר שדווח על כך בוול סטריט ג'ורנל; החקירה נוגעת בשאלה האם הבנקים ניתרו כנדרש את פעילות לקוחותיהם לאיתור עבירות הלבנת הון.

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

משרד המשפטים האמריקאי והרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק חוקרים שורה ארוכה של בנקים ובהם בנק הפועלים בחשד כי הם שימשו צינור להחזקה ולהעברת כספי השוחד ששולמו לבכירי ארגון הכדורגל העולמי פיפא. דבר החקירה נגד הבנקים פורסם בוול סטריט ג'ורנל כבר ב-23 ביולי 2015 אולם בנק הפועלים דיווח רק ביום חמישי האחרון כי הוא מצוי תחת חקירה בנושא.

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל יחד עם בנק הפועלים נחקרים גם HSBC, ברקליס, דויטשה בנק, קרדיט סוויס ובנקים נוספים. החקירה נוגעת בשאלה האם הבנקים ניתרו כנדרש את פעילות לקוחותיהם לאיתור עבירות הלבנת הון.

כזכור בכתב האישום שמשרד המשפטים האמירקאי הגיש  נגד בכירי פיפא בחודש מאי השנה, יוחסו לששת בכירי פיפא קבלת שוחד בהיקף של למעלה מ-150 מיליון דולר על פני תקופה של כשני עשורים. בכתב האישום צויינו שמות של בנקים רבים בעולם בהם התהנלו חשבונות הבנק של נותני השוחד ושל מקבלי השוחד – אף כי הובהר אז כי הבנקים לא נאשמים בדבר, אולם מעורבותם בפרשה תיבדק. בכתב האישום נגד בכירי פיפא, הפועלים שוויץ הוזכר כמי שאצלו התנהלו חשבונות דרכם בוצעו העברות של כספי השוחד בהיקף של מיליוני דולרים, כאשר הפעילות בחשבונות נעשתה בשנים 2013 ו-2014.

החקירה של שתי הרשויות האמריקאיות נגד בנק הפועלים מגיעה בתזמון בעייתי במיוחד עבור בנק הפועלים שמצוי בימים אלו תחת חקירה נוספות על ידי אותן הרשויות וזאת בחשד כי הבנק סייע ללקוחותיו האמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. עד כה הפועלים נאלץ לבצע בדו"חותיו הפרשה בהיקף של כ-200 מיליון שקל בגין קנסות שיתכן ויידרש לשלם בעתיד.

בכיר במערכת הבנקאית העריך לאחרונה בשיחה עם TheMarker כי החקירה נגד בנק הפועלים בעניין הסיוע למעלימי המסים נמצאת רק בתחילתה וכי להערכתו החקירה תימשך עוד כשנתיים. לדבריו, מצבו של בנק הפועלים טוב יותר מבנק לאומי משום שהפועלים לא פעל באופן אקטיבי כדי לגייס לקוחות שהם מעלימי מס, וזאת בשונה מבנק לאומי שפנה לעברייני מס בהצעה להעביר את פעילותם מבנק UBS השוויצרי לאל בנק לאומי וזאת לאחר שנפחה נגד UBS חקירה בעניין זה.

כזכור החקירה נגד לאומי הסתיימה בקנסות בהיקף של 400 מיליון דולר ובעלויות חקירה (שכר טרחה  לעורכי הדין ולרואי החשבון שפעלו במקביל בכמה יבשות) שהסתכמו ב-250 מיליון דולר נוספים. כחלק מההסדר שבנק לאומי הגיע עם רשויות האמריקאיות, הרשויות מינו לאחרונה לבנק לאומי מוניטור שייבחן את מידת הציות לנהלים של בנק לאומי למשך כשנה, וזאת לפי דרישה של הרשות לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק.

גזרה נוספת עימה בנק הפועלים מתמודד בימים אלו היא מול רשות המסים האוסטרלית שחוקרת לקוחות של הבנק - משפחת בינטר (Binetter) האוסטרלית - בחשד כי השתמשה בבנק הפועלים כדי להתחמק מתשלומי מסים באוסטרליה. לפי הדיווחים בתקשורת האוסטרלית זוהי אחת מפרשות העלמת המס הגדולות בהיסטריה באוסטרליה והיקפה נאמד בכ-100 מיליון דולר אוסטרלי (כ-270 מיליון שקל). הבנק עצמו לא נמצא תחת חקירה אולם העובדות המועלות בכתב האישום נגד משפחת בינטר מחזקות את החשד כי בנק הפועלים העמיד ללקוחותיו שירותים פיננסיים שתמכו בהעלמת מסים - כפי שהרשויות האמריקאיות מנסות לבסס כנגד הבנק.

לפי כלי התקשורת באוסטרליה כתב האישום הוגש נגד אנדרו ומייקל בינטר שהקימו תעשיית מיצים טבעיים באוסטרליה. גיסתם, דבורה, העידה נגדם בבימ"ש לאחר שהובטחה לה חסינות. לפי עדותה, מייקל בינטר אמר לעו"ד הישראלי עמירם גיצלטר - שעמו התייעצו - כי הוא חושש שהמידע שבידי בנק הפועלים יגיע לידי רשות המסים באוסטרליה. לדבריה הגיס שלה סיפר כי ההלוואות שקיבל מבנק הפועלים, היו מגובות בכספים גדולים שהפקיד בבנק "אבל ההפקדות בוצעו בבנק שפועל תחת רישיון בנקאי נפרד ולכן הרשויות לא יוכלו למצוא את זה". הכוונה היא ככל הנראה לכך שהכספים הופקדו בהפועלים שוויץ שהוא ישות משפטית נפרדת מבנק הפועלים בישראל, ולכן בינטר סבר כי הרשויות באוסטרליה לא יצליחו להוכיח כי ההלוואות שקיבל מהבנק היו מגובות בפיקדונות שעליהם לא דיווח. בינטר ביקש לאתר אדם שיוכל להשמיד את המידע שהיה לגביו בבנק הפועלים.

לפי ידיעה שפורסמה בעיתון The Australian, ההיכרות בינים לבין עו"ד גיצלטר נוצרה באמצעות מנחם גורביץ', ששימש כיו"ר ובעל השליטה בחברת הביטוח מנורה. לפי עדותה הכירה את גורביץ מאירוע שבו השתתפה שנה קודם לכן. לאחר שאמרה לגורביץ' כי זקוקה לעו"ד שיסייע לה לטפל בכסף "אפור" (שלא שולם בגינו מס) הוא ייעץ לה לפנות כאמור לגיצלטר.

צילום: טס שפלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker