לקראת עסקת ענק? מיילן הגישה הצעה מחייבת לרכישת פריגו תמורת 27 מיליארד דולר

ההצעה משקפת פרמיה של 4% בלבד על מחירה של פריגו ■ רוברט קורי יו"ר מיילן: "ההצעה נדיבה, אם בעלי מניותיה של פריגו ידחו אותה המניה תתרסק ב-17%" ■ סביר להניח שדירקטוריון פריגו בראשות ג'ו פאפא יתאמץ למצוא גורם חלופי שירכוש את פריגו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יורם גביזון

חברת מיילן פירסמה הצעת רכש מחייבת לרכישת חברת פריגו. מיילן מציעה לרכוש את הבעלות המלאה בפריגו תמורת 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו. ההצעה משקפת שווי חברה של 27.3 מיליארד דולר לפריגו ופרמיה של 4% בלבד על שוויה של פריגו לפני תחילת המסחר.

השלמת הצעת הרכש מותנית בהסכמת 50.01% לפחות מבעלי מניותיה של פריגו. אם  יותר מ-80% מבעלי מניותיה של פריגו ייענו בחיוב להצעה אז תוכל מיילן לבצע רכישה כפויה של יתרת המניות על פי מחיר הצעת הרכש. בעלי מניותיה של פריגו יחזיקו ב-40% ממניותיה של מיילן במקרה של היענות מלאה להצעת הרכש. אם מיילן תשיג את הסכמתם של פחות מ-50% מבעלי מניותיה של פריגו תיפול ההצעה ומיילן לא תוכל לפרסם הצעה נוספת במשך שנה לפחות.

יו"ר מיילן, רוברט קורי
יו"ר מיילן רוברט קורי צילום: בלומברג

אם תקבל ההצעה יותר מ-50% אך פחות מ-80% ומיילן תפרסם הצעת רכש נוספת היא תידרש להשיג רוב של 80% מבעלי המניות שדחו את ההצעה הקודמת. כך למשל, אם תשיג מיילן את הסכמת 60% מבעלי מניותיה של פריגו בהצעת הרכש הראשונה היא תידרש להשיג את הסכמת 32% מבעלי מניות של פריגו בהצעת הרכש השניה(מכפלת 80% ב-40% ), עובדה שתקשה עליה להשיג את הרוב הנדרש נוכח ההתנגדות הצפויה של גורמים כמו הנהלת החברה, איש  העסקים מורי ארקין שמחזיק ב-0.6% מהחברה ומרק קוק לשעבר בעל חברת אומגה שמחזיק ב-3.7% מהחברה.

הצעת הרכש תקפה עד ל-13 בנובמבר 2015 אלא אם מיילן תבחר לבקש תקופת הארכה מוועדה מיוחדת של רשות ניירות ערך האירית אליה כפופה פריגו שמאוגדת באירלנד. מיילן הודיעה כבר שבכוונתה לפעול להחלפת דירקטוריון פריגו אם תשיג רוב של 50.01% מבעלי מניותיה של פריגו להצעת הרכש.

ג'ו פאפא צילום: רובי לבוביץ'

יתרה מזו, אם מיילן תשיג רוב של יותר מ-50% להצעת הרכש אך פחות מ-80% הדרושים לביצוע הצעת רכש מלאה, מיילן מתכוונת להחליף את דירקטוריון פריגו וליזום מהלך למחיקת פריגו הן מהמסחר בארה"ב והן מהמסחר בתל אביב ולבטל את מעמדה כחברה שמגישה דו"חות כספיים מדי רבעון.

צעדים אלו נועדו להפעיל לחץ על בעלי מניותיה של החברה להיענות בחיוב להצעת הרכש מחשש שאם לא יעשו כן אבל 50.01% מבעלי מניותיה של פריגו יתמכו בהצעה, יוותרו המסרבים במעמד של בעלי מניות בחברה לא סחירה ולא מדווחת, עובדה שתפגע מהותית בשווי הנכס שבידם ובסיכוייהם לקבל עבורו את ערכו הכלכלי המלא.

סוגיה אחרת שעולה בעקבות הצעת הרכש של מיילן היא התייחסותה של רשות ניירות ערך לתשקיף שמיילן תידרש להגיש לבורסה בתל אביב שכן על פי חוק ניירות ערך לא ניתן לרשום למסחר בבורסה בתל אביב את מניותיה של חברה שמחזיקה כמו מיילן בשני סוגים של מניות שלכל אחת מהן זכויות הצבעה שונות. מיילן הנפיקה בסוף יולי 2015 ללא תשלום לקרן הולנדית מניות בכורה המקנות 50% מזכויות ההצבעה בחברה וזאת כאמצעי התגוננות מפני הצעת הרכש של טבע שבסופו של דבר הוסרה.

חוק ניירות ערך הישראלי אוסר על רישומה למסחר של חברה שתקנונה כולל גלולות רעל מסוג זה. דירקטוריון פריגו דחה 3 פעמים את הצעת הרכש של מיילן, והיו"ר והמנכ"ל ג'ו פאפא כינה אותו ניסיון אלים לכפות על בעלי מניותיה של פריגו הצעת רכש שתשמיד ערך לבעלי המניות של פריגו ושל מיילן. רוברט קורי יו"ר מיילן ליווה את הצעת הרכש בעקיצה כלפי פאפא ומתנגדים אחרים לעסקה בהביעו את בטחונו שמרבית בעלי מניותיה של פריגו יתמכו בה בהיעדר כל עניין מצידו של גורם נוסף ברכישת החברה ובסיכונים המשמעותיים למימוש והצלחת האסטרטגיה של פריגו כחברה עצמאית.

בהתייחסו לפרמיה הזעירה שמציעה מיילן עבור מניות פריגו אמר קורי שמחיר הצעת הרכש משקף מכפיל נדיב של 19 על הרווח למניית פריגו בהתבסס על מחירה הנוכחי של מיילן. קורי הזהיר את בעלי מניותיה של פריגו שאם ידחו את ההצעה הם עומדים לחזות בהתרסקות מניית פריגו לרמה של 150 דולר למניה כלומר ב-16.5% בהשוואה למחירה הנוכחי.

דירקטוריון חברת פריגו המליץ לבעלי מניותיה של החברה שלא לנקוט בפעולה כלשהיא, כלומר להצביע, עד שהדירקטוריון יבחן את ההצעה ויפרסם את תגובתו הרשמית להצעה בתוך 10 ימי עסקים. עם זאת  סביר להניח שדירקטוריון פריגו לא ישנה את דעתו נוכח הנימוק שניתן ב-3 הפעמים הקודמות של דחיית ההצעה.

דירקטוריון פריגו אמר בהתייחס להצעה המקורית של מיילן לרכוש את פריגו תמורת 205 דולר למניה, שהיא נמוכה משמעותית מהשווי הכלכלי של החברה. ההצעה הנוכחית משקפת מחיר של 186 דולר למניית פריגו כלומר נמוכה ב-8.9% מההצעה המקורית שנדחתה בנימוק שהיא נמוכה מדי.

סביר להניח שדירקטוריון פריגו בראשות ג'ו פאפא יעשה מאמץ בשבועות הקרובים למצוא גורם חלופי שירכוש את פריגו וישמש כאביר לבן בפני ניסיון ההשתלטות העוין של מיילן. בין הגורמים שהוזכרו בעבר ניתן למנות את חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון וחברת באייר שמחזיקות בפעילות משמעותית בתחום התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא שהוא תחום התמחותה של פריגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker