מה אתם יודעים על מניית טבע - ומה אפשר ללמוד מוורן באפט

מה היה קורה אילו הבורסה היתה נסגרת 
לעשר שנים? וורן באפט נוהג לומר שמשקיעים צריכים לקנות מניות מתוך מחשבה שלא יוכלו למכור אותן בעשר השנים הבאות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
עמי גינזבורג

, גורו ההשקעות הגדול בעולם, נוהג לומר שמשקיעים צריכים לקנות מניות מתוך מחשבה שלא יוכלו למכור אותן בעשר השנים הבאות. מאחורי העצה הזו מסתתרת תובנה חשובה ובסיסית מאוד: השקעה במניה היא לא הימור, אלא כניסה לשותפות בחברה.

כשאדם משקיע בחברה פרטית, הוא עושה זאת מתוך רצון להשתתף ברווחים שלה. לשם כך, הוא צריך לבדוק היטב מה החברה עושה, להכיר את עסקיה, לנסות להבין מה צפוי לה בעתיד - ומול אילו סיכונים היא ניצבת. הוא צריך לנסות להכיר את מנהליה, ולהעריך את יכולתם להצעיד את החברה קדימה לצמיחה ולרווחיות בעתיד.

וורן באפט
וורן באפטצילום: רויטרס

אז מה היה קורה אילו עצרו את המסחר בבורסה למשך עשור? בתסריט הדמיוני שלנו ושל באפט, המשקיע לא יכול למכור את המניות במשך עשר שנים - ולכן הדרך היחידה שלו ליהנות מההשקעה שלו היא באמצעות הדיווידנדים שהיא תחלק מרווחיה. כדי שזה יהיה כדאי, הוא צריך לוודא שהוא משלם מחיר נמוך מספיק, שיותיר לו מרווח ביטחון על הסיכון שהוא לוקח ותשואת דיווידנד נאותה.

מה שבאפט אומר בעצם הוא שהשקעה בחברה כרוכה באנליזה מעמיקה שלה, וכי רק כך ניתן להקטין את הסיכון שבהשקעה. אנליזה כזו לא יכול לעשות כל אדם כמובן, אלא רק אנשים המתמחים בכך.

בעולם האמיתי המצב שונה בתכלית. אנשים קונים ומוכרים מניות בכל יום בלי לדעת כמעט דבר על החברות שעומדות מאחוריהן. רובם עושים זאת מתוך אמונה שמחיר המניה יעלה, מכיוון שאנשים אחרים ירצו לקנות אותה אחריהם. במלים אחרות, הם לא ממש משקיעים בחברה — אלא מהמרים. המונח "מהמרים" אינו נאמר כאן לגנאי. בכל השקעה תמיד יש מרכיב כלשהו של הימור.

כמה מאתנו מכירים 
לעומק את טבע?

כמה אנשים בישראל באמת מכירים לעומק את עסקיה של חברת התרופות טבע? כמה מהם יודעים לנתח את עתידה, את מתחרותיה או את עתיד ענף התרופות העולמי? כמה מהם יודעים לחבר בין המידע הזה למחיר המניה של טבע? מעטים מאוד. למעשה, גם המומחים הגדולים והאנליסטים המעמיקים ביותר לא יכולים לדעת איזו חברה תהיה טבע בעוד עשר שנים, ואפילו בעוד חמש שנים. הם יכולים רק לנחש, ולנסות לתת לניחושיהם הסתברויות. ולכן, גם אצלם מדובר בסוג של הימור.

האם חוסר ידע עוצר אנשים מלרכוש את מניות טבע? ברור שלא. רבים סוחרים במניות טבע גם בלי שום ידע מוקדם. הם עושים זאת משום שהמסחר הער במניות החברה מאפשר להם להיכנס ולצאת מההשקעה בכל רגע. המסחר במניה מטעה לחשוב שהסיכון בהשקעה אינו גדול כל כך, משום שתמיד אפשר יהיה למכור את המניה — גם אם בהפסד.

השאלה מה היה קורה אילו היו מפסיקים את המסחר בבורסה למשך עשר שנים מורכבת, כמובן, הרבה יותר. יש לה היבטים עמוקים, הן מצד האדם החוסך, הן מצד החברות שמגייסות הון — והן מצד המשק כולו. צר המקום מלדון בכל אלה כאן.

לבורסה במשק מודרני יש תפקיד קריטי. באמצעותה מוקצים המקורות הכספיים של הציבור, המעוניין בתשואה על כספו, לחברות שזקוקות להון לצורך צמיחתן. בלא מסחר במניות ובאג"ח בבורסה, חברות לא היו יכולות לגייס הון מהציבור. במקרה כזה, עלות גיוס ההון שלהן ממשקיעים פרטיים ומבנקים היתה גבוהה מאוד. עלות גבוהה של גיוס הון היתה גורמת לירידה חדה בהיקף ההשקעה מצד החברות. הן היו ממעטות לקחת סיכונים, והצמיחה במשק היתה נמוכה בהרבה. לכן, ברמה המשקית, עצירת המסחר בבורסה לעשר שנים (וגם לזמנים קצרים יותר) היתה גורמת לנזק כבד לכלל הציבור.

ואולם כל זה לא צריך להפריע למשקיע הבודד בבואו לבחון השקעה במניות. העובדה שהמניות נסחרות בכל יום בשוק אינה אומרת שהמחיר שבו הן נסחרות משקף בצורה נכונה את ערכן של החברות. ברמת המשקיע הבודד, טוב שיעלה מדי פעם את השאלה הזו כדי לשפר את איכות קבלת החלטות ההשקעה שלו - ולשפר בכך את התשואה הכוללת על תיק ההשקעות שלו.

לא כל אחד יכול להיות מיליארדר כמו באפט, כמובן - אבל מותר וכדאי להיעזר בתובנותיו כדי ללמוד להיות משקיע נבון וזהיר יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker