אוגוסט לוהט בשוק המשכנתאות - היקף פעילות של 6.24 מיליארד שקל

מדובר בזינוק של 52% לעומת אוגוסט אשתקד; בנק לאומי: היצע הדירות המוגבל יוצר לחצים להמשך עליית מחירי הדיור

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

ציבור רוכשי הדירות נטל באוגוסט משכנתאות בהיקף של 6.24 מיליארד שקל - כך דיווח היום (ו') בנק ישראל. מדובר בחודש השלישי ברציפות שבו היקף הפעילות בשוק הוא יותר מ-6 מיליארד שקל בחודש, כך ששלושת החודשים החולפים מסמנים את התקופה הלוהטת ביותר בשוק המשכנתאות בישראל אי פעם.

היקף נטילת המשכנתאות בחודש אוגוסט היה גבוה ב-52% לעומת אוגוסט 2014. בסך הכל בשמונת החודשים הראשונים של 2015, נטל הציבור משכנתאות חדשות בהיקף של 45 מיליארד שקל - קצב הפעילות הגבוה ביותר שנרשם.

יריד מכירת דירות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בסקירה מקרו-כלכלית שפירסם השבוע בנק לאומי נכתב כי "מתחילת השנה (ינואר-יולי; ס"א) חלה עלייה חדה במכירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כ-62%. במקביל, התגברות הביקושים לרכישת דירות, בפרט דירות חדשות ביוזמה פרטית, הובילה לירידה במספר חודשי ההיצע אשר עומד כיום על שבעה (מספר החודשים שהמלאי הנוכחי של דירות חדשות ביוזמה פרטית מספיק בקצב המכירות הנוכחי). זהו הנתון הנמוך ביותר מאז ספטמבר 2009, המצוי על פי אומדננו בתוך טווח המשקף עדיין לחצים לעליית מחירי הדיור. עם זאת, כאשר בוחנים את מספר חודשי ההיצע הנגזרים מהפעילות הכוללת הן יוזמה פרטית והן יוזמה ציבורית, מספר חודשי ההיצע גבוה יותר (כתשעה), שכן נרשם גידול מהיר יחסית בבניה ביוזמה ציבורית".

כלכלני בנק לאומי ציינו בהקשר זה כי כי "מתחילת השנה ניכרת עלייה משמעותית בהיקפי הבנייה אשר נתמכת ברמת השיא של ביקושים לרכישת דירות. במחצית הראשונה של השנה חלה עלייה של כ-8% בהתחלות הבנייה, לעומת המחצית הראשונה אשתקד. נדגיש כי החשיבות של הגברת קצב הבנייה בולטת על רקע העובדה כי גורם משמעותי, אם כי לא היחיד, לעליית מחירי הדיור הוא המחסור בהיצע הדירות. יתר על כן, להתחלות הבנייה ולבנייה למגורים ישנה תרומה לצמיחת התוצר. במבט קדימה, נראה שהפעילות בשוק הדיור תוסיף להתאפיין בחודשים הקרובים ברמה גבוהה של אי וודאות מצד ציבור הרוכשים, עד ליישומה המלא של המדיניות הממשלתית המקיפה בנושא היצע הדירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker