בנק הפועלים: הרשויות האמריקאיות חוקרות את מעורבות הבנק בפרשת השוחד לבכירי פיפ"א

24 שנים, בכירים מעולם הספורט ותשלומי שוחד בסכום של יותר מ-150 מיליון דולר ■ חקירת הפרשה מצטרפת לחקירת משרד המשפטים האמריקאי כנגד בנק הפועלים בחשד שסייע לאזרחים אמריקאיים להתחמק מתשלומי מס בארה"ב

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הרשויות האמריקאיות חוקרות את מעורבותו של בנק הפועלים בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל הבינלאומי FIFA – כך דיווח הערב (ה') בנק הפועלים בדיווח מיידי לבורסה. כזכור על פי כתב האישום שהוגש נגד בכירי פיפ"א בסוף חודש מאי 2015, נכתב כי חלק מבכירי FIFA ניהלו חשבונות בבנק הפועלים שוויץ, באמצעותם התקבלו כספי השוחד.

בכתב האישום בן 164 עמודים שמשרד המשפטים האמריקאיים פירסם עם מעצרם של בכירים בארגון הכדורגל, נטען כי תשעה בכירים בפיפ"א וחמישה בכירים נוספים בעולם הספורט היו מעורבים בפרשת שחיתות בת 24 שנים, שכללה תשלומי שוחד בסכום של יותר מ-150 מיליון דולר. רשימת הבנקים ששימשו לכאורה לביצוע תשלומי השוחד כוללת גם את בנק אוף אמריקה וג'וליאס בר השווייצי, לפי כתב האישום. בנק הפועלים בציריך מוזכר שש פעמים בכתב האישום כבנק שדרכו הועברו ב-2013 כספים באמצעות שני חשבונות – אחד של קבוצת "דטיסה" ואחד של הנאשמים הוגו ומריאנו ג'ינקיס (בשם של חברה פנימית).

עם פרסום כתב האישום בחודש מאי אמר התובע של המחוז המזרחי של ניו יורק, קלי קרי, כי "במסגרת החקירה נבחן גם את התנהלות המוסדות הפיננסיים כדי לבדוק האם היו מודעים לעובדה שהם סייעו בהלבנת כספים שהיוו תשלומי שוחד. מוקדם מדי לקבוע האם היתה התנהלות בעייתית, אבל זה יהיה חלק מהחקירה שלנו".

ציון קינן
מנכ"ל בנק הפועלים ציון קינןצילום: דניאל בר און

החקירה של בנק הפועלים בעניין פיפ"א מצטרפת לחקירה שמנהל משרד המשפטים האמריקאי כנגד הבנק בחשד כי הוא סייע במשך שנים לאזרחי אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. בכיר במערכת הבנקאית העריך לאחרונה כי החקירה בעניין הסיוע למעלימי המסים האמריקאיים נמצאת רק בתחילתה וכי היא עלולה להימשך עוד כשנה עד שנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום