מכונת מסחר עלולה להחריף משברים

בעידן של רובוטים ומכונות אין יתרון לסוחר אנושי במסחר יומי, ולכן עדיף למי שמנהל השקעות לדבוק באסטרטגיה ארוכת טווח תוך ניצול נפילות בשווקים לביצוע השקעות

קובי לוצקי

קריסת הבורסות ברחבי העולם יצרה דיון בסוגיה שנחשבה פעם כמעט דמיונית - מהו חלקן של מכונות מסחר במשברים כלכליים? הבסיס לכל דיון כלכלי הוא שמשבר כלכלי מתפתח בגלל התרחשויות כלכליות הנובעות ממניעים פסיכולוגיים והתנהגותיים בסיוע החלטות מדיניות. המשברים הקודמים, כמו זה שמתפתח בסין, מיוחסים לאשראי זול מאוד בהובלת הבנקים המרכזיים.

גישות חדשות מצביעות על ההשפעה האדירה שיש למסחר עצמו וליצירת הבהלה על הצרכנים והמשקיעים; לשני האחרונים, השפעה מכרעת על הכלכלה עצמה. הטענה כי מכונות אוטומטיות משפיעות על המסחר בבורסה ידועה לכל, אבל האם אותן מכונות יכולות ליצור במתכוון משבר בשווקים שמחלחל לתוך הכלכלה הריאלית.

רובוט רובוטים
צילום: רויטרס

הקשר בין השווקים הפיננסיים לכלכלה הריאלית בעידן הגלובלי חזק מאי פעם. נהוג לטעון כי השווקים הם אלה שמגיבים להתפתחויות העתידיות בכלכלה הריאלית דרך שערי המניות, המט"ח ואיגרות החוב. ואולם, מצב שבו ירידות בשווקים מביאות את הממשל הסיני להתערב בשוקי המניות ולעשות שימוש ביתרות המט"ח שלו ובכספי החירום, עלול להיות פתח לספקולציה ולהחרפת המצב בסין עד כדי משבר. מכונות מסחר יכולות ליזום ספקולציות שהיו מיוחסות בעבר לקרנות גידור. כיום אלגוריתמים פיננסיים יכולים לכוון את השווקים בדרך שבה ייווצר רווח מקסימלי למפעילי המכונות ללא כל התחשבות בהשלכות הכלכליות.

למכונות האוטומטיות מסוגים מסוימים יש אינטרס כלכלי מובהק לייצר פאניקה ובהלה שתוביל לתקופה ממושכת של ירידות בבורסה; הן ניסו לעשות זאת בקריסה היומית החדה של מדדי המניות בארה"ב ב-5 במאי 2010; קריסה זו זכתה לכינוי Flash Crush, אבל לא התפתחה לכדי משבר, ככל הנראה, בשל הסיבה הברורה שמשקיעים ומנהלי השקעות לא הצליחו למצוא סיבות למכור מניות בהיקפים משמעותיים ולהעצים את מגמת הקריסה.

למסחר הרובוטי בשוקי ההון יש יתרונות רבים. המסחר מגביר את הנזילות של המניות ואיגרות החוב ומאפשר צמצום של מרווחי הקנייה והמכירה. עם זאת, יש מי שמנצלים זאת כדי להחריף משברים בשווקים. מי שאחראים לכל הקריסות המהירות והחדות בשווקים הן אותן מכונות שעונות לשם מכונות מסחר מהיר (High Frequency Trading).

אותן מכונות שולחות מיליוני פקודות מסחר בשנייה כדי להרוויח מתנודה חדה בשווקים. בכל פעולת מסחר הן גורפות רווח קטן שמצטבר לרווח גדול, כשמדובר במספר גבוה של פעולות. אותן מכונות, שמגבירות מגמות בשווקים, לרוב במצבים של ירידות, אחראיות, בין השאר, גם להעצמת הפאניקה בשווקים בעת המשבר הפיננסי הגדול בשנים 2008–2009; ככל הנראה, אם המשבר הזה היה מתרחש עשר שנים קודם לכן, ספק אם העוצמה ומהירות הירידות בשווקים היתה כה חדה.

חשוב לציין כי לא כל הרובוטים והמכונות מעוניינים בקריסת השווקים - מודלים רבים דווקא בונים על שוק יציב וגריפת רווחים מזיהוי תבניות מסחר. אותן מכונות דווקא מפסידות מבהלה בשווקים, אבל מרוויחות במרבית ימי המסחר שבהם השווקים יציבים.

אם כן, מהי המסקנה לסוחר האנושי? המסקנה הברורה היא שהמסחר המהיר מאיץ את האירועים הכלכליים ומביא להגברת הירידות בבורסה, אבל לתגובה מהירה של קובעי המדיניות. אחת הדוגמאות היא ההתערבות המסיבית של הבנק המרכזי האמריקאי במשבר 2008 ותוכנית הצלת הבנקים של הממשל האמריקאי.

בעידן של רובוטים ומכונות אין יתרון לסוחר אנושי במסחר יומי, ולכן עדיף למי שמנהל השקעות לדבוק באסטרטגיה ארוכת טווח תוך ניצול נפילות בשווקים לביצוע השקעות. הרובוטים יאיצו את המשברים הכלכליים ויעמיקו אותם בטווח הקצר. ואולם כל עוד הממשלות והבנקים המרכזיים יגיבו מהר, הנזק יהיה קטן, והצמיחה תחזור במהרה.

הכותב הוא מנכ"ל קרן הגידור Capital Trade המתמחה במסחר אלגוריתמי מבוסס מודלים מתמטיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker