נכסים ובניין נכנסת לנעלי אי.די.בי: תשקיע עוד 50 מיליון דולר בפרויקט בלאס וגאס

כל אחת מהחברות היתה אמורה להשקיע בפרויקט 25 מיליון דולר אך עקב מצוקת הנזילות של אי.די.בי, נכסים ובניין תשקיע במקומה, וחלקה יגדל ■ העסקה לא קיבלה עדיין אישור כעסקת בעלי עניין

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

בעקבות הדרישות של רשות ניירות ערך ואנטרופי העוסקת, בין השאר, בגיבוש חוות דעת לגופים מוסדיים, פירסמה שלשום נכסים ובניין, זרוע הנדל"ן של קבוצת אי.די.בי, דו"ח מתוקן לקראת אסיפת בעלי המניות שתתכנס ב-20 בספטמבר; האסיפה אמורה לאשר את עסקת בעלי עניין שלפיה, נכסים ובניין תעמיד ל–IDB Group USA Investments Inc מסגרת לבטוחות לגוף מממן ו/או למתן אשראי בסך כולל של עד 50 מיליון דולר לצורך קידום פרויקט טיבולי בלאס וגאס.

IDB Group USA היא חברה פרטית שבה מחזיקים בחלקים שווים נכסים ובניין ואי.די.בי פיתוח, הנמצאת בשליטת . אי.די.בי פיתוח, השולטת בנכסים ובניין באמצעות דסק"ש, לא תוכל להזרים סכומים נוספים לפרויקט זה עקב מצבה הפיננסי וההגבלות החלות עליה במסגרת אמות המידה הפיננסיות (קובננטים) מול הבנקים והגופים המוסדיים. לפיכך, נכסים ובניין, הנהנית מנזילות גבוהה בהרבה, תיכנס לנעליה של אי.די.בי פיתוח במימון פרויקט זה ותעמיד מעבר לסכום שהיא מחויבת של עד 25 מיליון דולר, את 25 מיליון הדולרים הנוספים.

צילום: kennejima

פרויקט טיבולי הוא פרויקט נדל"ן בלאס וגאס ששטחו 77 אלף מ"ר. IDBG מחזיקה בפרויקט 85.15% באמצעות חברה ייעודית בשם Great Wash Park. שווי חלקה של IDBG בפרויקט זה הגיע בסוף יוני 2015 לכ-240 מיליון דולר - כ-120 מיליון דולר מסכום זה השקיעה נכסים ובניין.

IDBG מחזיקה גם בכ-73.1% מהזכויות בפרויקט Queensridge Towers שבו נמכרו ב–2015 ארבע הדירות האחרונות תמורת סכום כולל של כ-16 מיליון דולר. כמו כן, IDBG מחזיקה בעתודות קרקע למגורים להקמת 300 דירות בסמיכות לטיבולי ובקרקע להקמת כ-160 דירות במסגרת שלב ב' של Queensridge Towers.

פרויקט טיבולי כולל שלושה שלבים - שלב א' שכבר פועל ומניב, שלב ב' שנמצא בהקמה, ושלב ג' שנמצא בתכנון. שלב ב' של הפרויקט אמור לכלול שטחי מסחר של כ-14 אלף מ"ר ושטחי משרדים של כ-13 אלף מ"ר. עד כה נחתמו הסכמי שכירות עם שוכר עוגן (רשת קמעונות גדולה בארה"ב) ושוכרים נוספים - כ-60% משטחי המסחר.

לצורך השלמת הבנייה של טיבולי, Great Wash Park פועלת להשגת מימון חיצוני של כ-150 מיליון דולר שיכלול מימון מחדש להלוואה קיימת של כ-59 מיליון דולר, מימון להשלמת השלב השני של הפרויקט וקרן לתשלום ריבית בגין המימון, כמקובל בעסקות מסוג זה, והוצאות עסקה. מימון חיצוני דורש מתן ביטחונות כמקובל בהלוואות מסוג זה כדוגמת ערבות ביצוע.

צילום: עופר וקנין

לפיכך, נכסים ובניין תעמיד מסגרת של עד 50 מיליון דולר לפחות עד למועד שבו תילקח ההלוואה החיצונית. אם תנוצל המסגרת עד 20 מיליון דולר, נכסים ובניין תקבל ריבית ליבור בתוספת 8%, ואם ניצול המסגרת יהיה יותר מ–20 מיליון דולר, נכסים ובניין תקבל ריבית ליבור בתוספת 10%. ברגע שתינתן ההלוואה החיצונית, הריבית שתקבל נכסים ובניין תהיה בגובה הריבית של ההלוואה החיצונית בתוספת של 2%–3%.

המסגרת תינתן לתקופה של 27 חודשים, כולל אופציה להארכה ב-21 חודשים, ובסך הכל עד ארבע שנים. ההלוואה תעמוד בקדימות לאחר הממן החיצוני. אם הלוואה לא תיפרע בתום התקופה, תבוצע המרה, וזכויותיה של אי.די.בי פיתוח ידוללו. נכסים ובניין תקבל שעבוד על מלוא הלוואות הבעלים שהועמדו לשני הפרויקטים בלאס וגאס ועל מניות ב-IDBG.

ההשקעות בנדל"ן בלאס וגאס, ובעיקר פרויקט פלאזה, הסבו לאי.די.בי הפסדים של יותר ממיליארד שקל והיו כמה מהסיבות העיקריות לדשדוש במניית נכסים ובניין. גם אלשטיין אינו מתלהב מהגדלת החשיפה בלאס וגאס, אבל מקורביו אומרים כי באמצעות חשיפה זו הוא משאיר אופציה לחלץ בעתיד סכומים גבוהים יותר מפרויקט טיבולי ומפרויקט Queensridge Towers.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker