משקיע בטכנופלס מאשים: "נכסים מועברים לבעלי השליטה בלא תמורה"

בעל המניות קובל על "עסקות תמוהות להעברת נכסים של החברה לבעלי השליטה ונושאי משרה בנזיד עדשים ונראה שזאת דרך ההתנהלות המקובלת בחברה" ■ טכנופלס: מדובר בתמריץ לפעול לטובת המשקיעים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"בחברת טכנופלס מבוצעות עסקות תמוהות ומקוממות, שבמסגרתן מועברים נכסים של החברה לידי בעלי השליטה ונושאי משרה בה בלא תמורה או בנזיד עדשים, ונראה שזאת הופכת לדרך ההתנהלות המקובלת בחברה" - כך טוען תומר חפץ, בעל מניות בטכנופלס, בנייר עמדה שהוציא למשקיעים.

טכנופלס ונצ'רס נסחרת לפי שווי של 13 מיליון שקל. החברה מושקעת בכמה חברות בתחומי האינטרנט, התקשורת, המכשור הרפואי, התוכנה והאלקטרוניקה. חפץ, המחזיק ב–5.6% ממניות טכנופלס, מעוניין להביא לפיטוריהם של מנהלי החברה.

לחפץ טענות קשות בנוגע לכמה עסקות שהובילו מנהלי טכנופלס - עסקות שהעשירו, לטענתו, את חשבון הבנק שלהם במקום את קופת החברה. הוא קורא לבעלי המניות להצביע נגד חידוש כהונתם של הדירקטורים. חפץ יוצא במיוחד נגד "ויתור" שמנסה החברה לעשות על אופציות שבידיה לרכישת מניות בחברת קומפיולאב, שעשויה להיות מונפקת בבורסת נאסד"ק - אופציות שאמורות לעבור מידי טכנופלס למנהליה בלא תמורה.

לדברי חפץ, המנהלים ובעלי השליטה בטכנופלס מושכים לכיסם שכר ש"אינו פרופורציונלי לגודל החברה, להיקף פעילותה וליכולתיה הכספיות". הוא מתייחס לשכר של 4.5 מיליון שקל ששולם למנכ"ל החברה, חן כץ, בחמש השנים האחרונות - ממוצע של 900 אלף שקל בשנה; לשכר שמקבל יו"ר הדירקטוריון ואחד מבעלי השליטה, יניר פרבר - 6,000 דולר בחודש עבור 40% משרה, ולשכר זהה המשולם לסגן היו"ר, אייל רוזנטל, מהשותפים בקרן אינפיניטי המחזיקה ב-24% ממניות החברה.

שקליםצילום: Bloomberg

חפץ גם מלין על החלטת המנהלים לקחת הלוואה "בריבית רצחנית" של 14% כנגד משכון דיווידנד עתידי. הוא מותח ביקורת גם על ההחלטה למכור במחיר לא־אטרקטיבי בעיניו את אחזקות החברה בחברת סגרמטה, הפועלת בתחום הפיתוח והמכירה של מערכות המבוססות על כריית מידע ובינה מלאכותית. לטענתו, השותף השני בסגרמטה היה זה שקנה את מניותיה מטכנופלס.

עוד מזכיר חפץ את הוויתור של טכנופלס על עסקת הליווי והמימון של חברת הסייבר Safe-T דטה, שהגישה טיוטת תשקיף להנפקה בתל אביב לפני כחודש לפי שווי חברה לפני הכסף של 70 מיליון דולר. Safe-T דטה מפתחת פתרונות אבטחת מידע, ומשווקת גם פתרון למניעת מתקפות סייבר, כמו חדירות לרשתות וגניבת מידע רגיש.

במיוחד מכעיס את חפץ הוויתור של טכנופלס על האופציות שהיו לה לרכישת מניות קומפיולאב לפי שווי חברה היסטורי של 10 מיליון דולר. לדבריו, לפי הערכת שווי מספטמבר 2014, שווי האחזקה של טכנופלס בקומפיולאב, בשיעור של 12.5%, הוא 5 מיליון דולר - כך שלטענתו קומפיולאב שווה הרבה יותר מ–10 מיליון דולר. מנהלי טכנופלס העבירו את האופציות הללו בלא תמורה למקורבים לבעלי השליטה, למנכ"ל ולחשבת החברה.

"על הדירקטורים מוטלת האחריות לגייס כסף שיאפשר לממש את האופציות, כך שהחברה תגדיל את אחזקתה בקומפיולאב - החזקה המהווה את הנכס העיקרי שלה", מסביר חפץ למשקיעים. מימוש האופציות היה מגדיל את אחזקתה ב–2.5%. קומפיולאב בוחנת אפשרות לגייס הון בארה"ב.

חפץ טוען כי הדו"ח המיידי שפירסמה טכנופלס לקראת אסיפת בעלי המניות, שתתקיים מחר, אינו מעודכן ומציג את הערכת השווי שניתנה לקומפיולאב לפני שנה, כשמאז עלה שווי החברה - ולכן לא מאפשר לבעלי המניות המצביעים לקבל מושג אודות שוויה האמיתי. האופציות למניות קומפיולאב יפקעו בדצמבר הקרוב. באסיפה ידונו בהחלפת תקנון החברה, חידוש כהונת הדירקטורים, ויתור על אופציות קומפיולאב ואישור הסכמי העסקה של היו"ר וסגנו.

טכנוספלס: "אבסולוטית הסכום זניח"

טכנופלס פירסמה תגובה לטענות חפץ: "מטרת נייר העמדה להתנגח בהנהלת החברה. ההנהלה מונה צוות מצומצם, הכולל מנכ"ל וחשבת בלבד - נוסף על יו"ר הדירקטוריון וסגנו, המועסקים במשרה חלקית. עלויות השכר בחברה הן נמוכות בכל קנה מידה המקובל בחברות ציבוריות מסוגה עם היקף פעילות דומה. היו"ר וסגנו תורמים לחברה מניסיונם הרב".

הנהלת טכנופלס טוענת כי ההלוואה בסך 670 אלף שקל שנטלה החברה היא זניחה ביחס להונה העצמי, והיתה האלטרנטיבה הטובה ביותר; הריבית נראית גבוהה - אבל אבסולוטית הסכום הוא זניח. עוד מסבירים בחברה כי בניגוד לטענת חפץ, למנכ"ל החברה אין קשרים עסקיים עם בעלי השליטה, והוא אינו נמנה עם גרעין השליטה.

על האופציות בקופיולאב, כותבת טכנופלס: "האופציות הן גמול ראוי וסביר לנושאי המשרה ולא מדללות את קופת החברה. ויתור על חלק מהאופציות מעביר את הסיכון במימושן אל נושאי המשרה, ומתמרץ אותם לפעול למימוש האחזקות בערכים גבוהים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker