ההשפעה של מחיר הנפט על הירידה בציפיות האינפלציה כמעט מוצתה

ציפיות האינפלציה יורדות בכל העולם ובכל טווחי הזמן ■ מכיוון שהירידה התלולה במחיר הנפט כבר מאחורינו - הרי שהתחזיות שלפיהן תהיה בישראל אינפלציה אפסית במשך זמן רב אינן סבירות ■ הציפיות הנמוכות מאוד לחמש שנים ויותר תומכות בחשיפה גם לאפיק הצמוד

דורון מולקנדוב

ציפיות האינפלציה שוב יורדות. בחודשיים האחרונים התחדשה הירידה בציפיות הנגזרות משוק ההון לאינפלציה בכל העולם, כולל ישראל, ובכל טווחי הזמן. בארה"ב, למשל, ציפיות האינפלציה לחמש שנים נפלו בשבוע שעבר לרמה של 1.12% (אם כי עלו מאז מעט ל-1.16%), ובגרמניה הן ברמה של 0.43% - לעומת 0.97% רק לפני שלושה חודשים.

גם בישראל ציפיות האינפלציה יורדות, ואפילו בקצב מהיר יותר. הציפיות הנגזרות משוק האג"ח לחמש שנים מגלמות כיום תחזית לאינפלציה של 1.1% - הרמה הנמוכה מאז המשבר של 2008. הציפיות לעשר שנים הן 1.6% - הרמה הנמוכה ביותר לפחות ב-15 השנים האחרונות.

הירידה בציפיות האינפלציה בשוק המקומי נחתה מדרגה נוספת בימים האחרונים בעקבות ההודעה על הורדת המע"מ מ-18% ל-17%, לאחר שבשבועות האחרונים האינפלציה הצפויה כבר ירדה על רקע פרסום הרפורמות המתוכננות בחוק ההסדרים, שבמקור היו אמורות לכלול מרכיבים רבים בעלי השפעה על האינפלציה - כולל פתיחת שוק חלב הצאן לתחרות, הוזלת הביצים, הפחתת המכסים על כל סוגי הדגים וביטול הקרטל של מועצת הלול ומגדלי העופות; וגם רפורמת הקורנפלקס שאמורה להוזיל את עלויות המזון היבש דרך הסרת אישורי היבוא והגברת הפיקוח והסנקציות על מייבאים שיחרגו מהנהלים. לכל אלה מצטרפות גם הוזלות מתוכננות בתעריפי החשמל והמים.

קידוח נפט ומתקן זיקוק ברוסיה. מחיר הנפט ירד מ–100 ל–40 דולר לחבית. סביר להניח שלא תהיה ירידה דומה בזמן הקרובצילום: בלומברג

ירידה גם בתחזית הצמיחה הגלובלית

וכאילו לא די בכל אלה, השוק המקומי הושפע גם מהגורם העיקרי שהוביל לירידה בציפיות האינפלציה בעולם - צניחת מחירי הסחורות. באחרונה התחדשה הירידה התלולה במחיר הנפט, שלפני שבוע כבר הגיע לרמה של 38 דולר לחבית, לעומת יותר מ–60 דולר ביוני. את 2015 התחיל הנפט ברמה של 53 דולר, ובדיוק לפני שנה הוא נסחר ברמות של כ–105 דולר לחבית.

במקביל, נרשמה ירידה תלולה במחירי הסחורות בשווקים הבעולם, שלרובן השפעות על מדדי המחירים. במחירים של כמעט כל הסחורות החקלאיות, למשל, נרשמו בשלושת החודשים האחרונים ירידות חדות - הקפה הוזל ב–13%, הסוכר ב–11% והחיטה ב–9%. החריג מביניהם הוא האורז, שמיעוט גשמים בהודו ובצורת בתאילנד עוררו חשש למחסור ביבולים, ובשלושת החודשים האחרונים זינק מחירו בכמעט 20%, לאחר ירידה מתמשכת מתחילת השנה. גם המחירים של הסחורות התעשייתיות ירדו, בהן פלדיום (23%), נחושת (15%), גומי (31%) וכסף (12%).

הירידה בציפיות האינפלציה באה במקביל לירידה בתחזיות לצמיחה הכלל־עולמית. אין פלא שגם נגיד הבנק המרכזי האירופי, מריו דראגי, העריך ביום חמישי כי לא רק שהצמיחה תרד - אלא גם גברו הסיכויים לאינפלציה שלילית בחודשים הקרובים בגוש היורו. דראגי הוריד את תחזית האינפלציה לגוש ל–2015, 2016 ו–2017.

ניסיון העבר מלמד כי ציפיות האינפלציה בעולם בשנים האחרונות - שבהן האינפלציה והריבית נמוכות - הן נגזרת כמעט ישירה של התנהגות מחירי הנפט. המגמה הזאת בולטת במיוחד מאז המשבר של 2008, כאשר האינפלציה הנגזרת מהשוק ירדה בשיעור חד - מה שהביא לכך שהתנודתיות במחיר הנפט נהפכה לגורם מרכזי המשפיע עליה. הירידה החדה בשבוע שעבר היתה גורם מרכזי לירידת הציפיות בכל העולם - בדיוק כמו שהזינוק במחירים בשיעור של 15% ביומיים האחרונים של אוגוסט היה הגורם שהזניק אותן מעלה.

אבל אם הנפט היה גורם מרכזי בירידת ציפיות האינפלציה, ייתכן שאנחנו מתקרבים לסוף ההשפעה השלילית הזאת - הרי הנפט לא יוכל לרדת שוב בטווח הקרוב מרמה של 100 דולר ל-40 דולר. ככל שחולף הזמן, נקודת ההשוואה אל מול מחירי הנפט 12 חודשים קדימה תהיה למחיר נמוך יותר.

נוסף על ההיחלשות הצפויה בגורמים העולמיים המשפיעים על הירידה בציפיות האינפלציה, צפויה גם היחלשות כזאת גם בגורמים המקומיים. גל הורדות המחירים שאושרו בסופו של דבר בחוק ההסדרים הוא מוגבל, וכך גם ההשפעה הנקודתית של הורדת המע"מ. גם האפשרות לירידת מחירי הדלק והחשמל מוגבלת, שכן בסופו של דבר הם נגזרים ממחירי הנפט בעולם.

השלכות משמעותיות - בעיקר בזמן הקרוב

המשמעות היא שלכל האירועים והורדות המחירים יש השלכות משמעותיות על ציפיות האינפלציה בטווח הקצר. אבל כמו שהדברים נראים כעת, ההשפעה שלהם בטווח הבינוני צפויה להיות חלשה יותר.

על הרקע הזה, ההערכה שלנו היא שהטענות כי האינפלציה בישראל צפויה להיות אפסית למשך תקופה ארוכה מאוד, אינן סבירות. בעוד שבטווח הקצר אכן צפויה אינפלציה נמוכה, הרי שציפיות האינפלציה הנמוכות מאוד גם בקנה מידה היסטורי בטווחים של חמש שנים ויותר, תומכות להערכתנו בחשיפה מסוימת לאפיק הצמוד.

הכותב הוא מנהל השקעות בהראל פיא. קבוצת הראל עשויה להחזיק בני"ע המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב שיווק השקעות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker