שוב מסתבכים? חשד: הפועלים ודיסקונט קשורים להונאת מס באוסטרליה

האחים מיכאל ואנדרו בינטר חשודים בהונאת מס בכ-270 מיליון שקל - תוך שימוש בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט ■ בנק הפועלים: "התנהלות הבנק היתה תקינה לחלוטין. הבנק מנוע מלהתייחס לעסקי לקוחותיו"

סיון איזסקו

רשות המסים האוסטרלית הגישה כתב אישום נגד האחים מיכאל ואנדרו בינטר (Binetter) בחשד שהשתמשו בבנק הפועלים ובבנק דיסקונט לצורך הונאת רשויות המס במדינה - כך דיווחו כלי התקשורת באוסטרליה.

משפחת בינטר, שהקימה את תעשיית המיצים הטבעיים Nudie Juice, החולשת על 29% מנתח השוק האוסטרלי, חשודה כי הסתירה כספים בבנק הפועלים ובדיסקונט, והשתמשה בכספים באוסטרליה באמצעות הלוואות גב אל גב. כלומר, המשפחה הפקידה את הכספים הבלתי מדווחים בבנקים בישראל, ובתמורה הזרימו הבנקים לחברות האוסטרליות של המשפחה הלוואות בהיקף של כ–20 מיליון דולר אוסטרלי, והריבית בגינן נרשמו כהוצאה מוכרת לצרכי מס.

לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית דיסקונט
לילך אשר-טופילסקי, מנכ"לית דיסקונטצילום: דניאל בר און

כתב האישום מייחס למשפחת בינטר הונאת מס בהיקף של כ–100 מיליון דולר אוסטרלי (כ–270 מיליון שקל) - הונאת המס הגדולה ביותר שנתפסה בידי הרשויות האוסטרליות מ–2006 לפי הדיווח.

בנוסף דווח כי ב–2012 פנה מיכאל בינטר באמצעות גיסתו לעו"ד עמירם גיצלטר בתל אביב בבקשה שיאתר אדם שיוכל להשמיד את התיק שיש בבנק הפועלים על הפעילות הפיננסית של המשפחה, מתוך חשש שרשויות המס האוסטרליות יגיעו למידע. בדיווח, שמבוסס על מסמכים שהוגשו לבית המשפט הפדרלי באוסטרליה, צוין כי גיצלטר אמר למיכאל בינטר שמצא איש קשר בבנק שיוכל להשמיד את התיק בתמורה ל–60 אלף דולר. בהמשך הודיע גיצלטר כי האיש התקשה להשיג את התיק.

עיתוי פרסום הפרשה הוא בעייתי מבחינת בנק הפועלים, שמצוי בימים אלה תחת חקירה של משרד המשפטים האמריקאי החושד כי הפועלים סייע ללקוחות אמריקאיים להתחמק מתשלומי מסים באמצעות אותן שיטות של הלוואות גב אל גב.

ציון קינן, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים ויאיר סרוסי, יו"ר הבנק
ציון קינן, לשעבר מנכ"ל בנק הפועלים ויאיר סרוסי, יו"ר הבנק

כתב האישום נגד האחים בינטר הוגש לאחר חקירה מורכבת שמתנהלת נגד בני המשפחה זה כמה שנים. לפני שלוש שנים ניסתה רשות המסים האוסטרלית להגיע למידע לגבי הפעילות הפיננסית של בני המשפחה בבנקים דיסקונט, מרכנתיל והפועלים. רשות המסים מינתה אז מפרק לאחת החברות של המשפחה בשל חובות שהחברה הותירה לרשות המסים האוסטרלית. המפרק שמונה לחברה זו חשד כי היא החזיקה חשבונות בבנקים מרכנתיל, דיסקונט ובבנק הפועלים, והוא מינה עו"ד ישראלי, דור חזקיה, שפנה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה לחייב את הבנקים למסור מידע לגבי החשבונות. בנק הפועלים הודיע מיד כי לחברה המדוברת אין חשבון בבנק. משפחת בינטר התנגדה לכך שדיסקונט ומרכנתיל ימסרו מידע למפרק האוסטרלי, בטענה ששהמידע יחשוף נתונים חסויים על צדדים שלישיים.

מסתבר, כי לחברה אמנם לא היו חשבונות בבנק הפועלים, אך לבני המשפחה היו חשבונות אחרים בבנק שבהם הוחזק הון שלא דווח לרשויות המס באוסטרליה. בנק הפועלים סגר את הנציגות שהחזיק באוסטרליה לפני חמש שנים.

משפחת בינטר הכחישה את הטענות שהועלו נגדה בכתב האישום. מבנק הפועלים נמסר כי "התנהלות הבנק היתה תקינה לחלוטין. הבנק מנוע מלהתייחס לעסקי לקוחותיו". בבנק דיסקונט סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker