האם גיור חברות ביומד אמריקאיות הוא הטרנד החדש בבורסה של תל אביב

ביו טיים היא חברת הביומד האמריקאית השנייה בתוך שבוע שמכריזה על רישום כפול, ומספקת מעט אוויר לנשימה לבורסה ■ החברה, 
שמפתחת תרופות על בסיס תאי גזע, נסחרת בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 268 מיליון דולר - ותתחיל להיסחר בתל אביב ביום שלישי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

שבוע לאחר שחברת הביוטק האמריקאית Navidea הכריזה על כוונתה לרשום את מניותיה למסחר בבורסה בתל אביב, הצטרפה אליה חברה אמריקאית נוספת. חברת ביו טיים (Bio Time), שנסחרת בבורסה של ניו יורק, דיווחה ביום שישי שעבר על כוונתה זו. מנייתה של החברה הגיבה בעלייה של 8% לשווי שוק של 268 מיליון דולר.

ביו טיים ו–Navidea, ששווי השוק שלה הוא 309 מיליון דולר, יתחילו להיסחר ביום שלישי הקרוב, וצפויות להיכנס בעדכון הקרוב למדדי ת"א 75, ת"א 100 ובלו טק. מחזור המסחר בביו טיים ביום שישי האחרון היה 312 אלף דולר, ומחזור המסחר ב–Navidea היה 2.4 מיליון דולר.

ביו טיים היא חברת אחזקות בתחום הביו, שמתמחה בפיתוח טיפולים על בסיס תאי גזע למחלות, כמו OpRegen לטיפול במחלת ניוון הרשתית, שהיא אחד הגורמים העיקריים לעיוורון (Age Related Macular Degeneration), והגורם העיקרי לעיוורון בקרב אוכלוסייה מבוגרת. ביו טיים פועלת בתחום זה באמצעות שתי החברות הבנות Cell Cure (שבה היא מחזיקה ב–63%, לצדה של חברת הדסית ביו, שנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 11 מיליון שקל ומחזיקה ב–20%) ו–Life Map.

OpRegen הוא המוצר הראשון על בסיס תאי גזע עובריים שנבחן בישראל, ומצוי בניסוי קליני בשלב 1/2 המתנהל במרכז הרפואי הדסה עין כרם. הוא ממומן, בין היתר, בידי מענקי המדען הראשי. סלקיור (Cell Cure) נתנה לחברת טבע אופציה לקבלת רישיון כלל עולמי ובלעדי לפיתוח ומסחור המוצר OpRegen, אך היא ויתרה עליו בפברואר 2015. סלקיור השלימה באוגוסט 2015 את השתלת ה–OpRegenR בחולה הראשון במסגרת הניסוי.

מוצרים אחרים של ביו טיים שמבוססים על תאי גזע כוללים את AST-OPC1 לטיפול בפגיעה בעמוד השדרה, שנמצא בניסוי קליני בשלב 1/2, וכן את Renevia, שנמצא בניסוי הקליני בשלב המכריע באירופה להזרקת תאי גזע לטיפול בדלדול עצם בפנים כתוצאה מטיפול במחלת איידס. ביו טיים פעילה גם בפיתוח סמנים ביולוגיים לאבחון סוגי סרטן, כמו סרטן ריאות, סרטן השד וסרטן שלפוחית השתן.

האחזקה העיקרית של ביו טיים היא החברה הציבורית Asterias (58%), שנסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 170 מיליון דולר ועוסקת בפיתוח AST-OPC1 ובפיתוח AST-VAC1, שהוא חיסון מבוסס תאי גזע לבעלי סיכון בינוני עד גבוה להישנות סרטן הדם מסוג AML. מוצר זה הראה בניסוי קליני בשלב השני ש–57% מהמטופלים שקיבלו את החיסון חוות תקופה ממושכת של אי־הישנות המחלה. מלבד ביו טיים מחזיקות בחברה זו גם הקרנות ונגרד (1.8%) ופידליטי (2.6%).

היוזמה לרישומה למסחר של ביו טיים למסחר בבורסה בתל אביב, כמו של Navidea, היא של עו"ד אילן גרזי ממשרד פרל־כהן צדק לצר ברץ, שמקווים להיות גורם דומיננטי בגיורן של חברות ביומד, כפי שעשו זאת לפניהם רפי ליפא ועמית גל בתחום חברות הנדל"ן האמריקאיות.

46 חברות 
במסחר כפול

Navidea קדמה לביו טיים בהגשת בקשה לרישום כפול. החברה פיתחה מוצרים וטכנולוגיות, כמו Manocept ו-NAV4694, המסייעים לזיהוי אתרים ומנגנוני פעולה של מחלות שלא אובחנו, ומשפרים את הדיוק של האבחנה הרפואית, קבלת ההחלטות הקלינית והטיפול הרפואי.

המוצר המוביל של Navidea - הזריקה Lymphoseek (לימפוסיק), שהיא המוצר הראשון של החברה שפותח על בסיס טכנולוגיית Manocept - קיבל אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) במארס 2013 ומרשות התרופות האירופית בנובמבר 2014. לימפוסיק משמשת למיפוי גידולים בבלוטת הלימפה באמצעות הזרקת חומר ניגוד שקולטים תאי הגידול, וזיהוי ממדי הגידול באמצעות מצלמת גמא שהופכת את קרני הגמא, שפולטים החומרים המוזרקים, לתמונה הממפה את הגידול לצורך הכוונת הטיפול הכירורגי.

שימוש נוסף בזריקה הוא בהכוונת ביופסיה של בלוטת הזקיף לצורך אבחון סרטן השד, סרטן העור וסרטן הצוואר. יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה בתל אביב, אמר שהבורסה מברכת את ביו טיים, ומאמינה שזו הכרה בחשיבות מגזר הביומד בבורסה בתל אביב. הוא ציין שביו טיים מצטרפת ל–46 חברות שרשומות למסחר כפול ונהנות מיתרונות משמעותיים, כמו חשיפה מוגברת למשקיעים ישראליים, מוסדיים ופרטיים והארכת יום המסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker