משקיע זר ונכסים ובניין מובילים בהתמודדות על רכישת נכסי גזית ישראל במיליארד שקל

מהליך הרכישה פרשו הקבוצות של אמות, ביג ועמיר בירם. עבור נכסים ובניין זאת עשויה להיות עסקה גדולה ראשונה בעידן אלשטיין

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

הקבוצה בראשות חברת ביג מרכזי קניות, שבשליטת האחים יהודה ורוני נפתלי, הודיעה בסוף השבוע החולף כי הפסיקה את השיחות לרכישת פעילות הנדל"ן של חברת גזית גלוב ישראל, הנמצאת בשליטת גזית גלוב (85%) ושל מנכ"ל גזית גלוב ישראל, רונן אשכנזי (15%).

הפסקת השיחות הגיעה אחרי שקבוצת ביג - הכוללת גם את חברת הנדל"ן מגה אור ו2, גופים מוסדיים מהגדולים במשק, ובכללם הראל ביטוח (הנחשבת אחת מהשחקניות הגדולות ביותר בנדל"ן בקרב הגופים המוסדיים) ופסגות - לא הסכימו לשפר את ההצעה האינדיקטיבית שהגישו בחודש שעבר. זאת לעומת מחיר של כמיליארד שקל שדורשת גזית גלוב בגין הנכסים האלו. קבוצה נוספת שלא הסכימה לשפר את ההצעה ופרשה מהמכרז היא בראשות קרן השקעות בנדל"ן JTLV, שכוללת את כלל ביטוח, מנורה מבטחים ועמיתים קרנות פנסיה הוותיקות. גם הקבוצה של אמות השקעות וגינדי החזקות אינה מוכנה לשלם את המחיר שגזית גלוב דורשת, ופרשה מהליך הרכישה.

סינמה סיטי בראשון לציוןצילום: ניר שמול

לפי הערכות, נכסים ובניין שבשליטת קבוצת אי.די.בי של אדוארדו אלשטיין ממשיכה בהליך. זאת, כנראה, לצד מספר קטן של קרנות זרות. בעבר הוזכרו ארבעה גופים זרים שהתעניינו בנכסים של גזית ישראל: קרלייל (Carlyle), לונסטאר (Lonestar), אייריום (Aerium) ובלקסטון (Blackstone).

לפי מקורבים לעסקה, אחד מהגופים הזרים הגיש הצעה אטרקטיבית מאוד, אך עדיין מוקדם לדעת אם אכן העסקה תושלם. הגופים שנשארו בהליך המכירה יקבלו מידע נוסף, ועבורם ייפתח חדר מידע כדי שיוכלו להגיש באוקטובר הצעות מחייבות ולהעמיד ערבויות הנדרשות כדי להשלים את העסקה.

לביג יש נוכחות קמעונית גדולה בישראל ובארה"ב, והיא לא תסכים לגדול בתחום זה בכל מחיר, וכך גם אמות וקבוצה של עמיר בירם. לעומתן, לנכסים ובניין יש נוכחות נמוכה יותר בנדל"ן הקמעוני בישראל, כך שייתכן שזו הסיבה שהיא מוכנה להציע הצעה גבוהה יותר.

היקף המאזן של נדל"ן של גזית ישראל מוערך בכ–3.6–3.7 מיליארד שקל. מתוך זה כ–2.6–2.7 מיליארד שקל התחייבויות, הכוללת, בין השאר, הלוואות בעלים של כ–800 מיליון והתחייבויות לבעלי אג"ח ובנקים. ההון העצמי שלה מוערך בכמיליארד שקל, לפי הערכות המחיר של גזית גלוב. מחיר זה משקף שיעור היוון של 6%, בזמן שמרבית הנכסים המניבים בישראל משוערכים לפי שיעורי היוון גבוהים יותר של כ–7%–7.5% (ככל ששיעור ההיוון שבו מהוונים תזרימי מזומנים שמייצרים נכסים נמוך יותר, כך שוויים גבוה יותר).

קניון ג'י בפארק צמרת תל אביבצילום: תומר אפלבאום

להשלמת עסקה זו מחכים לא מעט שחקנים בשוק הנדל"ן המניב בישראל, שכן אם היא אכן תתבצע לפי התשואה על הנכסים שגזית דורשת, הדבר עשוי להיות אינדיקציה מהימנה עבור שמאים שיסכימו לשערך את הנכסים לפי שיעורי היוון נמוכים יותר.

גזית מחזיקה בישראל בכ–10 מרכזים מסחריים ובמספר נכסים בפיתוח בשטח כולל של 280 אלף מ"ר הפועלים תחת מותג G. הנכסים הבולטים הם G בכפר סבא ובראשון לציון. קניונים נוספים ממוקמים, בין השאר, ביקנעם וביבנה. גזית ישראל גם מחזיקה בחמישה נכסים לפיתוח בבולגריה ובמקדוניה בשטח כולל של 300 אלף מ"ר, כשנכון להיום לא ברור מהו השווי הכלכלי של הנכסים האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker