שווי קניון שבעת הכוכבים עלה ל-1.04 מיליארד שקל – והכשרת הישוב מגדילה המשכנתא

עופר נמרודי: "התוספת להלוואה הינה חלק ממכלול המהלכים אותם מבצעת הקבוצה להוזלת עלויות המימון שלה תוך הארכת מח"מ ההלוואות" ■ הכשרת הישוב סובלת באופן מתמשך משיעורי מינוף גבוהים של כ-70%

ערן אזרן

חברת הנדל"ן והאחזקות, הכשרת הישוב, שבשליטת עופר נמרודי, מנצלת את העלייה המתמשכת בשוויו קניון שבעת הכוכבים שבבעלותה, להשגת מימון ארוך טווח בעלויות זולות. החברה דיווחה אתמול (ד') כי הגדילה את ההלוואה הקיימת כנגד הקניון בכ-154 מיליון שקל, בריבית פריים +1.15% (תשלם ריבית שנתית של 2.75%). ההלוואה, שניטלה מבנק הפועלים, צפויה להיפרע כחלק מהתשלומים השוטפים עד לסוף שנת 2023.

"התוספת להלוואה הינה חלק ממכלול המהלכים אותם מבצעת הקבוצה להוזלת עלויות המימון שלה תוך הארכת מח"מ (משך חיים ממוצע – ע"א) ההלוואות", אמר נמרודי, שמכהן כמנכ"ל הכשרת הישוב. נמרודי הוסיף: "קניון שבעת הכוכבים הינו נכס דגל של הקבוצה, ושוויו עלה משמעותית הודות למהלכי ההשבחה שיישמנו בו בשנים האחרונות, שעיקרם הרחבת שטחי המסחר אשר הביאה להכנסת שוכרים איכותיים נוספים, במקביל להארכת תקופות השכירות".

קניון שבעת הכוכבים בהרצליהצילום: עמית גרון

קניון שבעת הכוכבים ממוקם בשדרות שבעת הכוכבים בהרצלייה. שטחו המסחרי של הקניון מסתכם בכ-25 אלף מ"ר, הפרוסים על פני שלוש קומות מסחר, והוא כולל בנוסף שלוש קומות של חניה. הקניון מניב רווח תפעולי נקי (NOI) של כ-73 מיליון שקל בשנה, ולפי הערכת שווי שבוצעה ב-30 ביוני, 2015, שוויו מסתכם בכ-1.04 מיליארד שקל.

הכשרת הישוב סבלה בשנים האחרונות משיעורי מינוף גבוהים, כ-70% ב-2014 (היחס בין חוב לחוב והון עצמי), המכבידים על פעילותה וגורמים לה לשלם הוצאות מימון של עשרות מיליוני שקלים בשנה. ב-2014 למשל, הוצאות המימון התזרימיות הסתכמו בכ-143 מיליון שקל, במחזור הכנסות של 706 מיליון שקל. ברבעון השני של 2015, הוצאות המימון הסתכמו בכ-32 מיליון שקל, כלומר קצב שנתי של כ-128 מיליון שקל, ירידה ביחס ל-2014.

עופר נמרודי צילום: ורדי כהנא

היקף החוב האג"חי של הכשרת הישוב מסתכם בכמיליארד שקל. החוב נסחר בבורסה בתשואות לפדיון של 3.7%-6.8%, גבוה ביחס לריבית שתשלם החברה בגין החוב מהבנק המממן של קניון שבעת הכוכבים. החוב יאפשר לחברה לפרוע חוב בטווח קצר עליו היא משלמת ריביות גבוהות, בחוב ארוך וזול יותר, הנובע מרמות השפל של הריביות במשק.

בהכשרת הישוב עומלים במרץ מזה להפחתת המינוף, כך שהיום שיעור המינוף כבר ירד לכ-68%. לפני כ-6 שנים הלוותה החברה חוב מקרנות המנוף, שגוייס בריבית גבוהה של 7.5%. החברה תסיים השנה לפרוע את ההלוואות, כך שהוצאות המימון עשויות להמשיך ולרדת. יצוין כי הרווח התפעולי הנקי שמציירת הקבוצה מנדל"ן מניב (NOI), מסתכם בכ-200 מיליון שקל בשנה, שמספיק כדי לכסות את עלויות המימון ולהותיר עודף תזרימי.

בשבוע שעבר פירסמה הכשרת הישוב את תוצאותיה הכספיות לרבעון השני של 2015. החברה, שחדלה לבצע הפרשות הקשורות לענף האנרגיה והחלה להכיר בהכנסות מפעילות הנדל"ן בפולין, סיימה את הרבעון ברווח נקי של כ-19.8 מיליון שקל (המיוחס לבעלי המניות), בהשוואה לכ-3.9 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד, גידול של כ-400%. הרווח הנקי בחציון הראשון של 2015 הסתכם בכ-52.1 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-47.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker