הסוף של אנדרומדה?

הניסוי בתרופה נגד סכרת נעורים נכשל - וכלל ביוטכנולוגיה קורסת ב–18%

היעד העיקרי בניסוי המכריע ב-DiaPep277, תרופה לסכרת נעורים שאנדרומדה השקיעה בה 200 מיליון דולר, לא הושג ■ כלל ביוטכנולוגיה: נבחן את התוצאות ונקבל החלטה בנוגע למימוש האופציה לרכישת הבעלות המלאה באנדרומדה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

מניית כלל ביוטכנולוגיה קורסת ב–18% לאחר מה שנראה הכישלון האחרון והסופי בהחלט של החברה הבת, . כלל ביוטכנולוגיה, שבשליטת כלל תעשיות, דיווחה כי ועדת ההיגוי שניהלה את הניסוי הקליני השלישי והמכריע ב–DiaPep277 — תרופה לטיפול בסכרת מסוג 1 (סכרת נעורים) שמפתחת אנדרומדה — קיבלה אתמול תוצאות ראשוניות של הניסוי, מהן עולה כי היעד העיקרי שלו לא הושג. כלל ביוטכנולוגיה מציינת שתבחן את תוצאות הניסוי ותקבל החלטה בנוגע למימוש אופציה שיש לה לרכוש בחזרה את הבעלות המלאה באנדרומדה מידי הייפריון.

בתרופה DiaPep277 הושקעו 200 מיליון דולר והיא אחת התרופות הוותיקות שבפיתוח בשוק הביוטק המקומי. את התרופה פיתחה פפטור שהוקמה ב–1993 והיא גייסה משקיעים כמו טבע, בנק ההשקעות נומורה וענקית התרופות ג'ונסון אנד ג'ונסון. כלל ביוטכנולוגיה קנתה את התרופה ללא תמורה במזומן מדבלוג'ן הגרמנית, הקימה סביבה את אנדרומדה, ומכרה אותה ביוני 2014 להייפריון תמורת 20 מיליון דולר במזומן ובמניות, והתחייבות עתידית לשלם עד 550 מיליון דולר בתוספת תמלוגים. ואולם שלושה חודשים לאחר מכן, הייפריון הפסיקה את הניסוי השלישי והמכריע ב–DiaPep277 בטענה שחשפה ראיות לכאורה לקנוניה שביצעו כמה מעובדי אנדרומדה עם חברת שעסקה בניתוח מידע סטטיסטי בניסויים קליניים — שהשתמשו במידע שקיבלו ממנה לצורך מניפולציה של תוצאות הניסוי.

הסכסוך בין הייפריון לכלל ביוטכנולוגיה הועבר לבוררות שבסיומה נחתם הסכם בין שתי החברות. לפי ההסכם, החברות יפעלו להשלמת הניסוי במימונה של הייפריון וכלל ביוטכנולוגיה רכשה אופציה לרכוש את אנדרומדה מהייפריון, אם הניסוי יושלם בהצלחה, תמורת 3.5 מיליון דולר במניות הייפריון שהוחזקו על ידי כלל ביוטכנולוגיה.

כישלון הניסוי ב–DiaPep277 מצטרף לאכזבה נוספת שנחלה כלל ביוטכנולוגיה ביוני האחרון, כשנוברטיס הודיעה כי לא תרכוש את הבעלות המלאה בגמידה סל, שמפתחת תרופות לטיפול בסרטני דם על בסיס דם טבורי. גמידה סל מוחזקת על ידי כלל ביוטכנולוגיה (19%) ואלביט מדיקל טכנולוגיות (26%). נוברטיס מחזיקה ב–15% מגמידה סל וקיבלה אופציה לרכוש את הבעלות המלאה בחברה תמורת 165 מיליון דולר במזומן וסכומים מותנים נוספים של עד 435 מיליון דולר. אך החברה החליטה לא לממש את האופציה, למרות שגמידה סל עמדה בכל אבני הדרך של הפיתוח הקליני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker