הפועלים לא וויתר לשטיינמץ על ערבות לסקורפיו - והוא שילם 36 מיליון שקל

שטיינמץ חתם על ערבות אישית לבנק הפועלים בעבור החוב המקורי של סקופריו לבנק, שעומד על 400 מיליון שקל ■ החברה מתקרבת להסדר שני עם מחזיקי אגרות החוב

שלי אפלברג
שלי אפלברג

לאחר שכשל ברכישת כלכלית ירושלים, בני שטיינמץ, בעל השליטה בחברת הנדל"ן הכושלת סקורפיו, שילם 36 מיליון שקל לבנק הפועלים. התשלום בוצע לאחר דרישת הבנק לפרוע באופן מיידי את קרן החוב של החברה משנת 2014, קרן אשר לא נפרעה עד כה. כמו כן שטיינמץ העניק לפועלים ערבות על מלוא החוב המקורי של סקורפיו, בסך 400 מיליון שקל.

סקורפיו מתקרבת להסדר חוב שני עם מחזיקי אגרות החוב שלה, לאחר שבמארס 2011 אישר לה בית המשפט את ההסדר הראשון. סקורפיו נדל"ן נקלעה לקשיים פיננסיים, הנובעים מכך שמרבית המדינות בהן פועלת החברה נמצאות בקשיים כלכליים עקב משבר פיננסי מתמשך במזרח אירופה בכלל ומשבר גיאו־פוליטי בין רוסיה לאוקראינה בפרט.

בני שטיינמץ
בני שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

ההצעה הנוכחית והמעודכנת להסדר חוב של סקורפיו נדל"ן כוללת, בין היתר, דחייה של תשלומי הקרן לסוף שנת 2019; מחיקה של כשליש מהחוב (80 מיליון שקל) ל–160 מיליון שקל; הפחתת שיעור הריבית השנתית ל-2%; והעמדת ערבות של שטיינמץ למחזיקי האג"ח על מלוא סכום החוב החדש. ההצעה המעודכנת להסדר מתייחסת לכך שחובותייה של סקורפיו נדל"ן כלפי שטיינמץ בהיקף של 193 מיליון שקל יונחתו, ומחזיקי האג"ח יהיו זכאים לתמורה נוספת אם יישארו עודפים בחברה.

עם זאת, לא ברור עד כמה הערבות הזאת אכן אפקטיבית, שכן שטיינמץ - שהונו מוערך בכמה מיליארדי דולרים - לא הסכים למסור פרטים על איתנותו הפיננסית ועל יכולתו לממש את הערבות במידת הצורך.

בדו"חות סקורפיו ממשיכה להתנוסס הערת "עסק חי" בשל גרעון משמעותי בהון העצמי ובהון החוזר של החברה, ולנוכח העילה שקמה למחזיקי אגרות החוב ולבנק הפועלים לדרוש את פירעון המיידי של מלוא ההתחייבויות כלפיהם. לסקורפיו התחייבויות של 721 מיליון שקל, מתוכם 380 מיליון שקל הינם החוב למחזיקים. ההון החוזר השלילי של החברה הסתכם ל-608 מיליון שקל. החברה הציגה רווח של 25 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker