פורום ההסדרים הפנסיונים מציע חלופה לחוק ההסדרים בתחום הביטוח

ההצעה העיקרית בחוק ההסדרים שבה מעוניינים לטפל הפורום היא ההפרדה תחום בין התפעול הפנסיוני לשיווק הפנסיוני

אסא ששון
שתפו בפייסבוק

בחוק ההסדרים נקבעו שלוש תקנות הקשורות לביטוח: בתקנה ראשונה נקבע כי כל עובד יהיה רשאי לבחור את סוכן הביטוח שיטפל בו; בתקנה השנייה נקבע כי סוכנויות ההסדר - סוכנויות ביטוח גדולות המתמחות בהסדרים פנסיוניים - וסוכני הביטוח יבצעו הפרדה בין תפעול פנסיוני לייעוץ פנסיוני. הסוכנויות והסוכנים יצטרכו להחליט אם הם עוסקים בתחום התפעול - כלומר, באופן העברת כספי המבוטחים, או שהם מעניקים ייעוץ פנסיוני למבוטחים; בתקנה השלישית נקבע כי סוכן ביטוח יבחר אם לקבל את התגמול המגיע לו מהלקוח או מחברת הביטוח - כיום, מי שמשלם לסוכן הביטוח, זו חברת הביטוח.

בעקבות כך קיימו נציגי "פורום ההסדרים הפנסיוניים", ובהם עקיבא קלימן, אודי כץ, אמנון גור ויעקב אילון, פגישה בנוכחות הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר.

מי שלא נכח בפגישה היה שר האוצר, משה כחלון. בכיר בענף ציין כי השר "קפץ לרגע ובירך את הנוכחים". גם הלוביסט ששכר פורום ההסדרים הפנסיוניים, לירון איצקוביץ', ממשרד גלעד יחסי ממשל, לא נכח בפגישה.

הפגישה ושכירת שירותי הלוביסט הם רק קצה הקרחון של הלחצים שעתידים להיות מופעלים על סלינגר. היום הוציא פורום ההסדרים הפנסיונים הודעה בה הוא כותב: "לבקשת שר האוצר, ח"כ משה כחלון וסגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן, הציג יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים בישראל, עקיבא קלימן, חלופות לחוק ההסדרים 2015-16 לעניין התנהלות השוק הפנסיוני, כך שתתקיימנה, לדבריו, מטרות משרד האוצר בביטוח הפנסיוני לעובדים, ותתבצע רפורמה מקיפה שתהיה נכונה לעובדים, למעסיקים ולעוסקים בתחום".

ההצעה העיקרית שבה מעוניינים לטפל בפורום היא ההפרדה בין התפעול לייעוץ ולשיווק. כיום כל סוכנויות ההסדרים וסוכני הביטוח בתחום הפנסיוני הם גם מתפעלים וגם משווקים. הפורום מציע כי: "העובד יהיה רשאי לבחור לקבל שירותים גם מסוכן הביטוח המעניק שירותי תפעול למעסיק (בנוסף לזכויותיו לבחור את הסוכן האישי, את הגוף המוסדי, התכנית הפנסיונית ואת דמי הניהול בתכנית הפנסיונית), כאשר סוכן זה יידרש ליתן גילוי נאות בעניין שירותיו למעסיק, ובדבר חופש הבחירה המוקנה לעובד.

"ייקבע שנותן שירותי תפעול לא יעניק למעסיק שירות בנוגע לחובותיו לפי הוראות כל דין לרבות תקנות התשלומים לקופות גמל, ללא גביית תשלום. לפיכך השירותים למעסיק יינתנו כנגד תשלום מהמעסיק. המעסיקים יחויבו לשלם בגין השרות תשלום זהה עבור כל עובד ללא קשר לזהות הסוכן שבו בחר העובד".

יו"ר הפורום עקיבא קלימן אמר: "אנו משוכנעים כי יישום הצעדים המפורטים, יחד עם הגברת השקיפות כמפורט בחלופות שהוצגו, ייתן פתרון הולם לנושאים של מניעת ניגוד העניינים הנטען בין המעסיק לעובדיו, ולהגברת התחרות. שיתוף הפעולה בין כל הגופים הוא אבן היסוד להצלחת הרפורמה".

דורית סלינגר
דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכוןצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker