ראש החטיבה הבנקאית בלאומי: "נעשה קניבליזציה לבנקאות הריכוזית. נהיה כמו אובר"

תמר יסעור: "כלכלה שיתופית זו כלכלה אמיתית שיש בה תמורות, ויש בה רווחיות, ויש רווחיות לחברות. רומנטיקה זה לא"

ענבל אורפז

"כלכלה שיתופית זו כלכלה אמיתית שיש בה תמורות, ויש בה רווחיות, ויש רווחיות לחברות. רומנטיקה זה לא. כלכלה דמוקרטית זה אולי המינוח הכי נכון, כי ברגע שהמשאבים מבוזרים הרבה יותר ואנחנו כפרטיים יכולים למכור הרבה מהכישורים שלנו, המוצרים שלנו, היכולות שלנו, זה מעצים ומפזר מאוד את מקורות הכוח. לאורך זמן ואני חושבת שיהיו לזה הרבה השלכות מאקרו טובות", אמרה הבוקר תמר יסעור, ראש החטיבה הבנקאית בבנק לאומי, בשיחה עם סמי פרץ עורך TheMarker בפתיחת כנס TheMarker לכלכלה שיתופית במרכז פרס לשלום.

"כלכלה שיתופית מחליפה בין מתווך למתווך - בנק מתווך בין כספי לווים למלווים. הלקוחות מאמינים בבנק שישמור על ההפקדה, והבנק סומך על הלקוחות שיחזירו את ההלוואות. המתווך הוא הפלטפורמה. גם על הטרנזקציות בחברות הכלכלה השיתופית יש עמלות: בחברות הלוואות P2P העמלה היא 2%, בעולמות יותר מגניבים כמו EatWith העמלה היא 13%, בחברות כמו Uber היא 20-30%. יש כלכלה אמיתית – יש טרנזקציות ויש עלות", הסבירה יסעור.

תמר יסעור וסמי פרץ
תמר יסעור וסמי פרץצילום: מוטי מילרוד

"מה שיפה פה שכלכלה שיתופית הרבה יותר דמוקרטית כי המשאבים בה הרבה יותר מבוזרים. התאגידים הגדולים חד משמעית מאבדים את הכוח לאורך זמן. הכוח אצל האנשים הפרטיים ולקוחות הקצה כי המשאבים מבוזרים לחלוטין. לא משנה מה המשאב – לבשל, שירותי אינסטלציה, השכרת חדרים, שיתוף ברכב", הוסיפה יסעור.

יסעור הסבירה שהבנק בוחן אפשרויות בתחום הכלכלה השיתופית, בדומה לתחומים דיגיטליים וטכנולוגים אחרים, באמצעות שיתופי פעולה עם חברות חיצוניות. "אנחנו מאמצים סטארט-אפים מצליחים. יש אינסוף רעיונות מעולים הרבה יותר טובים משלנו. ברור שנרצה לשתף פעולה ולאמץ דברים שנחשוב שנותנים ערך לארגון שלנו ודרך זה ערך ללקוחות", הסבירה יסעור את אסטרטגיית הבנק להשתלבות בעולם הכלכלה השיתופית.

לשאלת עורך TheMarker, סמי פרץ, איך יעבוד הבנק הדיגיטלי, השיבה יסעור: "נציע ללקוחות מה שהם רגילים בעולמות שהם לא רגילים. הבנק הדיגיטלי יהיה שקוף לחלוטין, נגיש, פשוט - וזול יותר. כל מה שאנחנו מכירים מעולם האפליקציה - כמו אובר, airbnb,  חוויית משתמש אחרת, דינמיקה אחרת, חוויית לקוח אחרת. זה יהיה בנק בעולם החדש".

תעשי לעצמך קניבליזציה לפני שמישהו אחר יעשה?

יסעור: "אין כבר לפני. זו קניבליזציה לבנקאות הכבדה והריכוזית, כולנו למדנו מסטיב ג'ובס שקודם תעשה קניבליזציה לעצמך, לפני שמישהו אחר עושה לך. להסתכל על קניבליזיציה - זה שייך לפעם. מקווה שעוד הרבה שנים יסבירו שבנק לאומי הלך קדימה ולא נגד עצמו".

יסעור טענה כי הבנק לא יכול להתעלם מהשינויים הכלכליים והטכנולוגיים. "בנק צריך לזכור מי הלקוחות שלו ומי הולכים להיות הלקוחות שלו. שום מלחמות של תאגידים גדולים, לוביסטים וקבוצות כאלה ואחרות לא יוכלו לעצור את המהפכה הטכנולוגית כי לפחות ב-15 שנים האחרונות היא קובעת סדרי עולם חדשים. אי אפשר לעצור אותם, לא כדאי לנסות, צריך להסתכל מהמקום של ההזדמנויות. בסופו של ליום הלקוחות של הבנק מכתיבים לבנק מה הוא", אמרה יסעור.

"עד לפני 8-7 שנים חשבנו שאפשר לשמור על הבנק כמו שהוא. חשבנו שבנק הוא שמורת טבע. אבל בסופו של יום זה לא נכון. צריך להבין שצריך ללכת עם הלקוחות. רואים רשת מלונות גדולה כמו הייאט, אוויס שבודקים איך להיכנס לתחום הכלכלה השיתופית. תאגידים גדולים מבינים שעצם זה שהם גדולים וחזקים לא יוכלו לשמור על עצמם רק מהסיבות האלה", הוסיפה יסעור.

יסעור התייחסה לתועלות שיהיו לבנק במידה ויאושר חוק נתוני אשראי, שיסייע גם למיזמי כלכלה שיתופית בתחום הפיננסים. "חוק נתוני אשראי שעומד על השולחן - שהוא שיחת היום בבנקאות, ובנק לאומי מהרגע הראשון היה בעדו - יתן לכולנו ציון על היכולת שלנו להחזיר הלוואה ישרת בצורה מעולה את כל מיזמי הכלכלה השיתופית ב-P2P וישרת עבורי את הבנק הדיגיטלי החדש. כבנק אנחנו רואים ערך בעולם של שיתוף מידע כי בסופו של יום אנחנו מרוויחים ממנו", אמרה יסעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker