בית ההשקעות פסגות הוא שמכר לקבוצת דלק נתח ממניות דלק אנרגיה

קבוצת דלק רכשה מניות דלק אנרגיה ב-86 מיליון שקל, בעסקה מחוץ לבורסה ■ דלק מנסה מזה עשור למחוק את דלק אנרגיה מהבורסה, בין היתר באמצעות שש הצעות רכש שפירסמה

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, מנצלת את הירידות החדות במניות סקטור הגז בימים האחרונים, שנבעו מגילוי מצבור גז הענק במצרים על ידי חברת האנרגיה האיטלקית ENI, לביצור שליטתה בשותפויות הגז והנפט דלק קידוחים ואבנר ולביצוע מהלכים פיננסיים. אתמול רכשה הקבוצה כ-60 אלף מניות של החברה הבתדלק אנרגיה  (כ-1.2% מהון מניותיה המונפק) מחברת קופות הגמל של בית ההשקעות פסגות.

הרכישה נעשתה בעסקה מחוץ לבורסה במחיר של 1,410 שקל למניה, ובתמורה כוללת של כ-86 מיליון שקל. לאחר הרכישה, שיעור האחזקה של קבוצת דלק בדלק אנרגיה עלה מ-87.06% ל-88.23%. הפעם האחרונה שבה קבוצת דלק הגדילה את אחזקותיה בחברה היתה באוגוסט 2014, אז רכשה מחוץ לבורסה 20 אלף מניות (0.38% מהונה של החברה), במחיר של 2,404 שקל למניה, ובתמורה כוללת של 48 מיליון שקל.

חגי בדש
חגי בדש, מנכ"ל פסגותצילום: דודו בכר

לדלק אנרגיה, מזרועות האחזקה של קבוצת דלק, ארבעה נכסים עיקריים: 62.6% משותפות חיפושי הגז והנפט דלק קידוחים; 46.6% משותפות אבנר; וכן - 75% מחברת הניהול ("שותף כללי") של דלק קידוחים ו-50% מחברת הניהול של אבנר. מנייתה של דלק אנרגיה צנחה בשנה האחרונה בכ-45%, בין היתר על הזעזוע שחווה סקטור הגז בעקבות החלטתו של הממונה על ההגבלים לשעבר, פרופ' דיוויד גילה, לבצע שינויי בעלות כפויים בסקטור והצניחה במחירי הגז והנפט בעולם.

בדומה ליתר מניות הסקטור, מתחילת השבוע צנחה מניית דלק אנרגיה ב-17%. הנפילה במניה, שהפחיתה את שוויה של דלק אנרגיה לכ-7.2 מיליארד שקל, היא כנראה שעמדה בבסיס החלטתו של פסגות לוותר על נתח ממניותיו. פרט לפסגות, גם משקיעים נוספים שהחזיקו במניות דלק אנרגיה מכרו מניות: לפי נתוני הבורסה: כ-13 אלף מניות, 0.25% מהונה המונפק של דלק אנרגיה, החליפו ידיים בשלושת ימי המסחר האחרונים.

מתקרבים למחיקה?

יצחק תשובה
יצחק תשובה, קבוצת דלקצילום: תומר אפלבאום

מזה עשור מנסה קבוצת דלק באובססיביות למחוק את דלק אנרגיה מהמסחר, באמצעות שש הצעות רכש שפורסמו למשקיעים. הניסיון למחוק את החברה נעשה גם באמצעות הצעת רכש חליפין, במסגרתה אמורים היו לקבל המחזיקים יחידות השתתפות של דלק קידוחים ואבנר בתמורה למניות דלק אנרגיה. הצעה נוספת היתה באמצעות הקמת חברה חדשה, דלק תמלוגים, שהיתה אמורה לקבל את תמלוגי העל ממאגרי תמר ולוויתן, ולחלק את מניותיה כדיווידנד למשקיעים.

עד כה, קומץ של משקיעים פרטיים הצליח להדוף את הצעות הרכש ומנע מקבוצת דלק להגיע לאחזקה של כ-95% בדלק אנרגיה, שיעור שיאפשר לה לבצע רכישה כפויה ליתרת המחזיקים. בהצעת הרכש האחרונה היו חסרים לקבוצת דלק הסכמתם של כ-0.38% מבעלי המניות מהציבור כדי להשלים את המהלך בהצלחה. יודגש כי שרכישת בלוק המניות מפסגות אינה משנה את התמונה, שכן פסגות תמך עד כה ממילא בהצעת הרכש שפירסמה קבוצת דלק.

פרט לפסגות, גופים מוסדיים נוספים שמחזיקים בדלק אנרגיה הם קרנות הנאמנות של אקסלנס, הראל ומיטב דש; וקופות הגמל של פסגות (נותר עם אחזקה של פחות מ-1%), קרנות ההשתלמות של המורים והגננות, כלל ביטוח, ילין לפידות, מיטב דש, הלמן אלדובי והראל. ייתכן שהשינויים הצפויים בענף האנרגיה יביאו לשינוי בעמדתם של חלק מהגופים המוסדיים, כך שנראה שקבוצת דלק ניצבת כעת במצב נוח לפרסום הצעת רכש נוספת, שביעית במספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker