סקירת מסחר

הבורסה נסגרה בעליות; שר האנרגיה המצרי הקפיץ את מניות הגז

המסחר התנהל על רקע תוכנית כחלון להפחתת מסים ■ מדד הנפט והגז בשעה האחרונה של המסחר על רקע דברי הרגעה שהגיעו ממצרים לגבי יבוא גז מישראל ■ טאואר זינקה ב-7%

ערן אזרן

עליות השערים הבוקר באסיה והודעתו המפתיעה של שר האוצר, משה כחלון, כי בכוונתו להפחית את מס החברות והמע"מ על רקע גבייה עודפת של מסים - שלחו את הבורסה בתל אביב לעליות, לאחר יומיים של ירידות חדות יחסית. העליות נתמכות בתיקון שנרשם במניות האנרגיה, שרשמו ירידות חדות מתחילת השבוע.

מדד ת"א 25 עלה ב-1.9% וננעל על 1,592 נקודות. מדד ת"א 100 התחזק ב-1.6% ונסגר על 1,392 נקודות. מדד הבנקים הוסיף 2.5%, ומדד נדל"ן 15 עלה ב-0.4%. מדד הנפט והגז זינק ב-5.7%. מניות הגז והנפט - רציו, דלק קידוחים ואבנר - הובילו את העליות בת"א 100 ועלו עד 8.2%, כשאת עיקר העלייה רשמה המניה בשעה האחרונה של המסחר. זאת, על רקע דברים שאמר שר האנרגיה המצרי, שריף איסמעיל, לרויטרס: "לא ייפסק המשא ומתן בין חברות פרטיות מצריות בנוגע ליבוא גז מישראל למצרים".

מניות נוספות שבלטו במסחר: מניית לאומי קפצה ב-3% ומניית הפועלים ב-2.6%. טאואר זינקה ב-6.8%.

בשוק הסולידי, מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות, תל בונד 20, 40 ו-60  ירדו ב-0.10%-0.23%. מדד תל בונד שקלי עלה ב-0.08%. בשוק איגרות החוב הממשלתיות נרשמה מגמה שלילית, כשהירידות של האג"ח הצמודות היו חדות יותר. זאת, ככל הנראה על רקע האפשרות להפחתה המע"מ ב-1%. איגרת חוב שקלית של ממשלת ישראל ל-10 שנים ירדה ב-0.24% והתשואה עליה עלתה ל-2.20%. איגרת ממשלתית צמודה ל-10 שנים איבדה 0.70% והתשואה עליה עלתה ל-0.68%.

היורו והדולר, שני המטבעות המרכזיים בעולם, התחזקו הבוקר (ד') מול השקל. הדולר מתחזק בכ-0.2% ונסחר בין הבנקים לפי שער של 3.930 שקלים. היורו מוסיף 0.15% ונסחר לפי שער של 4.427 שקלים. "הדולר-שקל נסחר כעת סביב 3.925, כאשר רמת ההתנגדות המשמעותית היא 3.94 שקלים. פריצה של רמה זו עשויה לתת דחיפה נוספת למהלך השורי של הצמד. ירידה מתחת ל-3.90 עשוי לאותת על תיקון כלפי מטה", אמרו במחלקת המחקר של חברת הפורקס FXCM ישראל.

הורדת מסים בדרך?

שר האוצר, משה כחלון, שוקל הורדת המע"מ מ-18% ל-17%, הורדת מס החברות מ-26.5% ל-25% ושורה של צעדים אחרים, לנוכח עודפי גביית המסים בחודשים ינואר-יולי ועודפים גדולים מאוד באוגוסט (טרם פורסמו), ובמטרה להחזיר את המשק למסלול של צמיחה. ייתכנו גם צעדים נוספים. כחלון שלל המלצות של בכירים במשרדו להוריד את יעד הגירעון בתקציב 2015 ו-2016, לנוכח העודפים הגדולים בגביית המסים.

עד כה לא יידע שר האוצר את רה"מ, בנימין נתניהו, בתוכניותיו. הפגישה בין השנים תיערך בהקדם, ייתכן עוד השבוע, לאחר שכחלון ישלים את גיבוש התוכנית. שר האוצר יגיד לרה"מ כי התוכנית שלו נועדה לעודד את הצמיחה במשק ולשמור על רמת תעסוקה גבוהה.

מניות בולטות במסחר

לאחר ירידות השערים החדות בימים האחרונים, מניות הגז נסחרות בעליות בבורסה, בין היתר על רקע כוונתו של רה"מ בנימין נתניהו להגיש את מתווה הגז לכנסת, כך שיהיה ניתן במידת הצורך לקיים בו דיון והצבעה בכנס החורף. מניות רציו, דלק קידוחים, אבנר וקבוצת דלק - נסחרות בעליות.

בית ההשקעות פסגות הוא שמכר אתמול נתח של 1.2% ממניות דלק אנרגיה לקבוצת דלק. המכירה צפויה לאפשר לקבוצת דלק לקדם מחיקת דלק אנרגיה מהמסחר – מהלך שהיא מנסה לקדם זה יותר מעשור, עד כה מבלי שהצליחה בכך. קבוצת דלק רכשה אתמול בעסקה מחוץ לבורסה כ-1.2% ממניותיה של החברה הבת, דלק אנרגיה, (60 אלף מניות) במחיר של 1,410 שקל למניה, ובתמורה כוללת של כ-86 מיליון שקל.

חברת טאואר הודיעה היום על פריצת דרך בטכנולוגיית RF עבור הדור הבא של טלפונים חכמים  4G LTEורכיבי IoT ("האינטרנט של הדברים"), אותה השיגה ביחד עם החברה הבת שלה, TPSCo, המשותפת לה ולפנסוניק. "אנו מרוצים מאוד מביצועי ההתקנים המשתמשים בטכנולוגיה חדשנית זו ונרגשים סביב הפיתוח החדש. התהליך משלב את השימוש בפלטפורמת ה-RF המתקדמת והייחודית של טאואר-ג'אז עם יכולות הטכנולוגיה המתקדמת של TPSCo ליצירת התקני סיליקון עם ביצועים פורצי דרך", אמר גיא אריסטוף, מנכ"ל TPSCo.

כלל ביטוח בדרך להגדיל באופן משמעותי את הפורטפוליו בתחומי התשתיות והנדל"ן. החברה מנהלת מגעים ראשוניים לרכישת 49% ממיזמי הזכיינות שבהם מחזיקה שיכון ובינוי בישראל. את העסקה מטעם כלל ביטוח מובילה המשנה למנכ"ל, ענת לוין.

נקסטקום התקשרה במזכר הבנות למתן שירותי תכנון, הקמה ומסירה של מערכת סולארית פוטו-וולטאית באפריקה. היקף הפרויקט עשוי להגיע לכ- 6 מיליון דולר. במניה כמעט ולא היה מסחר והיא טיפסה ב-1.3%.

אושרה ייצוגית: מיטב דש גבתה 250 מיליון שקל דמי ניהול - בניגוד לתקנון. הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה תחילה על ידי פנסיונר שהצטרף לקופת הגמל תגמולים ב-1969. הפנסיונר טען כי על פי תנאי קופת הגמל שהוסכמו עמו בעת הצטרפותו, התחייבה הקופה לגבות ממנו דמי ניהול של עד 1% - ורק מהסכומים שהפקיד ולא מהסכומים שצבר בקופה במשך השנים.

ת"א 25
ת"א 100
ת"א נדל"ן
מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker