משב רוח מרענן בפיקוח על הבנקים

נאומה הראשון של חדוה בר הציב את התחרות לפני היציבות והותיר את מערכת הבנקאות מופתעת ומעט חוששת ■ האם תצליח המפקחת החדשה על הבנקים לשנות את צורת החשיבה בארגון מבלי למנות תחתיה צוות חדש?

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

אחרי שלושה ימים בלבד בתפקיד, הפתיעה חדוה בר, המפקחת החדשה על הבנקים, את מערכת הבנקאות - ושברה את המוסכמות בבנק ישראל. אחרי שנים ארוכות שבנק ישראל טירפד בכל דרך אפשרית יוזמות להפרדת חברות כרטיסי אשראי מהבנקים, בר התייצבה אתמול על הבמה והודיעה כי היא תומכת בהפרדת חברות כרטיסי האשראי משני הבנקים הגדולים - במטרה לקדם את התחרות בשוק האשראי ללקוחות פרטיים ולעסקים קטנים.

זאת גישה מרעננת, כי עד היום בנק ישראל נהג לומר "לא" על כל מהלך תחרותי שעלול לפגוע ברווחיות מערכת הבנקאות, וכפועל יוצא מכך להחליש את יציבותה. היציבות הזאת נשענת, בין היתר, על זרם יציב של הכנסות ועל מגוון מקורות ההכנסה.

כרטיסי אשראי
כרטיסי אשראיצילום: בלומברג

חברות כרטיסי האשראי נהנות מהזרם היציב ביותר - הן גובות מבתי העסק קופון של כ-1.1% בממוצע על כל עסקה שהציבור מבצע בכרטיסי אשראי. ב-2014 פעילות ישראכרט תרמה 399 מיליון שקל לרווח הנקי של בנק הפועלים, כלומר 14.5% מהרווח הנקי של הבנק באותה השנה. באותו אופן, לאומי קארד היתה אחראית ל–14.2% מהרווח הנקי של בנק לאומי ב-2014. כלומר, מדובר בתרומה משמעותית לרווח של שני הבנקים הגדולים בישראל.

ובכל זאת, בר העדיפה את השיקול התחרותי על פני השיקול היציבותי - ובכך הפתיעה את בכירי מערכת הבנקאות. העמדה של בר מפתיעה כי היא צמחה בבנק ישראל, ולאחר מכן שימשה מנהלת הסיכונים הראשית בבנק לאומי. בר היא גם חברה קרובה של המפקח היוצא, דודו זקן, שהתנגד להפרדה. בכירי מערכת הבנקאות חשבו שבר תהיה עוד מפקחת מאותו השטנץ של מפקחים שמקדשים את היציבות על חשבון התחרות - ועל כן הופתעו לשמוע את נאומה הראשון.

ד"ר חדוה ברצילום: רון קדמי

בכיר במערכת הבנקאות אמר אתמול בשיחה עם TheMarker כי "אין ספק שהעמדה של בנק ישראל השתנתה. התמיכה של המפקחת למעשה מאפסת את הסיכוי לעצור את המהלך".

בבנקים חוששים פחות מאובדן ההכנסות מפעילות כרטיסי האשראי. החשש העיקרי שלהם הוא שלאחר ההפרדה, ישראכרט ולאומי קארד יקבלו תיאבון אשראי, ויתחילו להתחרות ישירות במערכת הבנקאות בפעילות האשראי. כלומר החשש של הבנקאים הוא למעשה שההפרדה תהפוך את שני השחקנים המנומנמים למתחרים רעבים, שינגסו בנתחי שוק משמעותיים ממערכת הבנקאות.

דרך נוספת לראות את הדברים נוגעת לחוסר הגמישות של מערכת הבנקאות. כיום המערכת היא לכאורה יציבה מאוד, אבל היציבות הזאת נשענת בעיקר על חסמי הכניסה הגבוהים, שמאפשרים לבנקים להישאר לבד בזירת האשראי הצרכני. פתיחת הענף לתחרות לא תשאיר לבנקים ברירה אלא להתמקצע ולהתייעל כדי לשרוד, כך שבסוף הדרך נקבל גופים חזקים יותר, שמתקיימים בזכות עצמם - ולא רק בזכות רגולטור שהודף מתחרים.

הפתעה נוספת בדברים של המפקחת הנכנסת היתה הנכונות שלה לאפשר לבנקים לאמץ טכנולוגיות חדשות, שיאפשרו למערכת הבנקאות להתייעל. עד היום, בנק ישראל אמר "לא" על כל פיתוח טכנולוגי חדש, והבנקים נדרשו להתדפק על דלתות בנק ישראל בתחינה לאישור. כך למשל, הבנקים התחילו לאפשר פתיחה של חשבונות בנק דרך האינטרנט רק השנה, באיחור של 20 שנה אחרי שהאינטרנט נכנס למשקי הבית. הסיבה שזה התעכב כל כך היתה החששות של בנק ישראל מחדשנות.

השמרנות בבנק ישראל היתה עד היום חלק אינהרנטי מהדנ"א הארגוני - ולכן המפקחת הנכנסת צפויה להיתקל בלא מעט התנגדויות בתוך הבית עד שתצליח להכניס משב רוח מרענן בפיקוח על הבנקים. עם זאת, ספק אם היא תצליח לשנות את צורת החשיבה בארגון בלי למנות תחתיה צוות חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker